VELUX lanserar Standard Glass Rooflight i Sverige
3.9.2026 07:53:00 CEST | Velux | Pressmeddelande
I september lanserar VELUX Standard Glass Rooflight, ett nytt takfönster för platta tak som kombinerar modern glasdesign och smarta funktioner till ett mer tillgängligt pris. Modellen har ett nytt övre glaselement i en robust aluminiumkonstruktion och är utrustad med bland annat integrerad motor och regnsensor.

Det nya takfönstret bygger vidare på en tidigare generation av VELUX takfönster för platta tak, men har fått ett nytt övre glaselement i en robust aluminiumkonstruktion. Resultatet är en modern glaslösning till ett mer tillgängligt pris än VELUX premiumalternativ. Fönstret finns både i fast och öppningsbart utförande. Den öppningsbara modellen har regnsensor som standard och en motor som är integrerad i ramen.
Förhöjd komfort i alla väder med värmeisolering och ljuddämpning
Standard Glass Rooflight är utvecklat för att skapa en behagligare inomhusmiljö i rum med platta tak. Den nya glaslösningen ger bättre isolering och dämpar samtidigt ljudet från regn för ett tystare och mer komfortabelt rum året runt. Tack vare tvåglaslösningen har fönstret ett värmeisoleringsvärde på 0,80 W/(m²K). Det innebär att fönstret ger god värmeisolering och hjälper till att hålla en jämn och behaglig temperatur inomhus.
Takfönstret har dessutom en stilren design med plan glasyta som passar tak med en lutning på 2°–15°. Det finns i åtta storlekar, från 60 x 60 cm till 120 x 120 cm, vilket gör det enkelt att hitta en lösning för olika typer av rum och byggnader.
För den som väljer ett solcells- eller eldrivet VELUX takfönster för platta tak blir det dessutom enklare att styra dagsljus och ventilation. VELUX App Control kan beställas utan extra kostnad* och gör det möjligt att öppna och stänga fönstret direkt från mobilen eller med röststyrning.
* VELUX App Control-tillbehöret måste beställas separat, men är kostnadsfritt vid beställning.
Fler lösningar för platta tak
Standard Glass Rooflight kompletterar VELUX befintliga sortiment för platta tak, som omfattar både premiumlösningar med plant eller välvt glas och modeller med glas- eller polykarbonatkupol. Det finns även speciallösningar för bland annat utrymning och brandgasventilation.
Sedan september 2025 finns också VELUX CXU, som kombinerar utrymning och brandgasventilation i samma takfönster.
Kontakter
Sabin HossainPresskontakt
Tel:076 188 55 47sabin.hossain@gknordic.comBilder
Om VELUX Gruppen
I mer än 80 år har VELUX takfönster skapat bättre inomhusmiljöer för människor runt om i världen och ger maximalt med dagsljus och frisk luft. Vi erbjuder en rad olika produkter som omfattar takfönster och takljusmoduler, in- och utvändiga solskydd, installationsprodukter samt smarta hemlösningar. De hjälper till att skapa ljusa, hälsosamma och energieffektiva platser för de som bor, arbetar, studerar och leker under taket. Vi arbetar globalt – med försäljnings- och tillverkningsverksamhet i 37 länder och cirka 12 000 medarbetare över hela världen. VELUX Gruppen ägs av VKR Holding A/S, ett aktiebolag som ägs av Villum Foundation och medlemmar av familjen Kann Rasmussen. År 2024 hade VELUX Gruppen en total omsättning på 2,96 miljarder euro medan VKR Holding hade en total omsättning på 3,87 miljarder euro. Samma år donerade Villum Foundation och VELUX FOUNDATION totalt 169 miljoner euro i välgörenhetsbidrag
Mer information om VELUX Gruppen finns på velux.se.
Följ Velux
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Velux
Ny rapport: Barn påverkas negativt av inomhusmiljön – svenska hushåll vill se statligt ansvar24.8.2026 08:11:00 CEST | Pressmeddelande
Vart fjärde svenskt hushåll med barn känner i någon utsträckning oro för att inomhusmiljön kan påverka deras barns hälsa negativt. Samtidigt uppger var sjätte hushåll att de någon gång har avstått från att förbättra inomhusmiljön – trots att de vet att den påverkat barnen negativt. Det visar en ny rapport från VELUX, som också pekar på ett växande behov av tydligare ansvar och stöd från samhället.
Ny rapport: Värmeböljan slår till – så påverkas svenskar av överhettade hem29.6.2026 09:03:45 CEST | Pressmeddelande
Brister i inomhusmiljön är vanligt och något som får konsekvenser för hur vi mår, sover och fungerar i vardagen. När temperaturen stiger blir problemen ännu mer påtagliga. Hemmet ska vara en plats för återhämtning, men en ny rapport från VELUX visar att det inte alltid är fallet.
En halv miljon svenskar bor i hem med för lite dagsljus23.2.2026 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Trots att bristen på dagsljus påverkar hälsa och välmående för de flesta svenskar är det få som gör faktiska förändringar i hemmet för att få in mer naturligt ljus, visar en ny Sifo-undersökning från VELUX. I stället försöker majoriteten hantera vintermörkret med tillfälliga lösningar som extra belysning eller mer tid utomhus.
Sänkt ROT hotar renoveringsboomen8.1.2026 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Renoveringsviljan är stark bland svenska hushåll, men riskerar att bromsas kraftigt när ROT-avdraget sänks. En ny Sifo-undersökning visar att både ekonomiska villkor och bygglovsregler är avgörande för om planerade renoveringar faktiskt blir av.
300 000 svenskar har byggt utan bygglov – nu förenklas reglerna29.11.2025 07:40:00 CET | Pressmeddelande
I många svenska hem stannar renoveringsdrömmen på ritbordet på grund av krångliga och otydliga bygglovsregler. En ny Sifo-undersökning avslöjar att komplicerade regler leder till att en del svenska husägare väljer en snabbare och enklare väg – och i vissa fall struntar i att ansöka om bygglov. Andra avstår helt från att bygga eller renovera, men nu blir reglerna enklare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
