Förundersökning nedlagd i ärende om vållande till annans död i Borlänge
4.9.2026 08:57:26 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
I mars 2026 avled ett tio månader gammalt barn under oklara former i Borlänge. Föräldrarna blev misstänkta för vållande till annans död och var anhållna i tre dagar. I dag har åklagaren beslutat att lägga ned förundersökningen eftersom det saknas anledning att anta att brott som hör under allmänt åtal har förövats.
En omfattande rättsmedicinsk undersökning av barnet har genomförts inom ramen för förundersökningen. Vissa avvikelser i barnets kropp har noterats men bedömningen har varit att dessa kunnat uppkomma vid upplivningsförsöken eller vid de omfattande provtagningarna på barnet.
Eftersom den rättsmedicinska undersökningen inte kunnat fastställa någon dödsorsak betraktas dödssättet som oklart.
– Det fanns en historik kring familjen, vilket gjorde att misstanke uppkom om att någon av föräldrarna eller båda kunde ha orsakat barnets död. Även föräldrarnas agerande i samband med dödsfallet hade noterats av sjukvårdspersonal. Nu finns det dock inget i den rättsmedicinska utredningen som talar för att föräldrarna orsakat barnets död, vilket leder till att föräldrarna ska anses som oskyldiga, säger kammaråklagare Karolina Lassbo.
Åklagarmyndighetens ärende: AM-46896-26.
Kontakt
Kammaråklagare Karolina Lassbo är tillgänglig för media i dag kl. 15–16, 010-562 51 66.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Åklagaren kommenterar uppgifter i ärende om försök till mord i Jönköping14.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Förundersökning pågår i det ärende där en skottlossning skedde i Hovslätt den 24 september. En 39-årig man är sedan den 28 september häktad misstänkt för försök till mord, grovt vapenbrott, grovt olaga hot, grovt hemfridsbrott och två fall av grovt barnfridsbrott. Efter medieuppgifter om hanteringen av kontaktförbud i ärendet lämnar åklagaren en kommentar och är tillgänglig för media.
En person anhållen för förberedelse till mord i Söderhamn13.10.2026 11:27:03 CEST | Pressmeddelande
En person är sedan sent i går kväll anhållen misstänkt för förberedelse till mord i Söderhamn. Åklagaren lämnar här en kommentar.
Uppdaterat: Tre personer begärs häktade i ärende i Sigtuna11.10.2026 10:15:17 CEST | Pressmeddelande
Pressmeddelandet är uppdaterat med tid för förhandlingarna. Åklagaren har idag begärt tre personer häktade. Åklagaren är tillgänglig för media efter häktningsförhandlingarna.
Lägesuppdatering i ärendet i Sigtuna9.10.2026 16:31:05 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren lämnar en uppdatering om ärendet i Sigtuna där tre män är anhållna.
Man begärd häktad misstänkt för mord i Malmö9.10.2026 15:03:48 CEST | Pressmeddelande
En man i 50-årsåldern har i dag begärts häktad. Åklagaren är tillgänglig för telefonintervjuer efter häktningsförhandlingen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum