Värdefull erfarenhet för juniorlaget på JEM
20.8.2026 20:50:49 CEST | Gymnastikförbundet | Pressmeddelande
Tre av fyra juniorer gjorde mästerskapsdebut under veckans junior-EM i manlig artistisk gymnastik i Zagreb, Kroatien. Det blev ingen perfekt tävling den här gången, men värdefull erfarenhet samlades.

Olle Bengtsson (Halmstad Frigymnaster), Oscar Lundberg (GK Motus-Salto), Oskar Il-Sung Melander (GK Motus-Salto) och William Lindén (Göteborgs Turnförening) var de fyra juniorkillar som representerade Sverige. Laget visade god sammanhållning genom hela tävlingen och killarna kämpade tillsammans och stöttade varandra genom samtliga redskap.
Tyvärr blev det många serier med fall i bygelhäst under torsdagens kval vilket bidrog till att lagpoängen blev något lägre än på nordiska mästerskapen för några veckor sedan. Precis som för seniorherrarna saknar Sverige i dagsläget också den svårighetsnivå som krävs för att utmana om de allra högsta placeringarna internationellt. Men de svenska juniorerna åker ändå hem från Zagreb med både värdefull erfarenhet och ny inspiration efter mästerskapet.
Dagens höjdpunkt blev fristående där hela laget fick lyckas bra med sina serier. Förbundskapten Eddie Olsson berättar också att det var härlig stämning mellan Sverige och Frankrike som var i samma rotationsgrupp och därför följde varandra genom redskapen under tävling. De båda nationerna hejade på och lyfte varandra.
Olle Bengtsson, den mest rutinerade av de fyra juniorerna med erfarenhet från både EYOF och JVM, slutade som bästa svensk i mångkampen på en 54:e plats av totalt 80 tävlande. Laget slutade på 24:e plats. Alla resultat och poäng från dagen finns här.
Nyckelord
Kontakter
Sara AttermalmKommunikatörGymnastikförbundet
Tel:073- 868 23 95sara.attermalm@gymnastik.seBilder

Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 255 000 aktiva medlemmar i 912 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten; Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
Följ EM i truppgymnastik och VM i artistisk gymnastik13.10.2026 18:23:58 CEST | Pressmeddelande
Under veckan avgörs EM i truppgymnastik i Finland. Samtidigt inleds VM i artistisk gymnastik i Nederländerna till helgen. Här är mer info om de båda mästerskapen.
Daniel Johnson välkomnas som generalsekreterare för Svenska Gymnastikförbundet29.9.2026 13:11:12 CEST | Pressmeddelande
Gymnastikförbundets styrelse har rekryterat Daniel Johnson till rollen som generalsekreterare. Han tillträder under slutet av året.
Silver och brons i Westlunds första finaler27.9.2026 20:24:28 CEST | Pressmeddelande
Emelie Westlund stod för en stark finalinsats i världscupen i artistisk gymnastik under söndagen. Efter fina serier och en höjning från kvalet i både barr och fristående lämnar hon Paris med två medaljer.
Dubbla världscupfinaler: Emelie Westlund finalklar även i fristående26.9.2026 20:20:02 CEST | Pressmeddelande
Under lördagsförmiddagen tog sig Emelie Westlund vidare till karriärens första världscupfinal i barr under världscupen i artistisk gymnastik i Paris. Lite senare i friståendekvalet visade hon upp ännu en fin serie och säkrade dagens andra finalplats.
Emelie Westlund klar för sin första världscupfinal26.9.2026 15:04:01 CEST | Pressmeddelande
Emelie Westlund har tagit sig vidare till karriärens första världscupfinal i artistisk gymnastik. Efter en stark insats i kvalet säkrade hon en finalplats i barr.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum