Alexandra - för Kvinnor & Hälsa

Över 26 000 kräver trygg tillgång till östrogen när Östrogenmarschen möter socialministern

25.8.2026 07:00:00 CEST | Alexandra - för Kvinnor & Hälsa | Pressmeddelande

Dela

På onsdag den 26 augusti träffar Alexandra Charles och professor Helena Kopp Kallner socialminister Jakob Forssmed för att följa upp den återkommande bristen på östrogenläkemedel. Med till mötet tar de Östrogenmarschens namninsamling, som nu har samlat över 26 000 underskrifter.

Alexandra Charles och Helena Kopp Kallner inför Östrogenmarschen under Almedalen
Alexandra Charles och Helena Kopp Kallner inför Östrogenmarschen under Almedalen

Bristen på östrogenläkemedel har under flera år skapat stora problem för kvinnor som behandlas för klimakteriebesvär. Under våren och sommaren har frågan fått ökad uppmärksamhet och regeringen har presenterat åtgärder för att förbättra tillgången. Samtidigt kvarstår osäkerheten kring flera hormonpreparat.

– Ingen kvinna ska behöva jaga runt efter en behandling som har ordinerats av vården. Nu vill vi veta vilka långsiktiga lösningar regeringen ser framför sig och hur man ska förhindra att vi hamnar i samma situation igen, säger Alexandra Charles, ordförande för Alexandra – för Kvinnor & Hälsa.

Mötet är det andra med Jakob Forssmed om frågan på kort tid. Under Almedalsveckan i juni träffade Alexandra Charles socialministern, samtidigt som Östrogenmarschen genomfördes i Visby. Där samlades kvinnor, läkare och patientföreträdare för att kräva trygg tillgång till ordinerade hormonläkemedel.

Fyra krav överlämnas till socialministern

Tillsammans med namninsamlingen överlämnas Östrogenmarschens krav:
• Trygg och långsiktig tillgång till ordinerade hormonläkemedel.
• En läkemedelspolitik som förebygger brist och minskar risken för återkommande restnoteringar.
• Större politiskt fokus på kvinnors hälsa och vårdbehov.
• Jämlik tillgång till behandling, oavsett ekonomi, kontakter eller möjlighet att söka vård utomlands.

– Att ett hormonläkemedel finns tillgängligt är inte nödvändigtvis samma sak som att kvinnan kan få den behandling som är medicinskt lämplig för henne. Vi behöver en långsiktig och robust läkemedelsförsörjning som patienter och vård kan lita på, säger Helena Kopp Kallner, professor och överläkare i obstetrik och gynekologi.

Namninsamlingen fortsätter inför mötet, med målet att nå 30 000 underskrifter.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om oss

Alexandra – för Kvinnor & Hälsa är en av Sveriges största kvinnoorganisationer. Vi arbetar för att kvinnor, i alla åldrar, ska känna sig inkluderade och få bästa möjliga livskvalitet – hela livet. Vi skapar unika mötesplatser för att inspirera, informera och påverka. Dessutom stödjer vi forskning om kvinnors sjukdomar. Vi hette tidigare 1,6 miljonerklubben och grundades 1998. 

Följ Alexandra - för Kvinnor & Hälsa

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Alexandra - för Kvinnor & Hälsa

Östrogenmarschen, 100 000 frakturer och ojämlik vård: Alexandra för Kvinnor & Hälsa belyser kvinnors hälsa i Almedalen18.6.2026 12:02:30 CEST | Pressmeddelande

Hur kan vården bli mer jämlik? Varför dröjer diagnoser och behandlingar fortfarande för många kvinnor? Och vilka investeringar krävs för att förbättra folkhälsan och minska belastningen på vården? Det är några av de frågor som Alexandra – för Kvinnor & Hälsa lyfter under Almedalsveckan 2026 genom seminarier, möten och aktiviteter om bland annat diabetes, obesitas, osteoporos, klimakteriet och glaukom. På onsdagen genomförs också Östrogenmarschen – en manifestation för trygg tillgång till kvinnors ordinerade läkemedel.

I påsk kommer dokumentären om Alexandra Charles till SVT1.4.2026 15:13:34 CEST | Pressmeddelande

Den 5 april, på påskdagen, släpps dokumentären om Alexandra Charles, som visades på bio i höstas, på SVT Play. Dokumentären sänds i två delar på SVT1 den 7 och 13 april. För Alexandra Charles blir visningen i SVT också en möjlighet att lyfta den livslånga röda tråd som präglat hennes arbete: viljan att skapa mötesplatser där människor kan må bättre, växa och känna gemenskap. De senaste 28 åren har detta engagemang framför allt handlat om att öka kunskapen om kvinnors hälsa och driva frågan om en mer jämlik vård genom föreningsarbete.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye