Raoul Wallenberg Academy

Lena Jersenius hyllas för sitt arbete mot antisemitism och intolerans – tilldelas Raoul Wallenbergpriset 2026!

27.8.2026 08:00:00 CEST | Raoul Wallenberg Academy | Pressmeddelande

Dela

Årets Raoul Wallenbergpris tilldelas Lena Jersenius, en stark folkbildare och drivande kraft i arbetet med att stärka ungas kunskap om Förintelsen, demokrati och mänskliga rättigheter. Genom sitt engagemang i Svenska kommittén mot antisemitism (SKMA) har Lena under flera decennier gett tusentals unga verktyg att känna igen och stå emot antisemitism, rasism och intolerans. Med sitt gedigna folkbildande arbete och outtröttliga engagemang visar Lena Jersenius vad det innebär att verka i Raoul Wallenbergs anda.

Lena Jersenius står framför en rund sten med text. Hon bär en vit jacka och håller i en bronsstatyett av Raoul Wallenbergs portfölj, skapad av Ulla och Gustav Kraitz.
Lena Jersenius. Foto: Leo Rehnström/StudioS19

Under större delen av sitt liv har Lena Jersenius engagerat sig i SKMA utbildningsverksamhet och arbetat för att göra Förintelsens historia relevant för nya generationer. Genom utbildningar, föreläsningar och studieresor till Förintelsens minnesplatser har hon hjälpt elever och lärare att förstå hur fördomar, avhumanisering och hat kan växa fram - och vilka konsekvenser det kan få när demokratiska värden urholkas. Som drivande i Hågkomstprojektet har hon skapat möten som väcker eftertanke, empati och ansvarstagande och genom sitt engagemang sett till att de överlevandes röster aldrig tystnat. Genom att förena historiska erfarenheter med samtidens utmaningar har hon stärkt ungas motståndskraft mot antisemitism, rasism och intolerans samt inspirerat till att agera med civilkurage och medmänsklighet.

– Det är en otrolig ära att få ta emot ett pris instiftat i Raoul Wallenbergs namn. Hans gärning är en av de mest osjälviska jag kan tänka mig. Trots stor personlig fara fortsatte han oförtrutet att hitta lösningar för att hjälpa så många judar som möjligt att undkomma nazismen. I dag behöver vi människor som Raoul Wallenberg – människor som står upp för sina medmänniskor, oavsett religion eller etnisk bakgrund, säger Lena Jersenius. 

Priset delas årligen ut på Raoul Wallenbergs dag, den 27 augusti – Sveriges nationella dag för civilkurage och medmänsklighet. I dag delar Raoul Wallenberg Academy ut priset i samband med högtidlighållandet av Raoul Wallenbergs dag. Årets prisutdelning sammanfaller dessutom med Raoul Wallenberg Academys 25-årsjubileum och markerar ett kvartssekel av arbete för att stärka ungas mod att göra skillnad. Även utmärkelsen Young Courage Award delas ut vid den officiella prisceremonin i Stockholm idag, torsdag den 27 augusti 16.00-17.15. 

Prissumman på 100 000 kronor möjliggörs genom stöd från regeringen genom Forum för levande historia. Pristagaren tilldelas även en bronsstatyett av Raoul Wallenbergs portfölj, skapad av Ulla och Gustav Kraitz. 

– Lena Jersenius har under decennier gjort ett ovärderligt arbete för att hålla minnet av Förintelsen levande och ge nya generationer kunskap och mod att stå emot antisemitism, rasism och intolerans. I en tid då dessa krafter åter gör sig påminda är hennes arbete viktigare än någonsin. Genom att göra historiens lärdomar levande och visa hur de angår var och en av oss i dag för hon Raoul Wallenbergs arv vidare till nya generationer, säger juryordförande Sven Hagströmer.

För ackreditering och mer information kontakta: 
Alicia Selam
Kommunikatör, Raoul Wallenberg Academy
alicia.selam@rwa.se, 073 657 63 04

OM RAOUL WALLENBERGPRISET:
Priset, som instiftades 2013 av RWA med stöd av svenska regeringen, tilldelas en person som verkat i Raoul Wallenbergs anda. Det främst genom kunskapshöjande insatser i syfte att motverka antisemitism, rasism, diskriminering och intolerans samt för alla människors lika värde. Läs mer om utmärkelsen och tidigare pristagare här

OM JURYN:

  • Sven Hagströmer, juryordförande, medgrundare och styrelseledamot, Raoul Wallenberg Academy

  • Aaron Kroon, entreprenör och ledarskapsexpert

  • Anna Urombi, generalsekreterare, Raoul Wallenberg Academy

  • Anna Wåglund, kommunikationschef, Forum för levande historia

  • Annie Lööf, senior rådgivare och tidigare partiledare för Centerpartiet

  • Calle Fleur, chefredaktör, Tidningen Chef och VD Chefakademin

  • Camila Salazar Atías, kriminolog, ledande kraft på Fryshuset och mottagare av Raoul Wallenbergpriset 2025

  • Julius Kramer, expert på fredsfrågor och vice ordförande för världsscoutrörelsen

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Lena Jersenius står framför en rund sten med text. Hon bär en vit jacka och håller i en bronsstatyett av Raoul Wallenbergs portfölj, skapad av Ulla och Gustav Kraitz.
Lena Jersenius. Foto: Leo Rehnström/StudioS19
Ladda ned bild

Länkar

Om oss

Raoul Wallenberg Academy är en politiskt och religiöst oberoende insamlingsstiftelse som rustar unga att agera med civilkurage i Raoul Wallenbergs anda för ett medmänskligt samhälle fritt från rasism och främlingsfientlighet. Vi engagerar årligen tiotusentals unga genom våra utbildningar i självledarskap, skolprogram i mänskliga rättigheter och uppmärksammandet av Raoul Wallenbergs dag, Sveriges nationella dag för medmänsklighet och civilkurage. Med Raoul Wallenbergs gärning och ledarskap som inspiration stärker vi unga att stå upp för mänskliga rättigheter och lägger grunden för en motståndskraftig demokrati.

Följ Raoul Wallenberg Academy

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Raoul Wallenberg Academy

Pressinbjudan: Årlig prisutdelning inom medmänsklighet och civilkurage i Raoul Wallenbergs anda.20.8.2026 08:00:00 CEST | Pressinbjudan

Den 27 augusti, på Raoul Wallenbergs dag – Sveriges nationella dag för civilkurage och medmänsklighet – delar Raoul Wallenberg Academy ut Raoul Wallenbergpriset 2026 till en person som arbetar för att motverka rasism, diskriminering och intolerans och för alla människors lika värde. Under ceremonin delas även det internationella Young Courage Award ut, i samarbete med Svenska institutet och Sveriges ambassader, till unga mellan 13 och 20 år från hela världen som visat mod och civilkurage i Raoul Wallenbergs anda.

Här är årets finalister till Raoul Wallenbergpriset 202622.5.2026 08:00:25 CEST | Pressmeddelande

Varje år delas Raoul Wallenbergpriset ut till en person som, i Raoul Wallenbergs anda, arbetar genom kunskapshöjande insatser riktade till barn och unga i syfte att motverka rasism, diskriminering och intolerans och för alla människors lika värde. Nu står det klart vilka som är finalister till Raoul Wallenbergpriset 2026. Årets finalister – Anja Nordenfelt, Lena Jersenius och Rissa Seidou – har alla visat prov på ett starkt samhällsengagemang, civilkurage och en orubblig tro på människors lika värde genom sina betydelsefulla insatser i Raoul Wallenbergs anda. Vinnaren offentliggörs den 27 augusti 2026, på Raoul Wallenbergs dag – Sveriges nationella dag för civilkurage och medmänsklighet.

Juryn för Raoul Wallenbergpriset 2026 – förstärks med två nya röster4.2.2026 14:55:58 CET | Pressmeddelande

Raoul Wallenberg Academy presenterar nu juryn för Raoul Wallenbergpriset 2026. I årets jury, som leds av juryordförande Sven Hagströmer, välkomnas två nya ledamöter som ska bidra med nya perspektiv när årets pristagare ska utses. Raoul Wallenbergpriset tilldelas en person som i Sverige arbetar för alla människors lika värde, och genom kunskapshöjande insatser gör betydande skillnad. Nomineringen till årets pris är öppen, och allmänheten kan skicka in sina förslag fram till den 28 februari.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye