Socialdemokraterna

Socialdemokraternas plan för att bryta skolkoncernernas oligopol

16.8.2026 19:55:01 CEST | Socialdemokraterna | Pressmeddelande

Dela

Idag höll Socialdemokraternas utbildningspolitiska talesperson Anders Ygeman en pressträff där han presenterade Socialdemokraternas plan för att bryta skolkoncerneras oligopol. Anders Ygeman redogjorde också hur åren med M och SD lett till att miljarder försvunnit från svensk skola.

- Vi socialdemokrater väljer skolan framför marknaden. Vi vill förbjuda vinstuttag och bryta skolkoncernernas oligopol. Med M och SD skulle deras kompisar i friskolesektorn fortsätta håva in miljarder av skattepengar som istället hade kunnat gå till elever och lärare. Vi behöver ta svensk skola på allvar, säger Anders Ygeman (S), utbildningspolitisk talesperson.

På pressträffen presenterade Anders Ygeman flera förslag för att stoppa vinsterna: 

• Ett förbud mot stora koncernbildningar

• Att tillståndsprocesser anpassas så att de underlättar för idéburna skolor, istället för att skapa konkurrensfördelar för skolkoncerner. 

• Vinstförbud och förbud mot värdeöverföringar inom koncerner – skolpengen ska gå till klassrummet, inte till expansioner utanför Sverige och vinstupplägg.

• Ett kommunalt veto vid friskoleetableringar. 

Presskontakt:

Simon Boerenbeker, pressekreterare för Anders Ygeman, 072-210 42 33, simon.boerenbeker@socialdemokraterna.se

Följ Socialdemokraterna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye