Trafikverket fortsätter rusta Dalabanan
30.7.2026 13:35:21 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
Med start i början av augusti fortsätter Trafikverket sitt mångåriga arbete med att rusta järnvägsanläggning på Dalabanan då kontaktledningen byts på sträckan Mora-Garsås.
Arbete som nu kommer att genomföras en den första etappen av ett komplett byte av kontaktledningarna mellan Borlänge-Mora, som ska vara slutfört under år 2031
- Anläggningens tekniska livslängd har passerat och det innebär att vi ska ersätta anläggningen i sin helhet med både fundament, stolpar samt kontaktledning. Vi börjar i år med att bygga nya fundament och sätta nya stolpar på plats, berättar Trafikverkets projektledare, Riitta Pettersson.
Nästa år, 2027 kommer kontaktledningen att bytas ut och hela den nya anläggningen kan tas i drift. I en kommande entreprenad som ännu inte är upphandlad kommer resterande del av sträckan Garsås-Borlänge att rustas med ny kontaktledning.
Merparten av arbetet kommer att utföras under nattetid. Störningar i form av buller från pågående arbete beräknas vara mycket begränsade då stora delar av arbetet sker utanför tätbebyggt område.
Kontakter
Riitta Pettersson, projektledare, 070-724 66 17, riitta.pettersson@trafikverket.se
Om oss
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Trafikverket förbereder sig för nytt högtryck29.7.2026 16:07:11 CEST | Pressmeddelande
Under torsdagen kan temperaturen stiga till över 30 grader i både södra, västra och sydöstra Sverige. Trafikverket förbereder sig eftersom det kan påverka både vägar och järnvägar.
Nu öppnar återställda banan för trafik mellan Göteborg och Borås16.7.2026 09:06:38 CEST | Pressmeddelande
Efter insatser under tre intensiva veckor öppnar nu den påverkade sträckan för trafik. Trafikverket har ersatt närmare 700 meter bana, slipers, räl och kontaktledning och nu kan både gods- och persontrafik rulla på banan igen.
Underhåll förbereder spår 21 i Olofström inför framtidens byggnation av Sydostlänken15.7.2026 09:10:00 CEST | Pressmeddelande
I sommar kommer Trafikverket underhålls enhet byta ut rälen på spår 21 i Olofström. Rälen har idag stort behov av underhåll och arbetet kan inte vänta. För att skapa bästa och smidigast förutsättning för vår kund och samtidigt minimera framtidens spårbrott förbereder vi spår 21 inför en kommande byggnation av Sydostlänken. En lösning som är den mest kostnadseffektivaste för att skapa ett tillförlitligt system.
Kraftig värme påverkar väg- och järnvägstrafiken14.7.2026 15:50:08 CEST | Pressmeddelande
De närmaste dagarna varnar SMHI för höga temperaturer. Värmen påverkar vissa järnvägssträckor, där blir det sänkt hastighet och färre avgångar. På vägarna ökar risken för blödande asfalt, alltså att bindemedlet mjukas upp, utvidgas och stiger upp i vägytan som svarta, blanka fläckar eller blödningar. Det kan göra vägbanan hal.
Avstängningen av Brunnsgatan i Nyköping förlängs till 16 augusti14.7.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan den 13 juni är delar av Brunnsgatan i Nyköping avstängd. För att kunna riva den norra järnvägsbron har vi varit tvungna att stänga av och leda om trafiken och enligt planering skulle vi kunna öppna Brunnsgatan igen den 19 juli.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum