BRAVOLesson

Breaking news! Londons 2400 skolor bäst igen. Webbinarium 25/8 om deras "tänk".

19.8.2026 12:00:00 CEST | BRAVOLesson | Nyheter

Dela

Nu har skolorna i London gjort det igen. Siffrorna för föregående läsårs elevresultat har precis publicerats i England. Vilken svensk skolledare eller skolpolitiker vill missa att ta del av hur de tänker i London som skoldistrikt med 2 400 skolor som år efter år gör mer skillnad än alla andra skoldistrikt i England. Hur skiljer sig det från hur vi tänker i svensk skola.

Graf från The Times och The Sunday Times 260813. Källa: Joint Council for Qualifications
Graf från The Times och The Sunday Times 260813. Källa: Joint Council for Qualifications

På 2000-talet gjorde Londons skoldistrikt med 2 400 skolor en turn-around, The London Challenge. De gick från att vara de sämst till de bäst presterande skolorna i England.

Mer än 20 år senare presterar de år efter år mer lärande än alla andra skoldistrikt i England.

Trots att 7 av de 10 mest utsatta områdena i England finns i London.

Utvecklingen i Londons skolor har inneburit en enorm skillnad för barnen i London.

Den 25/8 kl. 08.00 - 09.00 går Prof. Sir George Berwick och jag igenom Londons skolledares "tänk" och hur det skiljer sig från hur vi tänker och gör i svensk skolkultur.

Prof. Sir George Berwick, var strateg och ansvarig för det team som ledde genomförandet av The London Challenge. Han blev adlad för sina bidrag till det och till utbildningssektorn i England.

Vill du vara med, lyssna och ställa frågor den 25/8? 

Välkommen!

Anmäl dig via den här länken

Kontakter

Skicklig undervisning i varje klassrum

Det genomförs 100 miljoner lektioner varje läsår på Sveriges skolor. BRAVOLesson är en ledstång för arbetet med kärnan i skolans kvalitetsarbete – systematiskt fokus på undervisningens kvalitet. BRAVOLesson är app-webb-video för lektionsobservationer, kollegialt lärande och feedback till lärare på vetenskaplig grund inom alla skolformer.

Följ BRAVOLesson

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från BRAVOLesson

Englands PISA-kurva går åt rätt håll - varför och hur? Webbinarium 13/102.10.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande

Webbinarium med extra nytt innehåll - reflektioner från rektorer i England efter PISA. England är ett av de få länder som i den senaste PISA-rapporten når bättre elevresultat än tidigare - ett av de få länder som går emot den internationella nedåtgående trenden i OECD:s statistik. London som skoldistrikt med 2 400 skolor levererar mer lärande än alla andra skoldistrikt i England, år efter år. Välkommen till ett webbinarium där Prof. Sir George Berwick tillsammans med Mats Rosenkvist beskriver hur man TÄNKTE och GJORDE när man skapade den skolkultur som har lett till att skolorna gör en enorm skillnad för barnen i London. "Tänket" jämförs under webbinariet punkt för punkt med hur man tänker i svensk skola.

Skolans Kvalitetsdialog 2.0 – Nio frågor som man kan analysera om man har data om undervisningens kvalitet18.9.2026 12:00:00 CEST | Nyheter

När rektor som en del av det systematiska kvalitetsarbetet varje termin samlar data om hur undervisningens kvalitet utvecklas i samarbete med lärarna uppstår, för svensk skola, nya möjligheter. Då kan skolchef, utvecklingsledare och rektorer över tid analysera det som har störst påverkan på trygghet och studiero, motivation, närvaro, lärarnas arbetsbelastning/-glädje samt kunskapsutvecklingen. Då kan analysmodellen i kvalitetsredovisningarna samtidigt ta ett jättekliv avseende orsaks-/ effektanalys.

2 400 skolor i England som är uthålligt kompensatoriska - webbinarium den 13/10 om "efter-PISA-perspektiv" på svensk skola11.9.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande

England är ett av de få länder som i den senaste PISA-rapporten når bättre elevresultat än tidigare - ett av de få länder som går emot den internationella nedåtgående trenden i OECD:s statistik. London som skoldistrikt med 2 400 skolor levererar mer lärande än alla andra skoldistrikt i England, år efter år. Välkommen till ett webbinarium där Prof. Sir George Berwick tillsammans med Mats Rosenkvist beskriver hur man TÄNKTE och gjorde när man skapade den skolkultur som har lett till att skolorna gör en enorm skillnad för barnen i London. "Tänket" jämförs under webbinariet punkt för punkt med hur man tänker i svensk skola.

Sveriges Skolledares lunchwebinarium den 16/9 - framgångsfaktorerna i forskningsrapporten som laddats ner mer än 50 000 gånger4.9.2026 12:00:00 CEST | Nyheter

Rektorer får nytta för sin personliga utveckling som skolledare genom att delta i Sveriges Skolledares lunchwebbinarium den 16/9 kl. 12.00 - 13.30. Då får deltagarna ta del av framgångsfaktorerna som leder till att alla lärare blir bättre på att undervisa för lärande. Deltagarna får samtidigt förståelse för hur framgångsfaktorerna skiljer sig från undervisningsutveckling i svensk skola igår och idag. Från inifrån-och-ut till utifrån-och-in.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye