Svenska Bowlingförbundet

Carl Eklund och Albin Gullstrand kom på 3:e plats i Storm Lucky Larsen Masters

31.8.2026 21:55:51 CEST | Svenska Bowlingförbundet | Pressmeddelande

Dela

Det tog stopp för både Carl Eklund och Albin Gullstrand i semifinalerna i Storm Lucky Larsen Masters. 20-åringarna tog varsin tredjeplats i PBA-tävlingen. 
– Stort att få dela det här med Albin, säger Carl Eklund.

Albin Gullstrand och Carl Eklund tog varsin tredjeplats i PBA-tävlingen Storm Lucky Larsen Masters i Helsingborg.
Albin Gullstrand och Carl Eklund tog varsin tredjeplats i PBA-tävlingen Storm Lucky Larsen Masters i Helsingborg. Foto: Bowlinglife

Carl Eklund och Albin Gullstrand stod för fantastiska insatser under söndagen då de avancerade till semifinaler i Storm Lucky Larsen Masters. I topp 8 besegrade Carl Eklund svenska stjärnspelaren Jesper Svensson med 14 PBA-titlar på meritlistan. Albin Gullstrand besegrade samtidigt den 28-faldige PBA-mästaren EJ Tackett. På måndagskvällen hade de chans att vinna sin första PBA-titel. 

Det var fullsatt på läktaren i Olympia Bowling i Helsingborg under måndagskvällen när den åttonde upplagan av Storm Lucky Larsen Masters skulle avgöras. Semifinalen mellan Carl Eklund och Raymond Teece, England, var först ut. Eklund fick en tuff start med några hål samtidigt som Raymond Teece inledde med tre raka strikar. Teece utnyttjade försprånget och vann semifinalen med 235-179. Carl Eklund kom därmed på tredje plats i tävlingen. 
– Det är lite jobbigt nu efteråt. Jag tog en del felbeslut i semifinalen som blev kostsamma. Raymond gjorde samtidigt en väldigt bra serie och då blir det tufft att kunna komma ikapp. Det var väldigt coolt att få kliva in i en semifinal och det var en chans man ville ta. Men jag är väldigt stolt att jag lyckas bli trea i en PBA-tävling och att kunna göra det här i Sverige, säger Carl Eklund. 

Därefter var det dags för Albin Gullstrand mot Tomas Käyhkö, Finland. Båda inledde starkt men i fjärde rutan ställde Käyhkö ett hål och Gullstrand fick ett litet övertag. Inför 7:e rutan var Gullstrand fortsatt i ledning. Där blev det dock spärr för Gullstrand medan Käyhkö svarade för flera strikar i följd. I nionde rutan ställde Gullstrand ett förödande hål och lämnade kvar 6-8. Tomas Käyhkö strikade samtidigt ut och vann till sist med 255-209. Gullstrand blev därmed trea i PBA-tävlingen. 
– Det var sjukt nervöst i semifinalen men jag tycker inte att det påverkade mina slag. Jag visste att Tomas skulle strika mycket och att det gällde att försöka hänga på men det gick inte riktigt idag. Jag bytte boll inför nionde rutan för att gå för strikarna men istället blev det ett strike-hål där. Men jag är otroligt nöjd med vad jag har presterat och att stå här med en tredjeplats. Det hade jag aldrig förväntat mig och jag är väldigt stolt, säger Albin Gullstrand. 

Albin Gullstrand och Carl Eklund fick sedan inta prisceremonin och ta emot varsin prischeck på 95 000 kr. 
– Det är stort att vi båda blir trea. Det är väldigt kul att få dela det här med Albin och efter allt han har gått igenom den senaste tiden. Han förtjänar verkligen det här, säger Carl Eklund. 

Raymond Teece tog sedan hem tävlingen. Full House-spelaren besegrade Tomas Käyhkö i finalen med 195-191.

Topp 3 Storm Lucky Larsen Masters 2026
1. Raymond Teece, England
2. Tomas Käyhkö, Finland
3. Albin Gullstrand, Team Pergamon BC
3. Carl Eklund, IKW/Köping BK

Fakta:

Carl Eklund
Ålder: 20 år
Klubb: IKW/Köping BK

Albin Gullstrand
Ålder: 20 år
Klubb: Team Pergamon BC, Partille

Segrare Storm Lucky Larsen Masters genom åren
2026 Raymond Teece, England
2025 Sean Rash, USA
2024 Jesper Svensson, Sverige
2023 AJ Johnson, USA
2022 Mathias Ankerdal, Danmark
2019 Carsten Warmen Hansen, Danmark
2018 Kyle Troup, USA
2017 Jason Belmonte, Australien

Resultat

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Albin Gullstrand och Carl Eklund tog varsin tredjeplats i PBA-tävlingen Storm Lucky Larsen Masters i Helsingborg
Albin Gullstrand och Carl Eklund tog varsin tredjeplats i PBA-tävlingen Storm Lucky Larsen Masters i Helsingborg
Foto: Bowlinglife
Ladda ned bild
Albin Gullstrand
Albin Gullstrand
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild
Carl Eklund
Carl Eklund
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild

Länkar

Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.

Följ Svenska Bowlingförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye