HSB Göteborgs jubileumsbok nominerad till Publishingpriset
2.9.2026 07:00:00 CEST | HSB Regionalt | Pressmeddelande
HSB Göteborgs jubileumsbok, som skildrar föreningens första hundra år och ett sekel av bostadsbyggande i Göteborg, har nominerats till Publishingpriset 2026. Boken är en av finalisterna i kategorin Års- och jubileumsskrifter samt verksamhetshistoria.

Jubileumsboken HSB Göteborg 100 år berättar historien om vad som byggdes, varför det byggdes och hur samtidens idéer, utmaningar och människor har format boendet i Göteborg. Genom tio kapitel följer boken utvecklingen från starten 1925, via kriser, rekordår och lågkonjunkturer, fram till dagens bostadsbyggande.
– Vi är väldigt stolta över nomineringen. Ambitionen har varit att skapa en bok som inte bara blickar tillbaka på HSB Göteborgs historia, utan också berättar historien om Göteborgs utveckling och om boendets betydelse för människors vardag. Nomineringen är ett fint erkännande för alla som har bidragit till boken, säger Kristian Isberg, vd för HSB Göteborg.
Boken innehåller nedslag i arkitektur, stadsutveckling och bostadspolitik och synliggör även människorna bakom bostadsbyggandet – arkitekter, entreprenörer, medarbetare och andra aktörer som tillsammans har varit med och format HSB Göteborg genom åren.
Publishingpriset är en årlig, jurybedömd tävling för bland annat böcker, tidningar, digitala publikationer, filmer och webbplatser. Vinnarna offentliggörs på Publishinggalan i Stockholm den 3 november.
Läs HSB Göteborgs jubileumsbok här!
Fakta jubileumsboken
- Skildrar HSB Göteborgs bostadsbyggande 1925–2025.
- Beskriver föreningens samlade bostadsproduktion under hundra år.
- Innehåller arkitekturhistoriska nedslag, samtidsanalyser och ett omfattande bildmaterial.
- Jubileumsboken och dess innehåll har tagits fram av Rickard Fränberg på HSB Göteborg, tillsammans med Sofia Eriksson på kommunikationsbyrån Redigt och Ola Nylander på Chalmers.
- Boken är formgiven av Maria Mannberg och omslaget skapat av Sara Andén. Boken är tryckt av Bulls Graphics.
Om författarna
Sofia Eriksson är journalist och copywriter med lång erfarenhet av att skriva om boende och bostadsfrågor, särskilt inom HSB. Hon var med och utvecklade HSB:s medlemstidning Hemma i HSB och var under flera år redaktör och skribent för Göteborgssidorna.
Rickard Fränberg är driftingenjör inom fastighetsteknik från Chalmers och har arbetat inom HSB sedan 1997. Han har haft flera roller inom teknisk och administrativ förvaltning, ny- och ombyggnation samt projektutveckling. I dag arbetar han med tjänste- och medlemsutveckling.
Ola Nylander är arkitekt och professor i bostadens arkitektur vid Chalmers. Han var initiativtagare till CBA, där HSB varit samarbetspartner sedan starten 2017, och har skrivit flera böcker om bostadsarkitektur, bland annat Svensk bostadsutveckling och Bostadens omätbara värden.
Kontakter
Jens HolmbergPressansvarigHSB Göteborg och HSB Malmö
Tel:070-721 50 11jens.holmberg@hsb.seBilder
Följ HSB Regionalt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från HSB Regionalt
HSB Living Lab Live öppnar dörrarna till tio års forskning om hållbart boende22.10.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Varför är det så svårt att ändra våra vanor? När är energilager en bra lösning? Och kan grannar bli en samhällskraft? Det och mycket mer diskuteras när HSB Living Lab öppnar dörrarna till HSB Living Lab Live den 17–20 november i Göteborg. Under fyra dagar delar man med sig av insikter från tio års forskning och tester i en verklig boendemiljö.
HSB Norr öppnar dörren för gemenskap under Höstljus21.10.2026 14:38:35 CEST | Pressmeddelande
Under den årliga ljusfestivalen Höstljus i Umeå deltar i år HSB Norr med en installation som sätter ljus på en viktig samhällsfråga. En upplyst dörr som går att öppna blir en symbol för hur små handlingar kan öppna vägen till nya möten, ökad gemenskap och minskad ofrivillig ensamhet.
Nytt kapitel för Gibraltar herrgård – blir företagsbostäder20.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter den spektakulära flytten genom Johanneberg, och en omfattande restaurering, är Gibraltar herrgård redo för nästa kapitel. Nu erbjuder HSB Göteborg tre unika företagsbostäder på mellan 55 och 180 kvadratmeter i den snart 180 år gamla byggnaden.
HSB Stockholm rekryterar ny hållbarhetschef7.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
HSB Stockholm har rekryterat Annika Ekengren som ansvarig för hållbarhetsfrågor och verksamhetsstyrning. Hon blir en del av ledningsgruppen och tillträdde rollen den 1 oktober.
Från fika till dragshow – trivselgruppen i HSB brf Sannaparken gör allt tillsammans29.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Utflykter, grillkvällar och dragshows. I brf Sannaparken i Majorna har en grupp grannar hittat varandra mitt i livets förändringar – och bevisat att nya gemenskaper går att bygga oavsett var man befinner sig i livet. ”Ett enkelt ’hej’ i hissen kan leda till något fantastiskt värdefullt”, säger Thomas Björk Eriksson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
