Viktor Svensk tog sin första världscupseger
6.8.2026 17:02:27 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande
Viktor Svensk stod för en svensk fullträff när världscupens långdistans avgjordes i Vyšší Brod i Tjeckien. Svensken besegrade världsettan Kasper Harlem Fosser och tog karriärens första seger i världscupen.

Svensk vann på tiden 1.35.19, en minut och 47 sekunder före Fosser.
– Det är otroligt. Man springer lite i ovisshet och vet inte riktigt hur det går, säger Viktor Svensk.
Segern kommer efter en stark sommar där Svensk bland annat vann O-Ringen i Göteborg. Förra året tog han sin första pallplats i världscupen genom att bli trea på långdistansen i Idre.
– Jag har verkligen fått ett litet lyft under sommaren. Jag har ett stort självförtroende i tekniken just nu och det är otroligt kul att springa, säger Svensk.
Det blev en stark svensk herrdag även bakom segraren. Emil Svensk slutade delad sexa och Axel Elmblad nia.
På damsidan stod 19-åriga Freja Hjerne för en imponerande världscupdebut. Hon sprang in som sjua och blev bästa svenska.
– Jättekul! Det var en väldigt tuff bana och jag är inte riktigt van vid så här långa långdistanser. Det var tufft där ute, men jag tycker att det var roligt, säger Hjerne.
Världscupen fortsätter med medeldistans på lördag och stafett på söndag.
Herrar topp tio
1. Viktor Svensk, Sverige – 95.19
2.Kasper Harlem Fosser, Norge – +1.47
3. Fabian Aebersold, Schweiz – +1.58
4. Quentin Moulet, Frankrike – +3.18
5. Daniel Hubmann, Schweiz – +3.58
6.Tomáš Křivda, Tjeckien – +4.19
6. Emil Svensk, Sverige – +4.19
8. Topi Syrjäläinen, Finland – +4.53
9. Axel Elmblad, Sverige – +5.28
10. Miika Kirmula, Finland – +5.30
Övriga svenska placeringar
16. Simon Hector – +8.05
24. Anton Johansson – +12.01
28. Henrik Johannesson – +13.01
29. Gustav Bergman – +13.04
Damer topp tio
- Simona Aebersold, Schweiz – 96.38
- Marie Olaussen, Norge – +2.23
- Tereza Rauturier, Tjeckien – +4.21
- Pia Young Vik, Norge – +8.31
- Lucie Dittrichová, Tjeckien – +9.40
- Venla Harju, Finland – +9.59
- Freja Hjerne, Sverige – +10.05
- Ida Haapala, Finland – +10.18
- Victoria Hæstad Bjørnstad, Norge – +10.58
- Maija Sianoja, Finland – +11.09
Övriga svenska placeringar
16. Sanna Fasth – +14.14
23. Frida Vikström – +16.27
27. Tuva Östangård – +18.24
31. Alva Sonesson – +20.12
32. Alma Svennerud – +21.03
50. Klara Borg – +29.12
Nyckelord
Kontakter
Håkan CarlssonFörbundskapten & landslagschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-69 22 731hakan.carlsson@orientering.seBilder

Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Favoritsegrar till Tove Alexandersson och Viktor Svensk på SM långdistans13.9.2026 16:22:13 CEST | Pressmeddelande
Stora Tuna OK:s Tove Alexandersson och Viktor Svensk klarade favoritskapet med glans när SM långdistans avgjorde i Göingeterrängen i Skåne på söndagen. Alexandersson vann med över sju minuters marginal till Hanna Lundberg. ”Det var riktigt roligt att springa i dag”, säger Alexandersson. Viktor Svensk tog herrguldet knappt två minuter före brodern Emil.
Tove Alexandersson tillbaka i blågult – klar för EM i orientering12.9.2026 08:36:50 CEST | Pressmeddelande
Mesta mästaren i orientering, Tove Alexandersson, är klar för Europamästerskapeni orientering i Litauen. Detta efter ett år med fokus på traillöpning. ”När jag är i bra slag fysiskt och orienteringstekniskt är orientering det absolut roligaste att tävla i”, säger Alexandersson.
Initiativet O65+ från Rehns BK uppmärksammas internationellt för främjande av inkludering bland äldre9.9.2026 08:34:10 CEST | Pressmeddelande
Rehns BK:s initiativ O65+ i Bollnäs, som främjar orientering och social gemenskap för personer över 65 år, har internationellt erkänts i Enos Award 2026. Med stöd från Allmänna Arvsfonden sprids konceptet nu i Sverige, vilket stärker både fysisk aktivitet och livskvalitet för äldre.
Förutsättningarna för orientering i naturreservat ska ses över4.9.2026 15:19:41 CEST | Pressmeddelande
Möjligheten att arrangera orientering i tätortsnära naturreservat har blivit en allt större utmaning för många föreningar. Nu ger regeringen tre länsstyrelser i uppdrag att se över vad som kan göras för att möjliggöra fler idrotts- och friluftsarrangemang. För Svensk Orientering är beskedet ett viktigt steg i rätt riktning.
Verisure säkrar Svensk Orientering – går in som ny förbundspartner4.9.2026 13:51:27 CEST | Pressmeddelande
Verisure, världens ledande leverantör av professionellt övervakade larmtjänster, går in som partner till Svensk Orientering. ”Tillsammans vill vi skapa trygghet från hemmet, hela vägen ut i naturen”, säger Johan Lind, Commercial Director på Verisure.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum