Så kan omkörningar av cyklister och mopedister bli mer hänsynsfulla
31.8.2026 08:50:00 CEST | Transportstyrelsen | Pressmeddelande
Byte av körfält och att det är okej att tillfälligt korsa heldragen linje är några av Transportstyrelsens förslag för att öka tryggheten för cyklisterna och mopedister som blir omkörda på landsväg. I dag slutredovisas regeringsuppdraget.

I januari 2026 fick Transportstyrelsen i uppdrag av regeringen att utreda förutsättningarna för en minimiavståndsregel, tydligare riktlinjer eller särskild utmärkning vid omkörning av cyklande.
– Vi har tittat på hur andra länder gör och kan konstatera att det ser väldigt olika ut internationellt. Utvärderingen av effekterna av olika regler, information och kontrollfunktioner är dessutom få och ger inte klara svar. Våra slutsatser bygger därför framför allt på forskning och samråd med berörda myndigheter och intresseorganisationer, säger Niclas Nilsson, utredare på Transportstyrelsen.
Trygghet för cyklister och mopedister
För att försöka förändra bilförares beteende vid omkörning av cykel och moped II är Transportstyrelsens bedömning att tydligare riktlinjer är det bästa tillvägagångssättet.
– Det sker förhållandevis få allvarliga olyckor till följd av omkörning av cyklar. Vi har därför fokuserat på att motverka de upplevda riskerna vid omkörning – att skapa trygghet för cyklister och mopedister, säger Niclas Nilsson.
Transportstyrelsen föreslår därför:
- En ny bestämmelse som tydligare beskriver på vilket sätt en cykel eller moped bör köras om på vägar med en högsta tillåtna hastighet på 70 kilometer i timmen eller högre. Att den som kör om en cykel eller moped bör placera fordonet till vänster om mittlinjen eller körbanans mitt eller använda ett annat körfält som går i samma färdriktning, om det finns tillgängligt i samband med omkörningen.
- En ny bestämmelse som innebär att förare ska sänka hastigheten när de kör om en cykel eller moped klass II, när situationen kräver det. Regeln motsvarar de krav på lägre hastighet som redan finns vid andra situationer där det finns behov av ökad uppmärksamhet. Exempelvis där korsande fordonstrafik kan förekomma, när barn uppehåller sig på eller vid vägen eller gentemot ridande.
- För att underlätta omkörning av cykel eller moped klass II ska det om särskild försiktighet iakttas vara tillåtet att tillfälligt föra fordon över heldragen mittlinje.
Bättre koll på trafikregler
Transportstyrelsen ser också att information till trafikanterna och kunskapen om trafikregler generellt behöver stärkas. En bedömning som delas av berörda intresseorganisationer och myndigheter. För att stärka informationen och kunskap inom området föreslås därför att ett tydligare informationsansvar ges till lämplig myndighet.
Regeringsuppdraget är nu inlämnat till Regeringskansliet för fortsatt beredning.
Nyckelord
Kontakter
Niclas NilssonUtredareTransportstyrelsen, avdelning Väg och järnväg
Tel:010-495 57 31Tel:070-276 58 00niclas.nilsson@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seLänkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Utrikesflygets avgifter står sig väl i konkurrensen27.8.2026 08:30:00 CEST | Nyheter
Avgifter för att bedriva utrikestrafik till och från Arlanda är ofta lägre än vid de konkurrerande flygplatserna Helsingfors, Köpenhamn, Oslo och Amsterdam. Det visar en ny rapport från Transportstyrelsen.
Skolstarten är här – har du koll på vad ditt barn kör?20.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet barn och ungdomar som skadas i elsparkcykelolyckor ökar kraftigt. Under 2025 skadades 1 746 elsparkcyklister upp till 17 år – en ökning med omkring 45 procent på ett år. Det betyder att mer än var fjärde skadad elsparkcyklist var ett barn eller en ungdom. – Nu i samband med skolstarten är det hög tid för föräldrar att se över både elsparkcykeln och kolla av barnens kunskaper om hur den får användas, säger Mikael Kyller, sektionschef på Väg och järnväg, Transportstyrelsen.
Körkortsprovet giltigt i ett år19.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Från och med i dag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. – Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Liv Johansson, utredare vid Transportstyrelsen.
Norrköpingspolisen får klartecken för drönare utom synhåll10.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen har fattat beslut om att inrätta ett tillfälligt D-område och en geografisk UAS-zon över delar av Norrköping. Det här möjliggör för polisen att använda drönare utan att operatören har direkt visuell kontakt med drönaren under flygningen. – Beslutet visar hur olika luftrumsbrukare kan samexistera genom tydliga regler, en balanserad ansvarsfördelning och riskbaserade säkerhetsåtgärder, säger Christoffer Massinger, sakkunnig vid Transportstyrelsen.
Populärt att flyga sommar och vår7.8.2026 08:34:58 CEST | Nyheter
Fler flög utomlands under årets andra kvartal, samtidigt som färre flög inrikes. Det visar ny statistik från Transportstyrelsen, där årets andra kvartal jämförs med samma period året innan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum