Svenska Kanotförbundet

EM-truppen i surfski presenteras

19.8.2026 17:06:51 CEST | Svenska Kanotförbundet | Pressmeddelande

Dela

Det är en spännande svensk trupp om fem aktiva som möter europaseliten i surfski när Paddle Europe Ocean Racing Championships avgörs i Brest, Frankrike 27–30 augusti.

Text på en affisch som annonserar EM i Surfski i Brest, Frankrike, 27-30 augusti.
Det är en spännande trupp med bland annat två debutanter som möter Europa-eliten när EM i surfski avgjörs nästa vecka.

EM i surfski (Ocean Racing) arrangeras i Brest, Frankrike, och genomförs längs Atlantkusten i Bretagne, där vind, vågor och strömmar blir en viktig del av utmaningen. Mästerskapet samlar Europas främsta surfskipaddlare och omfattar lopp där både uthållighet, teknik och vägval spelar stor roll. Vindfönstret för tävlingarna är torsdag–lördag 27–29 augusti.

– Vi hoppas på fina vindar och tror att det kan bli relativt tekniska banor med tanke på att det förekommer mycket ström, tidvatten och höga klippor längs hela kuststräckan, säger förbundskapten Emma Levemyr.

Ocean Racing är en växande disciplin inom europeisk kanotsport och EM i Brest väntas locka ett starkt internationellt startfält. Fem svenskar är uttagna att representera Sverige och extra kul med de två debutanterna Idun Henriksson och Julian Ipsonius som gör sina första framträdanden i ett internationellt mästerskap och som tävlar både i SS1 och tillsammans i SS2. Även Emma Levemyr och Nils Wikander Karls kör både SS1 och tillsammans i SS2.

Truppen

Senior
Emma Levemyr, Västkust Surfskiklubb
Nils Wikander Karls, Örnsbergs Kanotsällskap

U18
Idun Henriksson, Helsingborgskanotisterna
Julian Ipsonius, Helsingborgskanotisterna

U21
Leo Callin Wikman, Helsingborgskanotisterna

Mer information om mästerskapet och hur man bäst följer tävlingarna publiceras på kanot.com när den finns tillgänglig.
Viss information finns att hitta på Paddle Europes webbsida här.

Passa på att följa Surfski - Svenska Kanotförbundet på FB för att ha koll på vad som händer.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Emma Levemyr, Västkust Surfskiklubb
Emma Levemyr, Västkust Surfskiklubb
Ladda ned bild
Nils Wikander Karls, Örnsbergs KS
Nils Wikander Karls, Örnsbergs KS
Ladda ned bild
Idun Henriksson, Helsingborgskanotisterna
Idun Henriksson, Helsingborgskanotisterna
Ladda ned bild
Julian Ipsonius, Helsingborgskanotisterna
Julian Ipsonius, Helsingborgskanotisterna
Ladda ned bild
Leo Callin Wikman, Helsingborgskanotisterna
Leo Callin Wikman, Helsingborgskanotisterna
Ladda ned bild

Om oss

Svenska Kanotförbundet har organiserat paddling i Sverige sedan 1904 och erbjuder paddlingsglädje genom hela livet. Här sker fysisk och psykisk utveckling i balans med återhämtning oavsett drömmar och mål, allt från friluftsliv och motion till träning och tävling. Välmående medlemmar och natur är en förutsättning för vår verksamhet och vi verkar för en trygg och säker miljö, både i mötet mellan människor och på vattnet. Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar – stora som små.

Följ Svenska Kanotförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Kanotförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye