Nytt svenskt mjölkpulver ska stärka livsmedelsberedskapen
20.8.2026 06:00:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Intresset för produkter som kan stärka Sveriges livsmedelsberedskap ökar. Nu lanserar bondeägda Arla svenskt mjölkpulver i en ny förpackningsstorlek anpassad för offentliga verksamheter, storkök och beredskapslager. Produkten finns tillgänglig för beställning från vecka 37.

Mjölkpulver är en mångsidig produkt som används främst inom livsmedelsindustrin, exempelvis i tillverkning av barnmat, desserter och drycker. Den långa hållbarheten, möjligheten att lagra i rumstemperatur och det höga näringsinnehållet gör också produkten relevant i arbetet med livsmedelsberedskap.
Arlas nya mjölkpulver säljs i förpackningar om 2,25 kilo, framtagna för att fungera både i den dagliga verksamheten och för lagerhållning. I dag finns svenskt mjölkpulver endast i mindre konsumentförpackningar eller större industriförpackningar på 25 kilo eller mer.
– Vi har under en tid sett en växande efterfrågan, framför allt från offentlig sektor, på svenskt mjölkpulver i ett mer lätthanterligt format. Som stor leverantör till offentliga måltider vill vi bidra med produkter som möter de behov som finns i verksamheterna, säger Ida Peyre Charpentier, försäljningschef offentliga kunder, Arla Sverige.
Varje dag serveras tre miljoner offentliga måltider inom skola, vård och omsorg. I takt med att livsmedelsberedskap blivit en allt viktigare fråga ökar också intresset för produkter som kan bidra till att säkra tillgången till viktiga livsmedel vid kriser och störningar.
– Arbetet med att utveckla beredskapslager är fortfarande i ett tidigt skede. Hittills har användningen av mjölkpulver inom den här typen av verksamheter varit begränsad och många efterfrågar mer kunskap om hur produkten kan användas i praktiken. Genom att göra svenskt mjölkpulver mer tillgängligt vill vi både bidra till livsmedelsberedskapen och öka kunskapen om produktens möjligheter, säger Ida Peyre Charpentier.
Mjölkpulvret tillverkas av mjölk från svenska Arlagårdar vid kooperativets pulveranläggning i Vimmerby. Förpackningen sker inledningsvis i Svenstrup i Danmark, medan Arla undersöker lösningar för att på sikt kunna förpacka produkten i Sverige.
Produkten kommer att finnas tillgänglig för hela foodservice-segmentet via grossister från och med vecka 37.
Fakta om mjölkpulver
- På 1930-talet utvecklade svenskan Ninni Kronberg en metod för tillverkning av hållbar torrmjölk och lade grunden för den moderna mjölkpulverindustrin.
- För att göra ett kilo mjölkpulver behövs åtta till tio kilo mjölk.
- Metoden går ut på att vattnet avlägsnas från mjölken genom förångning och sprejtorkning.
- Mjölkpulver innehåller samma viktiga näringsämnen som vanlig mjölk, bland annat kalcium, protein samt vitaminerna B2 och B12.
- Det är en vanlig ingrediens inom matindustrin, till exempel i barnmat, bakverk, glass och choklad.
- Den långa hållbarheten gör att mjölkens näringsinnehåll kan tas till vara över tid och möjliggör lagerhållning samt export till andra delar av världen.
- Arla Sverige tillverkar olika typer av mjölkpulver vid mejerierna i Vimmerby, Visby och Götene.
Fakta om Arla Vimmerby
- Byggd 2004 och Arlas modernaste pulveranläggning.
- Cirka 115 medarbetare.
- Tar emot omkring 650 miljoner kilo mjölk per år.
- Producerar helmjölks- och skummjölkspulver.
- Produkterna säljs i Sverige och exporteras till marknader världen över.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comBilder

Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 11 200 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 166 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Unga vill äta hälsosamt, men vardagen vinner: fyra av tio ersätter måltider med något på språng18.8.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Unga har god kunskap om vad som är hälsosamt och en tydlig ambition att leva därefter. Ändå står tidspress, ekonomi, sug och ett ständigt tillgängligt utbud ofta i vägen. En ny rapport från Ungdomsbarometern, som tagits fram på uppdrag av Arla, visar ett växande gap mellan ambitioner och beteenden kring mat och hälsa. Resultaten visar också att fyra av tio 15–24-åringar upplever en stor skillnad mellan hur hälsosamt de vill äta och hur hälsosamt de faktiskt äter.
Arla sponsrar vanliga tonåringar i stället för kändisar17.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arla söker nu unga i åldern 16–19 år som vill bli sponsrade under ett år. I stället för att sponsra kändisar och elitidrottare vill Arla lyfta unga med egna drömmar, ambitioner och utmaningar i vardagen.
Hon blir ny chef för Foodservice på Arla10.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Julia Kronlund tillträder i dag rollen som chef för Foodservice på Arla Sverige. Hon får därmed ansvar för Arlas affär inom mat och dryck utanför hemmet, från restauranger, caféer och catering till offentliga måltider i exempelvis skolor och äldreomsorgen.
Mjölkpriset till Arlabönderna höjs i augusti31.7.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Priset för konventionell mjölk höjs med 11,1 öre per kilo i augusti, medan priset för ekologisk mjölk ligger kvar på samma nivå.
Arla på Di Debatt: Sverige måste välja både mat och biologisk mångfald6.7.2026 09:01:00 CEST | Pressmeddelande
Förslaget till naturrestaureringsplan som myndigheterna lagt fram till regeringen i syfte att bidra till biologisk mångfald riskerar att ytterligare försvaga det svenska jordbruket i ett läge där livsmedelsproduktionen måste stärkas, skriver Arla, Lantmännen, Livsmedelsföretagen och LRF på Dagens industris debattsida. Artikeln kan även läsas i sin helhet nedan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum