Biskopsvigda kvinnor berättar i ny bok
11.8.2026 10:32:05 CEST | Västerås stift, Svenska kyrkan | Pressmeddelande
Forum för prästvigda kvinnor har i samarbete med Verbum förlag tagit fram boken Kvinna och biskop - de 12 första i Svenska kyrkan. 17 augusti 18:00 i Västerås domkyrka samtalar Härnösands biskop Teresia Boström med biskop Mikael Mogren och Johanna Lundin, präst i Köpings pastorat.

Boken Kvinna och biskop - de 12 första var från början Forum för prästvigda kvinnors idé.
– I våra kyrkor finns ofta tavlor med namn på kyrkoherdar, domprostar eller biskopar. Det är rad efter rad av män. Nu var det dags att lyfta fram några kvinnor, säger Forums ordförande Catharina Helmersson, som även är en av bokens två redaktörer.
Tack vare ett bidrag från Jämställdhetsmyndigheten kunde bokidén förverkligas.
– Vi ville lyfta fram kvinnors teologi och ledarskap, uppmuntra, ge mod och kraft för andra att ta viktiga steg, säger Catharina Helmersson.
Alla tolv kvinnor i boken är präster och biskopar. Ingen har ångrat sig att ha åtagit sig uppdraget.
Prästen Johanna Lundin har arbetat som jämställdhetskonsult. Hon deltar i boksamtalet i Västerås domkyrka. Hon känner igen sig i berättelserna.
– Det jag särskilt kan relatera till är Gud som källa till liv och läkedom genom alla biskopars berättelser. Gud helar och Kristus gör oss fria. Den berättelsen är vi bärare av som kyrka. Biskoparna har starka berättelser om hur de varit och är en del av att förverkliga det.
Härnösands biskop Teresia Boström beskriver i sitt kapitel människan som kropp, själ och ande. Genom att ge näring till och uttrycka hela vår människa kan vi uppleva helighet och känna Gudslivet inom och utom oss.
– Det är en stark beskrivning som inspirerar mig mycket, säger Johanna Lundin.
Kontakter
Catharina Helmersson,
070-5767522
Johanna Lundin,
Johanna.Lundin2@svenskakyrkan.se
0220-46509
Hanna Wallsten, pressekreterare
Tel:021-17 85 25hanna.wallsten@svenskakyrkan.seBilder

Följ Västerås stift, Svenska kyrkan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västerås stift, Svenska kyrkan
Svenska kyrkan säljer sina första kolkrediter17.6.2026 15:13:25 CEST | Pressmeddelande
Västerås stift skog AB är den första enheten inom Svenska kyrkan, som sålt verifierade kolkrediter.
Nya präster och diakoner vigs i Västerås domkyrka3.6.2026 11:44:46 CEST | Pressmeddelande
Söndagen den 14 juni klockan 11.00 viger biskop Mikael Mogren två präster och två diakoner i Västerås domkyrka.
Biskop Mikael Mogrens nya bok delas ut i pingst19.5.2026 09:11:39 CEST | Pressmeddelande
Pingsten handlar om förståelse, hopp och om Anden som bryter igenom det stängda och rädda. Nu ger Västerås stift ut boken Kom, heliga Ande – en postilla för den här världen – som den är av biskop Mikael Mogren.
Skalskyddet prioriteras när behoven är större än medlen21.4.2026 13:27:45 CEST | Pressmeddelande
Stiftsstyrelsen i Västerås stift har fördelat kyrkoantikvarisk ersättning och kyrkounderhållsbidrag 2027. 29,3 miljoner kronor fördelas mellan stiftets kyrkor. Det är ungefär 50 miljoner mindre ersättning än vad församlingarna ansökt om. Skalskyddet prioriteras när behoven är mycket större än medlen.
Nordligaste kontraktet invigs på söndag9.2.2026 11:10:53 CET | Pressmeddelande
15 februari är det dags för Västerås stifts nybildade Norra Dalarnas kontrakt att firas. Det blir festhögmässa i Älvdalens kyrka. Biskop Mikael Mogren och kontraktsprost Sofia Mogård, kyrkoherde i Falun, deltar i mässan 11:00.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum