Ny restaurang öppnar i Flemingsberg – Malatang erbjuder en personlig smakupplevelse
28.8.2026 11:33:43 CEST | Huge Bostäder AB | Pressmeddelande
Sedan den 1 augusti har Flemingsberg fått ett nytt restaurangtillskott. I bottenplan i Huges nya hus på Hälsovägen har restaurangen Malatang öppnat – med ett koncept där gästerna själva komponerar sin måltid. Den nya restaurangen har redan blivit en populär mötesplats för både nya och återkommande gäster.

Bakom Malatang står Lisa Xia, som sedan 2008 även driver Ming Li sushi & wok i Flemingsberg. Tillsammans med sin man Stefan Jiang driver hon nu två restauranger – och är själv på plats i verksamheterna varje dag.
– Jag älskar Flemingsberg. Jag tycker om de fina, färgglada husen och Flemingsbergsparken, säger Lisa Xia.
Lisa kom till Sverige från Kina 1989, som 17-åring, tillsammans med sina föräldrar. Hon började tidigt arbeta i restaurangbranschen och har sedan dess ägnat en stor del av sitt liv åt mat och restauranger.
– Jag är här varje dag. Jag tycker om att träffa folk och ge dem god mat, säger hon.
Gästerna skapar sin egen måltid
Malatang erbjuder en restaurangupplevelse där gästerna själva väljer innehållet i sin soppa. Bland omkring 40 olika ingredienser finns möjlighet att kombinera grönsaker, protein och buljong efter egen smak. Därefter tillagas soppan på plats.
– Det är hälsosamt. Allt kokas och man får på så sätt behålla näringen i soppan. Många tycker att kinesisk mat är väldigt god och trevlig, säger Lisa Xia.
Konceptet har snabbt blivit uppskattat. Restaurangen har 26 sittplatser inomhus och ytterligare åtta platser på uteserveringen. Malatang har redan fått många återkommande gäster, och vissa dagar är restaurangen så välbesökt att sittplatserna inte räcker till. Då finns även möjlighet att beställa maten för avhämtning.
”Folk har längtat efter det här”
Det är inte bara boende i Flemingsberg som har hittat till den nya restaurangen. Enligt Lisa Xia kommer gäster även från andra delar av Stockholm och från Haninge för att prova maten.
– Folk här är så trevliga. Många säger att de har längtat efter något sådant här, så det är roligt att få ge människor det de har önskat sig, säger hon.
För Lisa handlar restaurangverksamheten om mer än att servera mat. Det handlar också om människor, möten och om att bidra till platsen där hon själv har valt att leva och verka.
Med sin nya satsning vill hon erbjuda Flemingsbergsbor och besökare en ny smakupplevelse – och samtidigt skapa ännu en mötesplats i området.
Fakta om Malatang
Malatang är en populär kinesisk maträtt som kan beskrivas som en personlig hot pot i en skål. Rätten har sitt ursprung i Sichuan-provinsen i Kina och är känd för sina kryddiga och karaktäristiska smaker. På restaurangen Malatang i Flemingsberg får gästerna själva välja ingredienser och komponera sin egen soppa.
Nyckelord
Kontakter
Anders SundqvistKommunikationschef
Tel:08-502 369 76Tel:076-140 69 81anders.sundqvist@huge.seBilder

Om oss
Huge Bostäder AB är ett av Huddinge kommuns fastighetsbolag. Med människa och miljö i fokus äger, utvecklar och förvaltar Huge bostäder samt kommersiella lokaler och stadsdelscentrum. Av Huges knappt 8000 bostäder är 750 studentlägenheter. Huge har 160 anställda och omsätter cirka 900 miljoner kronor per år. Vår vision är att skapa livskraft i Huddinge.

Följ Huge Bostäder AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Huge Bostäder AB
Subway etablerar sig i Skogås centrum24.6.2026 12:30:36 CEST | Pressmeddelande
Skogås centrum fortsätter att utvecklas och stärker nu sitt utbud inom restaurang och service. För att möta besökarnas efterfrågan på fler matalternativ öppnar Subway en ny restaurang i centrumet. Den nya restaurangen kommer att etableras i lokalen där pizzeria Moonlight tidigare låg.
Unga IT-utbildare hjälper seniorer12.6.2026 09:57:45 CEST | Pressmeddelande
I sommar får seniorer i Huddinge möjlighet att få kostnadsfri hjälp med digital teknik genom en ny satsning på unga IT-utbildare. Initiativet genomförs av Huddinge kommun tillsammans med oss på Huge, med målet att stärka den digitala delaktigheten och skapa möten mellan generationer.
Direkten växer i Stuvsta – öppnar ny butik vägg i vägg9.6.2026 13:31:33 CEST | Pressmeddelande
Efter tio framgångsrika år tar Khaled Khalifa nästa steg. När grannlokalen blev ledig slog han till – och nu har Stuvsta fått en ny butik med större utbud och smidigare paketservice.
Normal öppnar i Huddinge Centrum3.6.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Huddinge Centrum fortsätter att utveckla sitt utbud med flera spännande satsningar under året som stärker centrumets ambition att erbjuda ett attraktivt och varierat utbud för besökare och boende. Näst på tur är den populära butikskedjan Normal som under hösten/vintern 2026 slår upp portarna till sin nya butik. Redan nu påbörjas anpassningen av lokalen.
Glitter tillbaka i Huddinge Centrum29.5.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Huddinge Centrum fortsätter att utveckla sitt utbud och kan nu välkomna en efterlängtad återetablering. Den 12 juni öppnar den populära smyckes- och accessoarkedjan Glitter sin nya butik vid Sjödalstorget – i lokalen där centrumets popupbutik tidigare låg. Etableringen är den första av flera satsningar som planeras i Huddinge Centrum under året och som stärker centrumets ambition att erbjuda ett attraktivt och varierat utbud för besökare och boende i området.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum