Kommuninvest

Kvartalsrapporten om Kommunsektorns skuldförvaltning: Genomsnittsräntan stiger medan kapitalbindningen förblir kort

20.8.2026 08:20:00 CEST | Kommuninvest | Pressmeddelande

Dela

Kommuninvests kvartalsvisa rapport Kommunsektorns skuldförvaltning, som ger en bild av upplägg och villkor för kommunsektorns samlade låneskuld, är nu uppdaterad med nya data för det andra kvartalet 2026. Rapporten visar att utvecklingen från årets första kvartal består. Genomsnittsräntan har stigit något samtidigt som kapital- och räntebindningstiderna fortsatt ligger på relativt korta nivåer.

Rapporten bygger på Kommuninvests utlåning och affärer som registrerats av kommuner, regioner och deras bolag i skuldförvaltningssystemet KI Finans. Statistiken omfattar drygt 75 procent av kommunsektorns totala lånevolym. Underlaget för det andra kvartalet 2026 inkluderar 9 928 lån, certifikat och obligationer till ett sammanlagt belopp om 754 miljarder kronor samt 1 696 finansiella derivat motsvarande 220 miljarder kronor.

Den genomsnittliga räntan i sektorn var 2,52 procent inklusive derivat, jämfört med 2,48 procent föregående kvartal. Av den totala upplåningen är 42 procent kopplad till rörlig ränta, främst 3M Stibor. Den genomsnittliga kapitalbindningen uppgick till 2,68 år, medan den genomsnittliga räntebindningen inklusive derivat var 2,81 år.

Kapitalbindningen i kommunsektorn är fortsatt kort. 26 procent av skulden förfaller inom 12 månader, varav 13 procent utgörs av certifikat och tillsvidarelån som normalt förlängs flera gånger per år. Endast 8 procent av skulden har en återstående löptid längre än fem år. Den korta kapitalbindningen innebär att investeringar ofta finansieras med upplåning som behöver förnyas flera gånger under sin ekonomiska livslängd.

Användningen av räntederivat bidrar till att förlänga räntebindningen. Utan derivat är den genomsnittliga räntebindningstiden 1,76 år, vilket speglar den höga andelen rörliga lån med kort räntebindningstid. Sammantaget innebär detta att kommunsektorn är relativt känslig för förändringar i räntemarknaden.

– Den senaste tiden har skuldförvaltningens nyckeltal varit relativt stabila på grund av, i jämförelse med för några år sedan, en förhållandevis stabil finansmarknad. I kvartalets fördjupning undersöks om och i sådana fall hur skuldförvaltningen skiljer sig åt mellan olika kommuner, till exempel mellan större och mindre kommuner, och om detta påverkar finansieringskostnaden, säger Viktor Johansson, analytiker på Kommuninvest.

Nya affärer under kvartalet, i form av nyupplåning och refinansiering, uppgick till 79 miljarder kronor i lån, obligationer och certifikat samt 13 miljarder kronor i derivat. Den genomsnittliga räntan på dessa affärer var 2,6 procent. Den genomsnittliga kapitalbindningen på nya affärer var 3,07 år och den genomsnittliga räntebindningen inklusive derivat var 2,49 år.

Länk till rapporten: Kommunsektorns skuldförvaltning – kvartal två 2026

För ytterligare information:

Viktor Johansson, Analytiker, tel: 010 470 87 67
e-post: viktor.johansson@kommuninvest.se

Victoria Preger, Kommunikationschef, tel: 070-266 87 26
e-post: victoria.preger@kommuninvest.se

Kontakter

Vi finansierar välfärd

Kommuninvest är ett medlemsägt kreditmarknadsbolag som erbjuder svenska kommun- och regionkoncerner konkurrenskraftig och hållbar lånefinansiering av bland annat bostäder, infrastruktur, skolor och sjukhus. Tillsammans får vi bättre lånevillkor än var och en för sig. Sedan starten 1986 har Kommuninvest sparat miljardbelopp åt medlemmarna i form av lägre räntor. För närvarande är 298 kommuner och regioner medlemmar i denna frivilliga samverkan. Med en balansomslutning på cirka 600 miljarder kronor är Kommuninvest kommun- och regionsektorns största kreditgivare. Huvudkontoret finns i Örebro.

Följ Kommuninvest

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kommuninvest

Kvartalsrapporten om Kommunsektorns skuldförvaltning: Något högre räntenivå och fortsatt kort kapitalbindning24.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Kommuninvests kvartalsvisa rapport Kommunsektorns skuldförvaltning, som ger en bild av upplägg och villkor för kommunsektorns samlade låneskuld, är nu uppdaterad med nya data för det första kvartalet 2026. Rapporten visar att genomsnittsräntan har stigit något jämfört med föregående kvartal, samtidigt som kapital- och räntebindningstiderna fortsatt ligger på relativt korta nivåer.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye