Bostadspriserna studsade upp igen i augusti – i synnerhet lägenhetspriserna i Storstockholm och Norra Sverige
2.9.2026 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande
Bostadspriserna steg med 1,9 procent i augusti för Sverige som helhet: lägenhets-priserna med hela 4,1 procent och huspriserna med mer måttliga 0,8 procent. Lägenheter i Storstockholm tog igen nästan hela det stora pristappet från i juli, och i Norra Sverige var prisuppgången ännu lite större. Lägenhetspriserna steg i fem av sex regioner medan huspriserna steg respektive sjönk i tre regioner vardera. Prisuppgången för lägenheter var klart större än vad som är normalt för en augustimånad och trenden var positiv för både lägenheter och hus. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

– Att bostadspriserna faller tillbaka lite i semestermånaden juli är normalt men pristappet på lägenheter i Storstockholm var anmärkningsvärt stort. Den stora uppgången i samma område i augusti, pekar mot att dippen i juli var mer av engångskaraktär, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
Bostadspriserna steg med 1,9 procent i augusti i Sverige
Bostadspriserna steg med 1,9 procent i augusti i Sverige som helhet (se tabell 1 och diagram 3). Rensat för både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter steg priserna med 0,5 procent (se tabell 2 och diagram 1–2). Bostadspriserna ligger nu knappt 7 procent under maxnoteringarna från våren 2022. Prisuppgången totalt sett under perioden januari–augusti ligger i det svagare segmentet jämfört med tidigare år (se diagram 4–6).
– Som väntat studsade bostadspriserna upp igen i augusti. Nu blir det spännande att se vad som händer kommande månader. Normalt sett brukar priserna sjunka tillbaka under senhösten och tidig vinter. Samtidigt är konjunkturen på tydlig uppgång i Sverige, vilket möjligen kan bidra med lite mer optimism på bostadsmarknaden. Hot om kommande ränteuppgångar ligger dock i den andra vågskålen, säger Robert Boije.
Lägenhetspriser steg med 4,1 procent
Lägenhetspriserna steg med 4,1 procent i augusti för Sverige som helhet (se tabell 1 och diagram 3). Priserna steg i fem av sex regioner. Allra mest steg de i Norra Sverige (6,0 %) och Storstockholm (5,8 %) med Storgöteborg tätt efter (4,9 %). I en region, Stormalmö, sjönk lägenhetspriserna (-2,0 %). Mätt utifrån trenden, som rensar bort både säsongseffekter och andra tillfälliga effekter, steg lägenhetspriserna med 0,3 procent i Sverige som helhet (se tabell 2 och diagram 1). Lägenhetspriserna ligger med detta 6 procent under toppnoteringarna från våren 2022.
– Sedan årsskiftet har lägenhetspriserna ökat med drygt 4 procent vilket är en förhållandevis svag uppgång när även den väntade prisuppgången i augusti är inkluderad. Möjligen kan vi i vår nästa prognos behöva skruva ner helårssiffran, säger Robert Boije.
Huspriserna steg med 0,8 procent
Huspriserna steg med 0,8 procent i augusti för Sverige som helhet (se tabell 1 och diagram 3). Priserna steg i 3 av 6 regioner och som mest i Norra Sverige (4,4 %) och
Storstockholm (3,2 %). Storgöteborg och Södra Sverige uppvisade prisfall på strax över 1 procent. Rensat för säsongseffekter och andra tillfälliga effekter steg huspriserna med 0,7 procent i Sverige som helhet (se tabell 2 och diagram 1). Huspriserna ligger nu knappt 8 procent under toppnoteringarna från våren 2022.
– Hus har haft en lite starkare prisutveckling än lägenheter sedan årsskiftet, men har samtidigt något mer att hämta igen från pristappet 2022, säger Robert Boije.
För prisförändringar i Sverige som helhet och i de olika regionerna – se tabell- och diagrambilaga i bifogat pressmeddelande (pdf).

Beskrivning av prisindexet HPI
SBAB Booli Housing Price Index (HPI) uppdateras en gång i månaden och visar prisutvecklingen på bostadsmarknaden den senaste kalendermånaden, de tre senaste kalendermånaderna, de 12 senaste månaderna, sedan årsskiftet och sedan den senaste toppnoteringen. Indexet baseras på samtliga på Booli registrerade bostadsförsäljningar under den aktuella perioden. HPI beräknas som ett index med en hedonisk prismodell som förutom prisnoteringar använder information om bland annat bostädernas storlek, taxeringsuppgifter, tomtstorlek, antal rum, våning, månadsavgift och geografisk placering, samt avgift till bostadsrättsföreningen. På så sätt tar indexet hänsyn till (kontrollerar för) att de bostäder som sålts vid olika tidpunkter kan skilja sig åt. För geografisk information används kommun- och stadsdelstillhörighet. Prisindexet går tillbaka till 2013. Indexet är uppdelat för lägenheter och villor och beräknas för sex geografiskt skilda områden. Indexet finns tillgängligt i Boolis analysverktyg Booli Pro. Booli är en del av SBAB.
Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seRobert BoijeChefsekonomSBAB
Tel:070-269 45 91robert.boije@sbab.sewww.sbab.se/bloggen/Bilder

Dokument
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på sbab.se.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Lättare att köpa bostad efter en separation – om du är man25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB har undersökt möjligheten för en ensamstående förälder att köpa en genomsnittlig trea efter en separation i landets 25 största kommuner. Lägre amorteringskrav, högre disponibla inkomster och en relativt svag boprisutveckling har förbättrat förutsättningarna jämfört med tidigare. Samtidigt är skillnaderna mellan kvinnor och män fortsatt stora. Män har råd att köpa en genomsnittlig trea i sju kommuner, medan kvinnor inte har råd i någon av de 25 kommunerna.
Kraftigt ökad sannolikhet för två styrräntehöjningar redan i år18.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med en öppning av Hormuzsundet i september bör inflationstrycket inte bli så högt att det tvingar Riksbanken att höja styrräntan i närtid. Det har varit grunden för SBAB:s två senaste ränteprognoser. En öppning av sundet i närtid framstår dessvärre som alltmer osannolik. För att undvika att förhöjda olje- och drivmedelspriser och andra inflationsdrivande faktorer till följd av detta smittar av sig i ett bredare inflationstryck i svensk ekonomi, bör Riksbanken höja styrräntan både i november och december. Blir det så kommer den rörliga bolåneräntan att öka med en halv procentenhet fram till årsskiftet. Det är de huvudsakliga slutsatserna i Boräntenytt nr 4, 2026.
Stillastående temperatur på bostadsmarknaden i juli11.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen, som mäter hur lätt det är att sälja en bostad, visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet stod stilla i juli. Tempen för hus steg medan den föll för lägenheter. Husmarknaden ligger närmast att uppnå normal temperatur.
Breda prisfall på bostäder i juli - i det närmaste prisras på lägenheter i Storstockholm2.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadspriserna sjönk med 2,4 procent i juli för Sverige som helhet: lägenhetspriserna med hela 4,6 procent och huspriserna med mer måttliga 1,4 procent. I Storstockholm föll lägenhetspriserna tillbaka med 7,1 procent – en anmärkningsvärt stor nedgång. Lägenhetspriserna föll tillbaka i fem av sex regioner och huspriserna i fyra av sex. Prisfallet för lägenheter var klart större än vad som är normalt för semestermånaden juli. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Räntebindningsboomen är över – nästan alla väljer rörligt igen14.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
I mars valde rekordmånga SBAB-kunder att binda räntan. Nu har utvecklingen vänt. I juni valde endast 2 procent att binda hela eller en del av sina lån. Förklaringen till förändringen är sannolikt att hushållens ränteoro minskat samtidigt som det blivit relativt sett dyrare att binda räntan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum