RFSU:s öppnar sexskola på Way Out West
12.8.2026 10:02:41 CEST | RFSU - Riksförbundet för sexuell upplysning | Pressmeddelande
60 lektioner om sex, samtycke och relationer står på schemat när RFSU slår upp dörrarna till en unik sexskola på Way Out West. Det fiktiva partiet Sexualdemokraterna är på plats som festivalens enda parti, med profiler som Suzann Larsdotter, Kalle Norwald och bokaktuella Andreas Wijk och Thomas Wijk.

– Festivaler är en jätteviktig plats för samhällsförändring, och vi är tacksamma att Way Out West ger oss så mycket utrymme att lyfta våra viktiga frågor. RFSU bjuder på både politik, sexualupplysning och samtal om att våga ingripa om någons gränser överträds. Vi tror på att samtal gör skillnad. I år har vi en perfekt kombination för den som både vill vara en del av en positiv rörelse, och ha en riktigt nice festivalupplevelse säger Anna Ternström, programansvarig på RFSU.
Sexskola om kropp, flört och relationer
I en unik satsning bjuds festivalbesökarna in till sexskola, och på schemat står bland annat klitorisfakta, moderna dejtingspråk och glidmedelstest. Vissa av passen liknar dem som RFSU:s informatörer håller i skolor, andra är anpassade för en äldre publik. Idén med sexskolan kom från Way Out West och lektionerna hålls av RFSU och Ungdomsmottagningarna i Göteborg.
– För oss på Way Out West ligger de här frågorna väldigt nära hjärtat, och vi vet också att de engagerar besökarna. Det är därför vi har samarbetat med RFSU i många år. Vi är otroligt glada att nu kunna bjuda in Sexualdemokraterna som det enda partiet till festivalen, för att ge frågorna det utrymme de förtjänar. Vi är också stolta över att kunna bjuda in till sexskolan och sexualundervisningen du aldrig fick, säger Patrick Fredriksson, festivaldirektör på Way Out West.
Sexualdemokraterna: det enda partiet på Way Out West
Partier får inte vara på plats på Way Out West – undantaget är RFSU:s fiktiva parti Sexualdemokraterna. På seminariescenen Way Out West Talks diskuterar sexologerna Suzann Larsdotter och Kalle Norwald de mest brännande sexualpolitiska frågorna inför valet. Bokaktuella Andreas Wijk och Thomas Wijk berättar om sin gemensamma resa när Andreas Wijk kom ut som gay i den frikyrkliga församling där pappan var pastor.
Dare to Care: 20 volontärer skapar en mer omtänksam festival
Även initiativet Dare to Care är på plats på festivalen. 20 volontärer står redo att ta snacket om sex, schysst flört och hur man kan gripa in om någon utsätts för ett sexuellt övergrepp. Inför festivalen har RFSU utbildat 60 personer ur Lugers och Live Nations personal.
Parallellt med musikfestivalen pågår en filmfestival, och där kommer RFSU AB:s filmer med kondomreklam att visas.
För mer information eller intervjuförfrågningar
RFSU:s pressjour: 076-160 33 07
Mer information om Way Out West Talks: https://www.wayoutwest.se/talks/come-out-as-a-sexualdemocrat/
Nyckelord
Kontakter
Clara BergströmPressansvarigRFSU
Tel:076-160 33 07clara.bergstrom@rfsu.seLänkar
Om oss
Riksförbundet för sexuell upplysning, RFSU, är en ideell organisation för sexualupplysning och sexualpolitik som har funnits sedan 1933. RFSU arbetar för varje människas rätt att uttrycka och bestämma över sin sexualitet, lust, reproduktion och sina relationer på sina egna villkor och genom hela livet.
RFSU har ett förbundskansli och en klinik på Rosenlundsgatan 9 på Södermalm i Stockholm. Runt om i landet finns 15 lokalföreningar, från Luleå i norr till Malmö i söder. Våra 55 internationella partnerorganisationer finns i åtta länder. Dessutom är vi medlemmar i IPPF, International Planned Parenthood Federation.
Följ RFSU - Riksförbundet för sexuell upplysning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från RFSU - Riksförbundet för sexuell upplysning
RFSU och RFSL kräver hbtqi-besked – ministrar mot väggen på Stockholm Pride30.7.2026 08:15:23 CEST | Pressmeddelande
Två statsråd med ansvar för sexuella och reproduktiva rättigheter frågas ut under Stockholm Pride. Lina Fridén från RFSU och Lovise Brade från RFSL möter jämställdhetsminister Nina Larsson (L) och socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M).
Sexsnack ska göra Storsjöyran tryggare29.7.2026 11:27:29 CEST | Pressmeddelande
15 volontärer från RFSU:s festivalturné Dare to Care finns på plats under Storsjöyran i helgen. Där ska de ta snacket om sex, relationer och hur man kan gripa in om någon utsätts för ett sexuellt övergrepp.
Sexsnack ska göra Västerås Cityfestival tryggare24.6.2026 10:53:25 CEST | Pressmeddelande
20 volontärer från RFSU:s festivalturné Dare to Care finns på plats under Västerås Cityfestival i helgen. Där ska de ta snacket om sex, relationer och hur man kan gripa in om någon utsätts för ett sexuellt övergrepp.
RFSU och Bland Drakar och Dragqueens på prideturné – första stoppet West Pride i Göteborg9.6.2026 09:07:32 CEST | Pressmeddelande
För att kraftsamla för kärlek och rättigheter går RFSU samman med teatergruppen Bland Drakar och Dragqueens inför pridesommaren. På West Pride i Göteborg blir det föreställningar för både barn och vuxna i helgen.
RFSU om sexgapet: Kvinnor nöjdare och män har svårt att säga nej3.6.2026 15:39:48 CEST | Pressmeddelande
Många svenskar är nöjda med sina sexliv – men det finns stora klyftor mellan kvinnor och män och sexuellt våld är ett stort samhällsproblem. Idag släpptes Folkhälsomyndighetens stora befolkningsstudie om sexuell hälsa. Här är RFSU:s analys.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum