Vårdförbundet välkomnar KD-förslag om inkomstbaserat högkostnadsskydd
21.8.2026 15:31:50 CEST | Vårdförbundet | Nyheter
–Vårdförbundet välkomnar KD-förslaget att göra högkostnadsskyddet för läkemedel inkomstbaserat, säger Sophia Godau, förbundsordförande i Vårdförbundet.

Förändringen från 2025 har lett till att Vårdförbundets medlemmar vittnar om att fler patienter inte har råd att hämta ut sin medicin. När patienter inte följer sin behandling kan sjukdomar och tillstånd förvärras och kräva mer resurskrävande behandling längre fram. I sin tur riskerar det att driva upp de totala kostnaderna för hälso- och sjukvården. Vårdförbundet har tidigare varnat om att förskjuta kostnadsbördan till de mest utsatta grupperna inte är en hållbar lösning.
–Med KD:s förändrade hållning kommer fler patienter att ha råd att hämta ut sin medicin, förbättra sin hälsa, belastningen på sjukvården kommer att minska och vårdpersonalen får mer tid att ge säker vård, säger Sophia Godau.
Vad har hänt?
1 juli 2025 höjdes taket i högkostnadsskyddet från 2 900 kronor till 3 800 kronor.
Läs mer
Höjt högkostnadsskydd är ett experiment med folkhälsan - Vårdförbundet
Vårdförbundet vill se inkomstbaserat högkostnadsskydd | Vårdförbundet
Nyckelord
Kontakter
Vårdförbundets presstjänst0703 10 30 09 (ej sms)
Presstjänsten vardagar 09-17 måndag till fredag.
Om oss
Vårdförbundet är ett yrkesförbund som samlar fler än 118 000 barnmorskor, biomedicinska analytiker, sjuksköterskor och röntgensjuksköterskor. Tillsammans utvecklar vi vården, våra arbetsvillkor och våra professioner. Från sjukdom och diagnos till hälsa och helhet. www.vardforbundet.se
Följ Vårdförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vårdförbundet
Högskolan i Borås fortsatt bäst i landet enligt vårdstudenter8.10.2026 11:40:01 CEST | Pressmeddelande
Högskolan i Borås är för andra året i rad det lärosäte som får högst betyg av vårdstudenterna för sin verksamhetsförlagda utbildning (VFU).
Ny rapport: Vården digitaliseras men utbildningen halkar efter8.10.2026 08:16:58 CEST | Pressmeddelande
Medan AI, digitala vårdtjänster och ny medicinteknik förändrar hälso- och sjukvården upplever många studenter att utbildningen inte håller jämna steg. Det framgår av en ny rapport från Vårdförbundet Student.
När studenterna får välja: Patrik Kehlmeier är årets bästa handledare6.10.2026 11:08:24 CEST | Pressmeddelande
När sjuksköterskestudenter från hela landet beskriver den handledare som haft störst betydelse under deras utbildning återkommer samma ord om Patrik Kehlmeier på Hässleholms sjukhus: trygg, engagerad och inspirerande. Nu prisas han av Vårdförbundet Student som Årets studenthandledare 2026 för sitt arbete med att stötta och utveckla framtidens sjuksköterskor.
Vårdförbundet välkomnar M-förslag3.9.2026 10:56:00 CEST | Nyheter
Moderaterna har i veckan presenterat sitt valmanifest för valet 2026. Vårdförbundet välkomnar särskilt förslaget om att införa ett mål om att minst 80 procent av vårdpersonalens arbetstid ska ägnas åt kärnuppgifter och att resurserna till sjukvården ska öka.
Vårdförbundet välkomnar S-förslag om en barnmorska – en födande19.8.2026 16:04:24 CEST | Nyheter
Vårdförbundet välkomnar S-förslag om en barnmorska – en födande Socialdemokraternas besked om att införa målet om en barnmorska per födande är ett viktigt steg mot en tryggare och säkrare förlossningsvård.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum