Världscupguld i kanot efter kross av Melina Andersson
12.7.2026 21:59:42 CEST | Svenska Kanotförbundet | Pressmeddelande
Melina Andersson från Norrköping gav inte motståndarna en chans när hon gick loss redan efter 1000 meter på världscupens avslutande 5000 meter i Montreal, Kanada.

Under världscupens avslutande 5000 meter hängde Melina Andersson med den sex paddlare stora klungan in till första lyftet. Efter ett perfekt genomfört lyft springandes med kanoten fick hon en lucka på cirka 20 meter.
En andragrupp med tre paddlare jagade, men Melina behöll lugnet, samtidigt som hon visade på enastående paddling och fortsatta lyft när hon kunde utöka sin ledning hela vägen in i mål som segrare.
I mål blev det en överlägsen seger med 32 sekunder före spanska Estefania Fernandez på andra plats, följt av ytterligare 17 sekunder ner till trean Caroline Heuser från Tyskland.
En guldmedalj som innebär Melinas tredje världscupseger för året, ett stärkt självförtroende inför kommande VM i polska Poznan i slutet av augusti, men framför allt viktiga kvalpoäng för Melina och Sverige inför OS-kvalet 2028 i Los Angeles.

Nyckelord
Kontakter
Petteri PitkänenHeadcoach Sprint Senior
Tel:+358 40 035 55 23petteri.pitkanen@kanot.comLänkar
Om oss
Svenska Kanotförbundet har organiserat paddling i Sverige sedan 1904 och erbjuder paddlingsglädje genom hela livet. Här sker fysisk och psykisk utveckling i balans med återhämtning oavsett drömmar och mål, allt från friluftsliv och motion till träning och tävling. Välmående medlemmar och natur är en förutsättning för vår verksamhet och vi verkar för en trygg och säker miljö, både i mötet mellan människor och på vattnet. Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar – stora som små.
Följ Svenska Kanotförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Kanotförbundet
Dags för SUP-VM i Italien14.10.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Linus Karlsson är på plats i italienska Sabaudia för att representera Sverige när VM i SUP, Stand Up Paddling, som börjar idag och håller på till och med söndag 18 oktober. Med 934 anmälda paddlare från 59 nationer väntar det största mästerskapet hittills.
Truppen till VM i kanotmaraton uttagen!12.10.2026 14:09:43 CEST | Pressmeddelande
Nästa vecka är det dags för VM i maraton i Gualeguaychú, Argentina. Fyra aktiva är uttagna att representera Sverige den 22–25 oktober – en trupp med både erfarna mästerskapspaddlare och en VM-debutant.
Melina Andersson och Martin Nathell tog medaljer i Hangzhou6.10.2026 08:51:38 CEST | Pressmeddelande
Melina Andersson (Bråvikens KK) och Martin Nathell (Ängelholms RoKK) bjöd på fina svenska insatser när Hangzhou Super Cup i kanotsprint avgjordes i Kina den 1–3 oktober. Melina vann K1 500 meter och tog silver i mixstafetten över 5000 meter, medan Martin tog brons på K1 500 meter. Dessutom vann båda sina klasser i den nya virtuella tävlingen World Virtual Paddle.
Femtio kvinnor ska bli vassare paddlare30.9.2026 09:03:00 CEST | Pressmeddelande
Nu i helgen 3–4 oktober samlas 50 kvinnliga paddlare från Sverige och Danmark vid Harge utanför Askersund för att vässa paddeltekniken, bemästra vågor och utbyta erfarenheter. Lägret är en del av Svenska Kanotförbundets satsning på att stärka kvinnors utveckling inom paddling.
Här truppen till surfski-VM24.9.2026 20:07:44 CEST | Pressmeddelande
Förbundskapten Emma Levemyr presenterar nu den svenska truppen till VM i surfski i La Vila Joiosa i Alicante, Spanien. Mästerskapet pågår mellan 9–11 oktober.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum