Svensk Handel

Underbetyg att företagens villkor ignorerades i partiledardebatten

18.8.2026 10:39:31 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande

Dela

I går ägde den första partiledardebatten rum. Debattens första timme skulle ha en tydlig ekonomisk prägel, men tyvärr lyste frågorna kring företagens, och handelns, villkor med sin frånvaro. Svensk Handel ser det som bekymmersamt att brinnande frågor för näringslivet knappt diskuterades.

Martin Kits är avdelningschef för Näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel
Martin Kits är avdelningschef för Näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel PMAGI

– Att en hel partiledardebatt kan genomföras utan att knappt någon nämner krafterna som faktiskt skapar jobb, tillväxt och välfärd är under all kritik, säger Martin Kits, chef för Näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel. Jag hoppas verkligen att den här debatten var ett undantag och att frågor såsom arbetsgivaravgifter och karensavdrag tar en tydligare plats i diskussionerna framöver.

Handeln är näringslivets största bransch när det gäller antalet anställda och mer än var femte ung som yrkesarbetar gör det inom handeln. I handeln skapas 11 procent av BNP och 14 procent av skatteintäkterna. 8 av 10 företag inom näringslivet vill växa men ett av de absolut största hindren är kostnader i form av arbetsgivaravgifter och regelkrångel.

Låg nivå på debatten

– Nivån på debatten kring företagande och näringsliv var förvånansvärd låg i går kväll. Partierna måste kunna ge tydligare svar på varför svenska företag har högre kostnader och krångligare regelverk än sina konkurrenter på den internationella marknaden, säger Martin Kits.

– Företagande är fundamentet för Sveriges ekonomi, arbetsmarknad och välfärd. Debatten måste därför handla om villkoren för företagen att växa, skapa jobb och välstånd. Avgörande frågor såsom karensavdrag, arbetstidsförkortning, arbetsgivaravgifter och regelkrångel måste debatteras så att väljarna, och företagen, får en klar bild över vad som står på spel, avslutar Martin Kits.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Martin Kits är avdelningschef för Näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel
Martin Kits är avdelningschef för Näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel
PMAGI
Ladda ned bild

Länkar

Om Svensk Handel

Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Svensk Handel förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor.

Följ Svensk Handel

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye