Hon blir ny CUO på Agria
3.9.2026 08:00:00 CEST | Agria | Pressmeddelande
Den 3 september börjar Emma Mattsson på Agria för att axla den nya rollen som Chief Underwriting Officer (CUO) med ansvar för underwritingstrategi, prissättning och produktutveckling på samtliga marknader. Hon kommer att ingå i företagets ledningsgrupp.

-- Vi är glada att hälsa Emma Mattsson välkommen som vår nya CUO. Den nya rollen är ett viktigt steg i Agrias fortsatta satsning på ökad tillväxt och lönsamhet, säger David Haak, vd i Agria.
Emma Mattsson har stark aktuariekompetens samt en gedigen erfarenhet inom försäkringsbranschen och ett bevisat ledarskap. Hon ser nu fram emot att börja på Agria efter många år i försäkringsbranschen.
-- Att få arbeta i en verksamhet som varje dag bidrar till trygghet för djur och djurägare känns både meningsfullt och motiverande. Jag ser mycket fram emot att axla rollen som CUO och att tillsammans med mina nya kollegor fortsätta utveckla Agria, säger Emma Mattsson.
Hon lägger till:
-- Med min erfarenhet inom underwriting, prissättning och affärsutveckling hoppas jag kunna bidra till att stärka både kunderbjudandet och Agrias fortsatta tillväxt på samtliga marknader.
Emma har 20 års erfarenhet inom försäkring och är utbildad aktuarie. Hon kommer direkt från Svedea, men har tidigare också arbetat på If.
Nyckelord
Kontakter
Pernilla MelanderPresschef
Tel:070-579 31 11pernilla.melander@agria.seAgria
Agria startade redan 1890 och är Länsförsäkringars specialistbolag för djur- och grödaförsäkringar. Vi är marknadsledande på djurförsäkringar i Sverige med erbjudanden för hund, katt, häst och övriga smådjur samt lantbruksdjur och gröda. Agrias starka varumärke byggs bland annat genom ett stort engagemang i djurens hälsa, samarbeten med djurägarorganisationer samt med stöd till veterinärmedicinsk forskning. Vi har verksamhet i Sverige, Danmark, Norge, Storbritannien, Finland, Frankrike, Tyskland och i Irland.

Följ Agria
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Agria
Den ser ut som en kattunge – men kan redan få kattungar21.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Katter kan bli könsmogna redan vid fyra–fem månaders ålder – vid en tidpunkt då de flesta ägare fortfarande ser dem som små kattungar. ”Det är en god idé att prata med veterinären i tid om kastrering, om katten inte ska användas i avel, men också registrera katten,” säger Lotta Möller Koivisto, chefsveterinär på Agria.
Kattens tänder: Små tecken kan avslöja stora smärtor15.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Dålig andedräkt, förändrade matvanor och rött tandkött bör få varningsklockorna att ringa hos kattägaren. Katter är skickliga på att dölja smärta, och symtomen kan vara svåra att upptäcka – särskilt för den ovana kattägaren. Därför kan problem med tänder och tandkött pågå länge innan de upptäcks. Chefsveterinär Lotta Möller Koivisto ger råd om hur du tar hand om kattens tänder.
Edward the King of Fall är Sveriges stiligaste tjur14.10.2026 15:53:58 CEST | Pressmeddelande
Sverige stiligaste tjur heter Edward the King of Fall och är hemmahörande i Östergötland. I dag tog han hem SIRE-priset och en check från Agria på Elmia Lantbruk. Enligt juryn är han en värdig vinnare som utmärker sig med bra meriter, utmärkta rörelser, rejäla muskler och med fin utstrålning i ringen. I facebookomröstningen blev en annan tjur publikens favorit.
Vilken tjur tar hem årets SIRE-pris?8.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Edward, Olof, Kaliber eller Papin? Vilken är de ståtliga herrarna kommer att utses till Sveriges mest välmeriterade, äldre tjur på Elmia lantbruk? För sjunde gången ska en av finalisterna ta hem utmärkelsen SIRE, ett kvalitetspris för landets mest välmeriterade, äldre tjur. Ta chansen att rösta på din favorit redan nu.
Hälften av djurägarna oroar sig när djuren är ensamma6.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En ny Novusundersökning från Agria visar att över hälften av hund- och kattägarna oroar sig för att deras djur ska känna sig ensamma eller uttråkade när de lämnas själva i hemmet. ”Det är viktigt att vi som djurägare tar ansvar för våra djurs välmående, även när vi inte är hemma”, säger Agrias chefsveterinär Lotta Möller Koivisto.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum