Diakonias rapport - vallöften om bistånd har inte infriats
18.8.2026 07:00:00 CEST | Diakonia | Pressmeddelande
Går det att lita på partiernas vallöften? I en ny rapport följer biståndsorganisationen Diakonia upp vallöften om biståndspolitiken inför valet 2022. Flera brutna löften konstateras. Rapporten tar också upp konsekvenserna av den förda biståndspolitiken.

Inför valet 2022 skickade Diakonia ut en enkät till alla riksdagskandidater och alla partiledare med frågor om biståndspolitiken. Enkätsvaren visade ett starkt stöd för principen att en procent av bruttonationalinkomsten, BNI, ska avsättas till internationellt bistånd. 68 procent av riksdagskandidaterna svarade ja på frågan om de ville ”lova att enbart rösta för en statsbudget som innebär att minst en procent av Sveriges bruttonationalinkomst avsätts till bistånd under hela mandatperioden.” Alla liberala riksdagskandidater gav ett sånt löfte, liksom en stor majoritet av Kristdemokraternas kandidater. Endast moderata riksdagskandidater svarade enhälligt nej på frågan.
Även majoriteten av partiledarna uttryckte sitt stöd. KD:s Ebba Busch gick till och med så långt att hon sa sig ”vara en garant för enprocentsmålet”. Fyra år senare har principen om en procent till bistånd övergivits och biståndet kraftigt skurits ner. Både KD och L som gick till val på att försvara biståndet har i flera fall varit med och genomfört nedmonteringen.
"Att regeringen valt att dra ner på biståndet är kontraproduktivt. En hungrig värld där demokratin backar är en otrygg värld. Biståndet bidrar till geopolitisk stabilitet genom att motverka fattigdom och förtryck. Att Sverige nu dragit ned på biståndet, skickar signaler långt utanför våra egna gränser och bidrar till att vårt internationella inflytande minskar. När kontakten med civilsamhället i länder försvinner, förlorar Sverige dessutom viktiga kunskapskällor", säger Mattias Brunander som är generalsekreterare på biståndsorganisationen Diakonia.
Inför valet 2022 sa majoriteten av riksdagskandidaterna att de skulle stödja principerna om utvecklingseffektivitet, vilket innebär att biståndet ska utformas i nära samverkan med de länder och människor som berörs. På så sätt blir biståndet hållbart och effektivt. Men under mandatperioden har regeringens biståndspolitik i ökad utsträckning i stället betonat svenska intressen, framförallt när det gäller handel och migration.
"Att använda bistånd till inhemska mål, som exportstöd och migrationspolitiska insatser, har lett till att en stor del av biståndet har svag eller ingen koppling till biståndets mål som är att stötta människor som lever i fattigdom och förtryck", säger Mattias Brunander.
Regeringen har helt avvecklat biståndet till 13 av världens fattigaste länder. Sverige bedriver nu bistånd i fler medelinkomstländer än i låginkomstländer.
"Neddragningen i det svenska biståndet går på tvärs mot vad väljarna vill och med vad riksdagskandidaterna sa sig vilja före valet. Enligt opinionsundersökningar från biståndsmyndigheten Sida tycker 75 procent av svenskarna att det är viktigt att Sverige bidrar till utvecklingen i fattiga länder och biståndsviljan fortsätter att öka", säger Mattias Brunander som är generalsekreterare på biståndsorganisationen Diakonia.
För mer information om rapporten kontakta pressansvarig.
Kontakter
Unni Aronson YlipääPresskommunikatör
Tel:08-453 69 33unni.aronsonylipaa@diakonia.seBilder






Dokument
Länkar
Följ Diakonia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diakonia
Centerpartiet bäst på bistånd17.6.2026 07:15:34 CEST | Pressmeddelande
Centerpartiet placerar sig högst, följt av Miljöpartiet och Vänsterpartiet, när biståndsorganisationen Diakonia granskar riksdagspartiernas bistånds- och utrikespolitik inför valet 2026. Samtidigt pekar granskningen på ett växande gap mellan flera partiers uttalade ambitioner och den politik de faktiskt fört under mandatperioden.
Människorättsförsvararen Brito Fernando får Per Anger-priset 202624.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Brito Fernando från Sri Lanka tilldelas Per Anger-priset 2026. Han får priset för sitt arbete att söka sanning och rättvisa åt anhöriga till de tiotusentals personer som utsatts för ofrivilliga försvinnanden i Sri Lanka. Regeringens internationella pris för mänskliga rättigheter delas ut vid en ceremoni på Forum för levande historia i Stockholm den 21 maj.
Diakonia: Socialdemokraternas 1-procentslöfte saknar plan18.2.2026 07:37:29 CET | Pressmeddelande
Igår kväll presenterade Socialdemokraterna sitt nya biståndspolitiska program inför valet 2026. Löftet om att biståndet ska uppgå till 1 procent av BNI saknar både tidsplan och konkreta besked om finansiering, vilket skapar osäkerhet om hur åtagandet ska bli verklighet, varnar biståndsorganisationen Diakonia.
Kristna samfund och organisationer går samman för världens fattiga inför valet 202627.1.2026 07:02:00 CET | Pressmeddelande
Nära 20 kristna samfund och organisationer står enade och uppmanar Sveriges politiker till ett generöst svenskt bistånd. Initiativet kommer i en tid då fattigdom och förtryck ökar globalt, samtidigt som Sveriges regering gör kraftiga nedskärningar i biståndet.
Påminnelse - Pressfrukost 23/9: Hoten mot internationell humanitär rätt och medias viktiga roll22.9.2025 15:08:04 CEST | Pressmeddelande
Efterlevnaden av internationell humanitär rätt sviker. Hur yttrar sig de ökande hoten mot krigets lagar och vilken roll kan media spela i arbetet för att skydda civila?
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum