Verisure säkrar Svensk Orientering – går in som ny förbundspartner
4.9.2026 13:51:27 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande
Verisure, världens ledande leverantör av professionellt övervakade larmtjänster, går in som partner till Svensk Orientering.
”Tillsammans vill vi skapa trygghet från hemmet, hela vägen ut i naturen”, säger Johan Lind, Commercial Director på Verisure.

Trygghet, teknik och friheten att vara ute i naturen. Nu inleder Svensk Orientering ett nytt partnerskap med Verisure – en trygghetspartner för hus och hem som passar väl in i orienteringsrörelsens vardag. Samarbetet innebär både exponering och information om Verisure och säkerhet men även rabatter för orienterare på Verisure hemlarm.
– Orientering handlar om att hitta rätt och ha koll på läget både i skogen och i vardagen. Många orienterare tillbringar hela helger på tävlingar med familj, barn och hund. Då ska man kunna fokusera på sitt tävlande, gemenskapen och upplevelsen, utan att behöva oroa sig för hemmet. Därför känns det bra att få in Verisure som partner som har stenkoll på allt som gäller säkerhet, säger Fredrik Tanfara, marknads- och försäljningschef på Svenska Orienteringsförbundet.
Verisure är världens ledande leverantör av professionellt övervakade larmtjänster med dygnet runt-beredskap. De arbetar med den senaste tekniken för att skydda familjer och småföretag mot inbrott, brand och hälsorelaterade nödsituationer. Deras uppdrag är att ge kunderna sinnesro genom att skydda det som betyder mest för dem – med övertygelsen att alla har rätt att känna sig trygga och säkra.
– Tillsammans med Svensk Orientering vill Verisure skapa trygghet – från hemmet och hela vägen ut i naturen, säger Johan Lind, Commercial Director på Verisure.
Sedan starten i Sverige 1988 har Verisure expanderat över stora delar av Europa och etablerat sig i Latinamerika. Idag finns deras kunder i 18 länder. Med över 30 000 engagerade medarbetare globalt arbetar de för att skydda det som betyder mest. Läs mer på Verisures hemsida.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik TanfaraMarknads- och försäljningschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:072-2428400fredrik.tanfara@orientering.seTero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seBilder

Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Här är A-landslagstruppen i orientering 202723.10.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka 14 löpare som tar de åtråvärda platserna i A-landslaget för orientering. ”Vi har flera av världens bästa orienterare i truppen, samtidigt som en ny generation börjar ta för sig på allvar”, kommenterar Håkan Carlsson, landslagschef och förbundskapten.
Från Skärm till skärm – orienteringens kampanj vinner guld21.10.2026 14:40:15 CEST | Pressmeddelande
Igår kväll avgjordes Sveriges största tävling för content, det vill säga kommunikation som en målgrupp aktivt vill ta del av. Svensk Orientering, med kampanjen ”skärm mot skärm” vann guld i kategorin Livstil, Hälsa & Upplevelser.
Slutställning Swedish League 202619.10.2026 13:58:42 CEST | Pressmeddelande
Swedish League 2026 avslutades i och med SM ultralång utanför Falun i lördags. Årets totalsegrare är: D21 Sanna Fasth, IFK Göteborg, H21, Gustav Bergman, OK Ravinen, D20 Freja Hjerne, Tumba-Mälarhöjden OK, H20 Ola Leire, Göteborg-Majorna OK, D18 Alice Hellberg, Sundbybergs IK, H18 Olof Tholén, OK Skogshjortarna.
SM-guld till Viktor Svensk och Sanna Fasth17.10.2026 20:21:03 CEST | Pressmeddelande
Stora Tuna OK:s Viktor Svensk och IFK Göteborgs Sanna Fasth heter årets svenska mästare på ultralång distans. Viktor avgjorde med ett taktiskt drag och Sanna med en fartökning. ” Jag gjorde jag en liten fuling där på slutet”, säger Viktor Svensk.
Spänning att vänta på SM ultralång och Swedish League-finalen15.10.2026 14:13:31 CEST | Pressmeddelande
Väderprognosen pekar mot en fin solig höstdag när SM-medaljer ska fördelas under SM ultralång strax utanför Falun på lördag. Tävlingen är också sista deltävlingen i Swedish League 2026 där Gustav Bergman har chansen att ta sin elfte totalseger. Förutom SM-löparna så är också många ungdomslöpare i farten i Faluskogarna i helgen då Daladubbeln arrangeras på samma arena.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum