Teknikföretagen

Hög BNP-tillväxt andra kvartalet bör tolkas försiktigt

29.7.2026 11:00:38 CEST | Teknikföretagen | Pressmeddelande

Dela

Idag publicerades SCB:s indikator för BNP-tillväxten under årets andra kvartal. Indikatorn visar att BNP var hela 1,4 procent högre än föregående kvartal och 2,8 procent högre än det andra kvartalet 2025. Förhoppningsvis tyder detta på en starkare ihållande tillväxt i Sverige men man ska tolka indikatorn med viss försiktighet, enligt Teknikföretagen. 

Erik Spector, chefekonom
Erik Spector, chefekonom

"Det är glädjande med positiva signaler i den svenska ekonomin. Om siffran står sig är det en hög tillväxt för ett enskilt kvartal. Förhoppningsvis tyder detta på en starkare ihållande tillväxt i Sverige men man ska tolka indikatorn med viss försiktighet", säger Teknikföretagens chefekonom Erik Spector.

BNP-indikatorn är en uppskattning av den ordinarie publiceringen av BNP som kommer i slutet av augusti. Den ger en snabb bild av BNP, utan att ge några detaljer.

"Vi har länge trott på en återhämtning i ekonomin och sedan en tid tillbaka har BNP vuxit i ungefär normal takt. Dagens siffra är klart över en genomsnittlig kvartalstillväxt och det blir spännande att se vad det ordinarie utfallet landar på."

Svensk ekonomi är i en lågkonjunktur men starkare BNP-tillväxt gör att ekonomin rör sig mot ett mer balanserat konjunkturläge. Samtidigt finns risker i den ekonomiska utvecklingen.

"Kriget i Iran riskerar fortsatt att få stora negativa konsekvenser för den globala ekonomin. Hittills får man säga att effekterna har varit begränsade men nu har konflikten blossat upp igen och det är svårt att förutse vad som händer framöver. Oljepriset har stigit igen och det är inte otänkbart att det bidrar till att Riksbanken behöver höja räntan under hösten", avslutar Erik Spector. 

Nyckelord

Kontakter

VI ÄR TEKNIKSVERIGE

Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.

Följ Teknikföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen

Ukrainas AI-rådgivare till Lund21.9.2026 10:01:00 CEST | Pressmeddelande

AI får allt större betydelse för både industrins konkurrenskraft och samhällets motståndskraft. Men vad behöver Sverige göra snabbare för att hävda sig i den globala utvecklingen? Den 23 september kommer Luukas Ilves till Lund. Luukas har bland annat agerat rådgivare till Ukrainas regering inom AI och varit CIO i Estland. Under Mötesplats Avancerad Digitalisering kommer Ilves tala om vad som krävs för att demokratiska länder ska kunna hävda sig i AI-kapplöpningen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye