Utvecklad kompetens inför prövning av ny kärnkraft
18.12.2025 12:18:00 CET | Strålsäkerhetsmyndigheten | Pressmeddelande
Strålsäkerhetsmyndigheten har inom ramen för ett flerårigt uppdrag från regeringen utvecklat kompetens, bemanning och organisation för att effektivt kunna hantera framtida tillståndsprövningar om att bygga och driva nya kärnkraftsreaktorer i Sverige. Regeringsuppdraget som nu slutredovisas har syftat till att ge tydliga och transparenta förutsättningar för kommande tillståndsprövningar.
Strålsäkerhetsmyndigheten har på uppdrag av regeringen under de senaste åren utvecklat sin förmåga att hantera kommande ansökningar om att bygga och driva nya kärnkraftsreaktorer i Sverige. Arbetet har genomförts inom ramen för ett regeringsuppdrag att utveckla kompetens, processer och regelverk för både befintlig och ny kärnkraftsteknik. Uppdraget slutredovisades till regeringen den 18 december 2025 genom att myndighetens generaldirektör överlämnade en slutrapport till klimat- och miljöminister Romina Pourmokthari.
– En central del av uppdraget har varit att säkerställa att tillståndsprocesserna är förutsägbara och väl förankrade i nationella och internationella krav. Myndigheten har deltagit i omfattande internationella samarbeten och tagit del av erfarenheter från länder som står inför liknande tillståndsprövningar. Våra regelverk har också utvecklats för att kunna tillämpas vid prövning av olika typer av ny reaktorteknik – främst lättvattenreaktorer, men även avancerade reaktortekniker, säger Michael Knochenhauer, generaldirektör för Strålsäkerhetsmyndigheten.
Myndigheten har även genomfört så kallade kunskapshöjande dialoger med flera av de aktörer som visat intresse för att ansöka om att bygga ny kärnkraft i Sverige. Dialogerna har rört frågor kring säkerhet, strålskydd och lokalisering av nya reaktorer, och hur tillståndsprövning går till. Liknande former av dialog används i flera länder och förväntas minska risken för onödiga fördröjningar och behov av kompletteringar längre fram i en process för tillståndsprövning.
– Dialogerna har genomförts utifrån att en tillståndsprövning av en reaktor är komplex. Det handlar om flera års granskning av bland annat teknik, säkerhetsanalyser och beredskapsfrågor, och en tidig dialog ger en grund för att ansökan ska kunna hanteras effektivt både för myndigheten och den ansökande parten, säger Daniel Kjellin, rådgivare med ansvar att samordna myndighetens arbete med ny kärnkraft.
Har rekryterat specialister
För att kunna hantera sitt utökade uppdrag har myndigheten expanderat från 300 till 400 medarbetare de senaste två åren och rekryterat ett stort antal nya medarbetare med i första hand kärnteknisk kompetens. Specifikt kopplat till ny kärnkraft har en tillväxt skett från två årsarbetskrafter år 2023 till 43 årsarbetskrafter år 2025; ytterligare tillväxt kommer att ske nästa år.
– Vi har lyckats mycket bra med våra rekryteringar i en period med hård konkurrens om samma kompetenser. Expansionen gör det möjligt för oss att både genomföra kommande tillståndsprövningar och samtidigt upprätthålla en mycket god nivå av tillsyn av befintliga anläggningar, säger Michael Knochenhauer.
Tillväxt Strålsäkerhetsmyndighetens organisation 2022–2025
| 2022 (dec) | 2023 (dec) | 2024 (dec) | 2025 (dec) | |
| Antal årsarbetskrafter ny kärnkraft | 1 | 2 | 25 | 43 |
| Antal årsarbetskrafter totalt | 263 | 269 | 300 | 362 |
| Andel ny kärnkraft av totalen | 0,4 % | 1 % | 9 % | 12 % |
Ytterligare information: Strålsäkerhetsmyndighetens presstjänst, tfn 08-799 40 20.
Läs mer
För ett strålsäkert samhälle
Strålsäkerhetsmyndigheten har ett samlat ansvar inom områdena strålskydd, kärnsäkerhet och nukleär icke-spridning. Myndigheten arbetar pådrivande och förebyggande för att skydda människor och miljö från oönskade effekter av strålning, nu och i framtiden.
Följ Strålsäkerhetsmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Strålsäkerhetsmyndigheten
Rätt undersökning för rätt patient vid rätt tidpunkt – ett europeiskt samarbete27.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Europeiska myndigheter ska i en gemensam insats granska hur vården bedömer när röntgenundersökningar behövs. Målet är att minska onödig exponering för strålning och bidra till en säkrare vård. Strålsäkerhetsmyndigheten deltar i en gemensam europeisk tillsynskampanj som pågår fram till juni 2027.
Almedalen 2026: Kärnkraft under höjd beredskap och prövning av nya reaktorer18.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Välkommen till våra seminarier i Almedalen 2026. Möt Strålsäkerhetsmyndigheten och andra centrala aktörer i diskussioner om kärnkraftens roll under höjd beredskap och om förutsättningarna för ny kärnkraft i Sverige.
Mätningar vid det reaktordrivna fartygets besök i Malmö visade normala strålningsnivåer9.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Besöket från det franska reaktordrivna hangarfartyget Charles de Gaulle i Malmö hamn under våren 2026 medförde inga förhöjda strålningsnivåer eller utsläpp av radioaktiva ämnen. Det visar mätningar som genomfördes av Strålsäkerhetsmyndigheten i samband med besöket.
Vilseledande solråd i sociala medier kan öka risken för hudcancer2.6.2026 16:30:00 CEST | Pressmeddelande
Sociala medier påverkar hur människor ser på solning, solskydd och risker med UV-strålning. Strålsäkerhetsmyndighetens vetenskapliga råd för UV-frågor konstaterar i en ny rapport att felaktig och vilseledande information riskerar att påverka solbeteenden och attityder till solning, särskilt bland unga.
Strålsäkerheten vid kärnkraftverket i Oskarshamn får sänkt värdering1.6.2026 13:30:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste årens tillsyn av OKG AB visar att bolaget arbetat för att förbättra säkerheten i kärnkraftsreaktorn Oskarshamn 3. Men det har också uppmärksammats brister, både när det gäller anläggningens status och inom OKG:s organisation. Värderingen sänks därför jämfört med föregående strålsäkerhetsvärdering.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum