Socialdemokraterna

Socialdemokraterna presenterar förslag för att stärka hela Sverige

25.8.2026 16:27:31 CEST | Socialdemokraterna | Pressmeddelande

Dela

På en pressträff i Östersund tidigare idag presenterade Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin, tidigare statsminister Stefan Löfven, partiets landsbygdspolitiska talesperson Anna-Caren Sätherberg och försvarspolitiska talesperson Peter Hultqvist flera förslag för att få fart på investeringarna, skapa fler jobb och ge kommuner och företag bättre förutsättningar att växa i hela Sverige.

Peter Hultqvist, Anna-Caren Sätherberg, Stefan Löfven och Tobias Baudin vid dagens pressträff i Östersund.
Peter Hultqvist, Anna-Caren Sätherberg, Stefan Löfven och Tobias Baudin vid dagens pressträff i Östersund. Foto: Martin Arvebro/Socialdemokraterna

De senast fyra åren har SD-regeringen låtit staten dra sig tillbaka från stora delar av landet. Det har bromsat investeringar, hållit tillbaka nya jobb, hämmat bostadsbyggandet och gjort det svårare för kommuner att växa. Dessutom har deras neddragningar har lett till att 26 statliga servicekontor har stängt, nattågstrafiken till Norrbotten har halverats och flera orter fått besked om att vägbelysningen riskerar att släckas. Socialdemokraterna går till val på att bryta den utvecklingen. Det är dags för en regering som tar hela Sverige på allvar.

– Utvecklingen där staten drar sig tillbaka från stora delar av landet måste brytas. I stället ska fler investeringar bli verklighet, nya jobb skapas och fler orter kunna utvecklas, samtidigt som den grundläggande samhällsservicen ska fungera oavsett var i landet man bor, säger Tobias Baudin, partisekreterare.

Socialdemokraterna vill ta Sverige i en annan riktning. Därför går S till val på en politik som ska få fart på investeringarna, skapa fler jobb och ge kommuner och företag bättre förutsättningar att växa i hela Sverige. För att vända utvecklingen krävs förändringar på flera områden:

Sverige ska vara med och konkurrera om framtidens industri och se till att bostadsbyggandet hänger med när jobben blir fler.

Konkurrensen om framtidens jobb är stenhård. Socialdemokraterna vill därför införa ett system med gröna kreditgarantier som kan stötta stora investeringar i svensk industri.

När jobben blir fler måste också bostadsbyggandet hänga med. Socialdemokraterna vill införa ett nytt investeringsstöd och statliga byggkrediter för att få fart på byggandet, inte minst på orter där stora investeringar snabbt ökar behovet av bostäder.

Vägar och järnvägar måste fungera bättre om företag ska kunna investera och Sverige ska kunna växa.

Svensk industri ska inte hindras från att expandera för att infrastrukturen släpar efter. Vägunderhållet måste förbättras och bärigheten på fler vägar och stärka vinterväghållningen öka. Trafikverket ska samtidigt bygga upp en större egen kapacitet för underhåll, så att mer arbete kan göras i egen regi.

Staten ska vara närvarande och samhällsservicen fungera, oavsett var i landet man bor. 

Landsbygdens förutsättningar måste vägas in redan när politiken utformas. Nya förslag ska landsbygdssäkras så att det innan beslut fattas blir tydligt hur de påverkar jobb, företag och samhällsservice i delar av landet där avstånden är långa och förutsättningarna ser annorlunda ut.

Nedläggningen av statliga servicekontor ska stoppas, myndigheternas närvaro utanför de största städerna stärkas och nedsläckningen av vägbelysning runt om i landet stoppas. Ett Landsbygdslyft ska genomföras som gör mindre orter tryggare och mer levande.

Kontakter

Följ Socialdemokraterna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye