Clap Your Hands AB

NY SINGEL. "Hold Me" - Nanne & Bettan släpper countryversion av "Håll om mig"

7.8.2026 09:03:04 CEST | Clap Your Hands AB | Pressmeddelande

Dela

Nu får en av Sveriges mest älskade låtar nytt liv på engelska. I dag släpper Nanne Grönvall och Elisabeth "Bettan" Andreassen singeln "Hold Me", en varm countryversion av Nannes internationella superhit "Håll om mig", framförd som duett med två av Nordens mest folkkära artister. För Nanne har en engelsk tolkning av låten varit en dröm under många år.

– Det har länge varit på gång att släppa "Håll om mig" på engelska, men med ständigt fullbokade scheman genom åren har det hela tiden trillat mellan stolarna. Därför känns det extra kul att äntligen få släppa "Hold Me", nu först i en härlig countryversion tillsammans med min kära väninna Elisabeth Andreassen, berättar Nanne.

Att det blev just country föll sig naturligt, då artister som Dolly Parton och Johnny Cash har varit stora förebilder för både Nanne och Bettan sedan unga år. Och samarbetet med Bettan är efterlängtat.

– Att få jobba ihop med Bettan är alltid fullt av glädje. Vi bägge har ju kärleken till schlagers gemensamt i våra hjärtan, men att jag dessutom får göra detta projekt med en country queen som Bettan är underbart. Vi kompletterar varandra otroligt bra, både på och bakom scenen, säger Nanne.

Om bara ett par veckor släpps "Hold Me" även i sin originalversion, men först ut är alltså den nyinspelade duetten. På tisdag den 11 augusti blir det tv-premiär för "Hold Me" i Allsång på Skansen.

LYSSNA PÅ "HOLD ME" HÄR.

Samtidigt blickar Nanne fram emot ett stort jubileumsår. Under våren 2027 ger hon sig ut på en omfattande turné för att fira över fyra decennier som artist. Turnén avslutas med en stor konsert på Cirkus i Stockholm, där Bettan är en av flera inbjudna gästartister.

Nanne 41-årsjubileum 2027 - turnédatum:

6 februari – Karlstad, Scalateatern

12 februari – Norrköping, Flygeln

13 februari – Jönköping, Konserthuset

14 februari – Vara, Konserthuset

17 februari – Göteborg, Lorensbergsteatern

19 februari – Gävle, Konserthuset

20 februari – Uppsala, UKK

25 februari – Kalmar, Kalmarsalen

26 februari – Växjö, Konserthuset

27 februari – Helsingborg, Konserthuset

05 mars – Västerås, Konserthuset

06 mars – Örebro, Konserthuset

12 mars – Malmö, Malmö Live

13 mars – Halmstad, Teatern

14 mars – Kungsbacka, Kungsbacka Teater

02 april – Luleå, Kulturens Hus

03 april – Umeå, Idun

04 april – Sundsvall, Tonhallen

18 april – Stockholm, Cirkus 

För biljettinfo, klicka här.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

musik – nöje – kultur – livsstil

Clap Your Hands AB är en artistagentur som erbjuder strategisk och kreativ PR/kommunikation, varumärkesbyggande, projektledning, rådgivning och management inom främst musik, nöje, kultur & livsstil.Hos Clap Your Hands finns gedigen kunskap, engagemang och en förmåga att hitta, förädla och lyfta kulturell kompetens.

Vill du få alla våra pressmeddelanden? Klicka HÄR för att prenumerera.

Följ Clap Your Hands AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Clap Your Hands AB

NY SINGEL. ALIUS utforskar identitet och hjärtesorg på nya singeln "Not What I Imagined" (feat. Michaela Stridbeck)26.6.2026 10:42:57 CEST | Pressmeddelande

Den australiska artisten och producenten ALIUS (Sebastian Ivanov) fortsätter att utforska känslornas komplexitet på sin nya singel "Not What I Imagined". Med sitt karaktäristiska sound, där elektronisk pop möter melankoliska melodier, mjuka beats och svepande ljudlandskap, levererar ALIUS ännu en stark historia som dröjer sig kvar långt efter sista tonen. Låten gästas av den svenska sångerskan Michaela Stridbeck.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye