Sweco Sverige levererar ett bra resultat och lönsam tillväxt
17.7.2026 14:00:00 CEST | Sweco Sverige AB | Pressmeddelande
Idag presenterade Sweco-koncernen kvartalsrapporten för 2026 års andra kvartal. För affärsområdet Sweco Sverige uppgick den organiska tillväxten till 4 procent och EBITA ökade med 10 procent, justerat för kalendereffekter. Förvärvad tillväxt bidrog med 6 procent. Marknaden var överlag stabil och i stort sett i linje med föregående kvartal.

– När världen förändras behövs nya lösningar som får vardagen att fungera och gör samhället starkare. Det är kärnan i Swecos uppdrag. Under kvartalet levererade vi god lönsamhet och tillväxt på en blandad marknad, säger Fredrik Wallner, vd för Sweco Sverige.
Nettoomsättningen ökade under kvartalet med 11 procent till 2 660 MSEK (2 390). Förvärvad tillväxt bidrog med 6 procent och var kopplat till förvärvet av Projektengagemang. Den organiska tillväxten uppgick till 4 procent, justerat för kalendereffekter och drevs främst av högre genomsnittliga arvoden och högre debiteringsgrad. Kalendereffekten om åtta fler arbetstimmar hade en positiv påverkan om 32 MSEK på nettoomsättning och EBITA jämfört med föregående år.
EBITA ökade med 10 procent, motsvarande 26 MSEK, justerat för kalendereffekter. Förbättringen drevs främst av högre genomsnittliga arvoden, en högre debiteringsgrad och bidraget från förvärvet av Projektengagemang, medan högre personalkostnader, inklusive omstruktureringskostnader, hade en negativ påverkan.
Den svenska marknaden var stabil under kvartalet, men varierade mellan segmenten. Efterfrågan var god inom energi och stabil inom miljö, vatten, infrastruktur och offentliga byggnader. Kommunernas finansiella utmaningar medför dock att vissa investeringar senareläggs. Industri var fortsatt svagt, med undantag för norra Sverige där stora projekt bidrog till en mer stabil efterfrågan. Svagheten inom bostäder och kommersiella fastigheter höll i sig.
Sweco Sverige vann flera betydande uppdrag under kvartalet, bland annat för Region Skåne där man, tillsammans med partners, ska planera och utforma ett nytt sjukhusområde i Helsingborg. Sweco har även fått i uppdrag av Trafikverket att ta fram järnvägsplaner för ny järnväg mellan Mölndal och Landvetter flygplats samt för Bibana Mölnlycke.
Under kvartalet tecknade Sweco även avtal om att förvärva Sitowise Sverige AB, med cirka 250 experter på 15 orter i Sverige, vilket ytterligare stärker Swecos position som rådgivare inom byggnader och infrastruktur.
– Förvärv och organisk tillväxt är viktiga verktyg för att stärka vårt erbjudande och möta förändrade kundbehov. Efter en framgångsrik integration av Projektengagemang tar vi nu nästa steg genom det planerade förvärvet av Sitowise Sverige, som stärker vår kompetens, kapacitet och lokala närvaro, säger Fredrik Wallner.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Emma Ranerfors, presschef Sweco Sverige, 010-484 50 20, press@sweco.se
Kontakter
Emma RanerforsPresschef Sweco Sverige
Tel:010-484 50 20press@sweco.seDokument
Länkar
Om oss
Sweco planerar och utformar morgondagens hållbara samhällen och städer. Med den samlade kunskapen hos våra 23 000 arkitekter, ingenjörer och andra experter arbetar vi tillsammans med våra kunder för att möjliggöra den gröna omställningen, maximera digitaliseringens potential och stärka Europas konkurrenskraft och resiliens. Sweco är Europas ledande konsultföretag inom arkitektur och teknik med en omsättning på cirka 32 miljarder SEK under 2025. Företaget är noterat på Nasdaq Stockholm.
För ytterligare information, www.sweco.se
Följ Sweco Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sweco Sverige AB
Sweco tilldelas tre ramavtal med Specialfastigheter19.10.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande
Sweco har tilldelats tre ramavtal med Specialfastigheter, till ett uppskattat sammanlagt värde om cirka 500 MSEK. Avtalen omfattar utredning, projektering samt projekt- och byggledning för fastigheter som används av bland annat Kriminalvården, Polismyndigheten och domstolsväsendet och som ställer höga krav på säkerhet och funktion.
Ny Sweco-rapport: 200 år att förnya Sveriges dricksvattennät5.10.2026 08:04:27 CEST | Pressmeddelande
Sverige investerar mer per invånare i vatten- och avloppsinfrastruktur än det europeiska genomsnittet. Samtidigt skulle det ta 200 år att förnya hela Sveriges dricksvattennät om den förnyelsetakt som redovisas i Swecos nya Urban Insight-rapport förblev oförändrad. Rapporten pekar på behovet av både ökade investeringar och bättre prioriteringar för att stärka systemens beredskap och långsiktiga motståndskraft.
Karin Alexandersson blir ny COO och HR-chef i Sweco Sverige26.8.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sweco Sverige rekryterar Karin Alexandersson till den kombinerade rollen som Chief Operating Officer (COO) och HR-chef, med övergripande ansvar för affärsstöd, HR och krisledning. Karin blir en del av Sweco Sveriges ledningsgrupp och tillträder den 1 november.
Sweco fullföljer förvärvet av Sitowise Sverige AB31.7.2026 12:19:28 CEST | Pressmeddelande
Samtliga villkor har uppfyllts och Sweco har den 31 juli 2026 fullföljt det tidigare offentliggjorda förvärvet av Sitowise Sverige AB. Sweco har därmed förvärvat samtliga aktier i bolaget.
Sweco och Link Arkitektur vinner uppdraget för planeringen av nytt akutsjukhus i Helsingborg17.6.2026 07:05:57 CEST | Pressmeddelande
Arkitektur- och teknikkonsultbolaget Sweco har, tillsammans med Link Arkitektur, Sydväst arkitektur och landskap och Diana Uppman, fått i uppdrag av Region Skåne att ta fram programhandling för ett nytt sjukhusområde i Helsingborg. Arbetet sker i nära samverkan med berörda verksamheter och blir en integrerad i del i den nya stadsdelen Östra Ramlösa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum