Örebro universitet

Spår av framtida tarmsjukdom syns redan hos nyfödda

27.8.2026 09:51:29 CEST | Örebro universitet | Pressmeddelande

Dela

Örebroforskare har hittat förändringar i blodet hos nyfödda som senare utvecklar inflammatorisk tarmsjukdom, IBD. Resultaten talar för att den allra första tiden i livet spelar en viktig roll.

– Vi blev förvånade över att vi kan se spår av sjukdomen så pass tidigt, säger Olle Grännö, forskare i medicin vid Örebro universitet. 

Olle Grännö och Jonas Halvfarson
Olle Grännö och Jonas Halvfarson Håkan Risberg Örebro universitet

Örebroforskarnas tidigare forskning har visat att personer som insjuknar i inflammatorisk tarmsjukdom, IBD, har förhöjda nivåer av proteiner flera år innan de blir sjuka. Det gäller framför allt proteiner som spelar en viktig roll för immunförsvaret.

– Vi ville undersöka hur tidigt i livet det inträffar, säger Olle Grännö, som arbetat tillsammans med Jonas Halfvarson, överläkare och professor i gastroenterologi vid Örebro universitet. 

Ett detektivarbete

Den nya studien bygger på prover som samlats in i ett långvarigt forskningsprojekt som heter Alla barn i sydöstra Sverige, ABIS, och leds av Linköpings universitet. De har en databas med prover från 17 000 nyfödda barn som samlats in sedan slutet av 1990-talet. 

– Det var ett detektivarbete. Tillsammans med professor Johnny Ludvigsson har vi använt oss av nationella register och granskat journaler, säger Olle Grännö. 

Forskarna identifierade personer som hade ett blodprov från navelsträngen sparat från födseln och som fick diagnosen IBD innan de fyllt 18 år. Proverna jämfördes med blodprover från personer, som inte utvecklade sjukdomen under uppföljningen.

Väcker frågor

– Då kunde vi identifiera tre proteiner som är förhöjda redan hos nyfödda som senare i livet drabbas av IBD. Vi saknar idag kunskap om dessa proteiners roll vid IBD. Men det är intressant att se höga nivåer av proteiner som CXCL9 eftersom det reglerar hur immunförsvarets celler tar sig ut från blodet till tarmslemhinnan och startar en inflammation. 

Forskningsresultaten väcker frågor om vad som händer under graviditeten och den första tiden efter födseln. 

– När ett barn föds möter immunförsvaret en helt ny omgivning och exponeras för en mängd bakterier och virus. Vi vill förstå vad som ligger bakom de förhöjda proteinnivåerna och om de påverkar immunförsvarets tidiga utveckling, säger Olle Grännö. 

– Det kan göra det möjligt för oss att minska risken för att människor ska utveckla inflammatorisk tarmsjukdom. 

Fakta:

Inflammatorisk tarmsjukdom innefattar de två huvudtyperna Crohns sjukdom och ulcerös kolit. Tillsammans benämns de ofta som IBD från det engelska ordet inflammatory bowel disease. Det vanligaste är att insjukna mellan 15 och 35 års ålder men även barn och äldre kan utveckla IBD. 

Forskarna har identifierat tre proteiner, CXCL9, GZMB och MMP-10, som nyfödda som senare i livet insjuknar i IBD har högre nivåer av. Nästa steg är att förstå vad som ligger bakom de förhöjda proteinnivåerna och om de påverkar immunförsvarets tidiga utveckling.

Nyckelord

Kontakter

Olle Grännö 073-843 76 20, olle.granno@oru.se
Jonas Halfvarson 073-808 23 61, jonas.halfvarson@oru.se

Bilder

Olle Grännö och Jonas Halvfarson
Olle Grännö och Jonas Halvfarson
Håkan Risberg Örebro universitet
Ladda ned bild

Länkar

Om oss

Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle. 

Följ Örebro universitet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet

Neandertalkvinna från Netflix blev symbol för identitet på sociala medier12.8.2026 11:16:01 CEST | Pressmeddelande

En 75 000 år gammal neandertalkvinna fick nytt liv i Netflixdokumentären Neandertalarnas hemligheter. Men kvinnan blev snabbt något mer än en vetenskaplig upptäckt, visar en ny studie från Örebro universitet. – På sociala medier gick hon från att vara ett arkeologiskt fynd till att bli en laddad symbol för identitet, historia och ursprung, säger Dana Sofi, lektor i sociologi vid Örebro universitet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye