Ekolns SK Uppsala vann i Allsvenskan Segling
30.8.2026 18:27:38 CEST | Svenska Seglarförbundet | Pressmeddelande
Ekolns SK från Uppsala vann den tredje deltävlingen i Allsvenskan i segling som avgjordes i Örnsköldsvik. Men GKSS blev också en vinnare. Även om de bara blev trea i helgens tävling så toppar de nu tabellen inför den sista deltävlingen av årets Allsvenska, som avgörs på Ekerö nästa helg.

GKSS kom till Ö-vik som favoriter och de seglade också bäst, tillsammans med Ekolns SK, i de omväxlande förhållanden som bjudits under de tre tävlingsdagarna. Av totalt nio race i grundomgången, vann de sex. Deras sämsta resultat (femma) kom i finalen och betydde att de slutade på en tredje plats.
Ekolns SK har också seglat mycket bra. De gick in i finalen på andra plats och blev också tvåa i sista racet vilket räckte till segern.
Inför finalen var Ekolns taktik tydlig – att segla sitt eget race och framför allt hålla GKSS bakom sig.
– Eftersom placeringen i finalen väger så tungt kan man inte satsa. Man måste bara köra sitt race helt och hållet. Vi vill vara före GKSS, det är vår första prio, sade Ekolns rorsman Christer Faith-Ell inför finalen.
I finalen var det dock KSSS som seglade bäst och tog hem segern. Men Ekoln gick i mål som tvåa, samtidigt som GKSS slutade femma. Därmed var saken klar – Ekolns Segelklubb vann deltävlingen i Örnsköldsvik.
– Vi var väldigt jämna och starka. Det har varit lite upp och ner och några missar, men vi har lärt oss av våra misstag och då blir det så här bra, säger Ekolns Isabelle Faith-Ell.
Helgen började med lätta vindar i fredags för att bli ordentligt blåsigt och stökigt dagen efter. Och framför allt öste regnet ner under hela lördagen.
Det tuffa vädret bjöd även på utmaningar med skador, draggande bojar och startfartyg. Trots det lyckades arrangören få till tolv race under dagen.
Söndagen blev också en utmaning. Men av en helt annan anledning – nästan ingen vind. Det blev bara en omgång med totalt tre race innan det var dags för finalen som genomfördes i mycket lätta vindar.
I det vinnande laget seglade Christer Faith-Ell, Liv Diös, Isabelle Faith-Ell och Fredrik Fagerberg. GKSS lag bestod av Marcus Westerlind, Oskar Ljung, Oscar Angervall, Johanna Thiringer och Selma Hård. Och för KSSS seglade Simon Granath, Ida Elfving, Oscar Krog-Jensen och Claudia Söderberg.
Årets fjärde och sista deltävling av Allsvenskan avgörs i Jungfrusund på Ekerö utanför Stockholm 4–6 september. Och det är upplagt för en kamp mellan landets två stora klubbar GKSS och KSSS – där göteborgarna leder två poäng före stockholmarna. Men bakom jagar också Halmstad, Oxelösund och Ljungskile, för att nämna några.
Bifogade bilder får användas fritt, redaktionellt. Fler bilder från helgen kan laddas ner här: https://cloud.nextlive.se/s/QApr9RKxcFgTdYN Fotograf: Fabian Gränjefors/Nextlive.
Allsvenskan efter 3 av 4 deltävlingar:
- GKSS 10 poäng
- KSSS 12
- Halmstads SS 14
- Stenungsunds SS 17
- Oxelösunds SS 18
- Ljungskile SS 19
- SS Åmålsviken 20
- Ekerö BK 22
- Ekolns SK 25
- SS Kaparen 27
- Upsala SS 29
- Strängnäs SS 37
- Karlstads SS 38
- Gefle SS 44
- Hjuviks BK 44
- Umeå SS 44
- Örnsköldsviks SS 44
- Runmarö YC 49
Program Allsvenskan 2026
- 8–10 maj i Kalmar
- 13–14 juni i Långedrag
- 28–30 augusti i Örnsköldsvik
- 4–6 september på Ekerö
- 3–4 oktober. Kval i Västervik
För mer information besök www.allsvenskansegling.se eller kontakta Patrik Björklund på Svenska Seglarförbundet 070-180 8553 eller patrik.bjorklund@ssf.se
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Bilder

Svenska Seglarförbundet är tillsammans med en stor del av den övriga idrottsrörelsen i en fas av stark förändring. I idrottens strategi 2025 har vi tillsammans med andra förbund fattat ett gemensamt beslut om att vi ska verka för att alla som vill ska kunna idrotta i förening hela livet, med fokus på glädje och utveckling. I korthet innebär det att vi går från tydligt elitfokus till en vision om segling tillgänglig för alla, vilket betyder att vi vill att fler – med olika bakgrund och förutsättningar – ska upptäcka idrotten segling.
Vi jobbar brett via våra 100 000 medlemmar i 325 klubbar och ett 60-tal klassförbund som finns över hela Sverige för att stödja dem i deras verksamhet med allt från seglarskolor för alla åldrar, anläggningsfrågor, båtdelning, utbildning, träning, tävling, jämställdhet, inkludering och allt annat som tar oss mot vår vision och är i linje med vår strategi.
Vårt starka landslag SWE Sailing Team med 37 OS-medaljer har gjort oss till en av de mest framgångsrika sommaridrotterna på OS och våra seglare är viktiga förebilder och marknadsförare av vår idrott. Vårt nystartade Utvecklingslandslag ska inspirera fler till hållbar träning och utveckling för att på sikt fylla på med medaljkandidater.
Välkommen att följa vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se, Linked In, Facebook och Instagram samt SWE Sailing Team på Facebook och Instagram!
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
Allsvenskan Segling i Örnsköldsvik27.8.2026 17:46:05 CEST | Pressmeddelande
I helgen (28–30 augusti) är det dags för årets tredje tävling, av totalt fyra, i Allsvenskan i segling. Stenungsunds SS toppar tabellen och jagas närmast av GKSS som skickar en stark och mediterad besättning till helgens tävling i Örnsköldsvik.
ILCA-VM är i gång på Irland25.8.2026 19:56:24 CEST | Pressmeddelande
VM i ILCA 7 drog i gång på tisdagen i Dun Laoghaire i utkanten av Dublin på Irland. Inte mindre än 141 seglare från 45 länder gör upp om titeln. Tre race seglades i lite olika förhållanden och Erik Norlén är bäste svensk på en 30:e plats.
Tung start för Anton och Lovisa på 470-VM13.8.2026 10:21:20 CEST | Pressmeddelande
OS-medaljörerna från Paris 2024, Anton Dahlberg och Lovisa Karlsson, fick en tung start när 470-VM inleddes på torsdagen i Enoshima i Japan. I två av dagens tre race sprack deras spinnaker och de ligger nu på 48:e plats.
Dubbla svenska guld på världscupen9.8.2026 08:54:09 CEST | Pressmeddelande
Emil Järudd/Hanna Jonsson (Nacra) och Vilma Bobeck/Ebba Berntsson (49erFX) höll för trycket och seglade hem guldmedaljerna när världscupen på de olympiska vattnen i Los Angeles avslutades på natten mot söndagen svensk tid.
Italiensk seger på VM i H-båt – svenskarna förlorade brons-kampen8.8.2026 19:29:48 CEST | Pressmeddelande
Två svenska besättningar var med och slogs om bronsmedaljen in i det sista när VM i H-båt avslutades på lördagen i Stenungsund. Men både hemmaseglaren Jonas Berntsson (fyra) och Niklas Edler, KSSS (femma) hamnade precis utanför pallen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum