Spårfel

S och MP överens: ta tillbaka järnvägsunderhållet i egen regi

26.8.2026 11:37:17 CEST | Spårfel | Pressmeddelande

Dela

Allt färre spår, växlar och kontaktledningar blir lagade i Sverige, samtidigt som Trafikverkets interna kostnader skenar. "Järnvägen behöver en ny organisation" säger Daniel Helldén, språkrör för Miljöpartiet.

Aylin Nouri (S) och Daniel Helldén (MP)
Aylin Nouri (S) och Daniel Helldén (MP)

På tio år har Trafikverkets produktivitet minskat med 25 procent. Det visar den rapport som presenterades idag på ett järnvägspolitiskt seminarium arrangerat av kampanjen Spårfel och tankesmedjan Arena Idé. Rapporten Den svenska järnvägen behöver en ny myndighet, är skriven av journalisten och utredaren Mats Wingborg, som sammanfattat utifrån en text av Bengt Jäderholm. 

Interna kostnader skenar

De anställda på Trafikverket har under årens lopp ständigt blivit fler. Mellan 2011–2024 ökade personalen och de anlitade konsulterna med över 4 500 årsarbetskrafter. Från 2015 ökade personalen i genomsnitt med 40 nyrekryterade årsarbetare varje månad. Trots det minskade antalet fysiska åtgärder på det statliga järnvägsnätet, och punktligheten har försämrats. 

Socialdemokraterna och Miljöpartiet överens om att ta tillbaka underhållet

– Talesättet "det går som tåget" gäller inte längre för punktlighet, pålitlighet och trygghet. Vi ska vända den utvecklingen. Vi vill dela upp Trafikverket så att järnvägen får en egen myndighet, och återta underhållet i egen regi. Detta tillsammans med nya stambanor runt om i landet skulle lyfta järnvägen till att få den roll som krävs för klimatomställningen, säger Daniel Helldén, språkrör för Miljöpartiet som idag medverkade på det järnvägspolitiska seminariet.

– Tågen är inte en utgift, det är en investering. Men alltför mycket av de resurser som borde gå till järnväg, för att stärka tillväxten, konkurrenskraften, klimatomställningen och vår säkerhet, äts i dag upp av administration. Jag vill få mer järnväg för varje skattekrona. Därför vill vi få stopp på upphandlingscirkusen och ta tillbaka mer av underhållet i egen regi, både för att stärka den demokratiska kontrollen och för att få ett effektivare transportsystem, säger Aylin Nouri, trafikpolitisk talesperson för Socialdemokraterna som deltog på seminariet.

Järnvägen behöver en ny myndighet

Att ansvaret för järnvägen behöver flyttas från Trafikverket till en ny, egen myndighet, är ett krav från kampanjen Spårfel som får stöd av politiker och experter.

– Fungerande tågtrafik har en nyckelroll för att väg- och flygtrafiken ska kunna minska i den omfattning klimatet kräver. Vi resenärer anser att dagens trängsel och förseningar i tågtrafiken är oacceptabla. En ny myndighet bör inrättas och få med ett samlat ansvar för järnvägens olika delar, säger Karin Svensson Smith, ordförande för Resenärerna och tidigare ordförande för Trafikutskottet (MP), som idag deltog på seminariet.

–  Idag betraktas inte underhållet som kärnverksamhet, vilket är fel. Utan kontroll över basunderhållet kan Trafikverket inte leverera enligt sitt uppdrag. Inget industriföretag skulle komma på tanken att lägga ut delar av sin kärnverksamhet på entreprenad. Det är som om SSAB skulle lägga ut stålverket i Oxelösund på entreprenad, säger Erland Olausson, jurist och tidigare särskild utredare i utredningen om framtidens järnvägsunderhåll, som deltog på seminariet.

Saknas samlad översikt

Fackförbundet Seko organiserar 80 procent av all personal vid järnvägen och har vid flertalet kongresser fattat beslut om att förbundet ska verkar för ett förstatligande av järnvägen. Det innebär ett återtagande av banunderhåll, reinvesteringar, fordonsunderhåll, trafik och egen personal. 

– Trafikverket har blivit en anorektisk beställare istället för en kompetent anläggningsägare med kontroll över järnvägen. Den svenska järnvägen behöver en ny myndighet, säger Johnny Nadérus, järnvägare och talesperson för Spårfel.

Spårfel har en pågående namninsamling med över 11 000 underskrifter på att ta tillbaka järnvägsunderhållet från vinstdrivande företag. Länk till namninsamlingen: https://sparfel.se/namninsamling/ 

Kontakt

För frågor eller intervjuer, kontakta Vanessa Marko, presskontakt för Spårfel. 

Tel: 0763-21 66 37

Mail: vanessa.marko@arenagruppen.se 

Dokument

Rapport_Den svenska järnvägen behöver en ny myndighet.pdf

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Tåg i Sverige på sommaren (Foto: iStock)
Tåg i Sverige på sommaren (Foto: iStock)
Tåg Foto: Spårfel
Ladda ned bild
Förseningar på spåren
Förseningar på spåren
Foto: Spårfel
Ladda ned bild
Foto: Socialdemokraterna
Ladda ned bild
Foto: Miljöpartiet
Ladda ned bild
Foto: Arenagruppen
Ladda ned bild
Foto: Arenagruppen
Ladda ned bild

Om oss

Vi som står bakom Spårfel är järnvägare vid Sekos företagsfack på Infranord, som arbetar med järnvägsunderhållet och försöker lösa problemen för samhället och trafikanterna. Vi ser dagligen bristerna i underhållet och hur det är organiserat. Vi vill få en fungerande järnväg – för våra invånare och för klimatets skull. Därför vill vi påverka beslutsfattare att styra upp tågkaoset och tillsätta en särskild järnvägsmyndighet. Läs mer om våra krav här: https://sparfel.se

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye