Hultqvist kräver att SD-paret stängs av
5.9.2026 11:16:55 CEST | Socialdemokraterna | Pressmeddelande
Socialdemokraterna kräver nu att Gustav Gellerbrant och SD-tjänstemannen i riksdagen stängs av från sina respektive tjänster. Alla omständigheter runt Gustav Gellerbrants kopplingar till SD-tjänstemannen på riksdagen, samt konsekvenser av dessa kopplingar behöver utredas grundligt.

Gustav Gellerbrant, Sverigedemokraternas tyngsta politiska tjänsteman i Regeringskansliet och nära medarbetare till Jimmie Åkesson, har enligt uppgifter som publicerats i medier en nära relation med en SD-tjänsteman i riksdagen som har relationer och nätverk i den ryska underrättelsesfären, och som har spridit prorysk propaganda.
Enligt nya uppgifter från TV4 har Gellerbrant dessutom mejlat sin partner känsliga uppgifter från Regeringskansliet om Ukraina, bland annat material som rör EU:s och Sveriges stöd till Ukraina.
Gellerbrant har tjänstgjort i Statsrådsberedningen under hela Natoprocessen och haft en funktion motsvarande en statssekreterare.
– Det här är inte ett personalärende i riksdagen. Det är en fråga om rikets säkerhet som rör statsministerns kansli. Om främmande makt har fått en väg in i våra politiska institutioner, ända in på statsrådsberedningen, måste det tas på största allvar. Statsministern måste svara på vad han vet, när han fick veta det och vilka åtgärder han har vidtagit, säger Peter Hultqvist.
Socialdemokraterna har ställt flera frågor till Ulf Kristersson:
-
När fick Statsrådsberedningen vetskap om relationen och vilken information har statsministern fått?
-
Finns det information som rör rikets säkerhet som kan ha röjts?
-
Vilka åtgärder har statsministern vidtagit och vilka ytterligare åtgärder avser han att vidta?
-
Har relationen mellan chefstjänstemannen på statsrådsberedningen och kvinnan i riksdagen granskats i samråd med säkerhetsprövningen?
Socialdemokraterna har begärt att statsminister Ulf Kristersson ska komma till riksdagens försvarsutskott och redogöra för regeringens hantering. Ulf Kristersson har inte velat möta försvarsutskottet i frågan.
– Säkerhetspolisen har pekat ut Ryssland som det största hotet mot Sverige och varnat för ryska påverkansoperationer och underrättelseverksamhet riktad mot svenskt beslutsfattande. Då är det fullständigt oansvarigt att skratta bort riksdagens krav på svar. Ulf Kristersson kan inte gömma sig bakom Jimmie Åkesson. Han är statsminister och har det yttersta ansvaret för säkerheten i sitt eget kansli, säger Peter Hultqvist.
Hultqvist fortsätter:
– Till dess att statsministern agerar, besvarar våra frågor och redogör för vilken information de här personerna haft tillgång till kräver vi att de stängs av från sina respektive tjänster. Socialdemokraterna kräver också att ett säkerhetsärende upprättas.
Alla omständigheter runt Gustav Gellerbrants kopplingar till SD-tjänstemannen på riksdagen, samt konsekvenser av dessa kopplingar, behöver utredas. Och därför måste de båda stängas av. Säpo bör omgående genomföra en grundlig säkerhetsutredning om de två personerna som har en nära relation.
– Vi kan aldrig kompromissa med rikets säkerhet. Våra politiska institutioner måste vara motståndskraftiga mot främmande makts påverkan, och statsministern måste ha full kontroll över vilka personer som har tillgång till känsliga uppgifter, säger Peter Hultqvist.
Kontakter
Emma WendelPressekreterare Socialdemokraterna
Tel:070 256 57 14emma.wendel@socialdemokraterna.seBilder

Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Pressträff med Tobias Baudin, Mikael Damberg och Tonje Brenna12.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med mindre än 35 timmar tills vallokalerna stänger håller Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin, ekonomisk-politiska talespersonen Mikael Damberg och Arbeiderpartiets vice partiledare och gruppledare i Stortinget Tonje Brenna en pressträff.
Slutspurtsturné med Tobias Baudin, Mikael Damberg och Tonje Brenna11.9.2026 20:21:09 CEST | Pressmeddelande
Imorgon, lördag, ger sig Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin och ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg, tillsammans med Arbeiderpartiets vice partiledare och gruppledare i Stortinget, Tonje Brenna, ut på en slutspurtsturné i Stockholmsområdet och Uppsala. Medier som är intresserade av att följa med på kampanjbussen under dagen är varmt välkomna att skicka en förfrågan till de ansvariga pressekreterarna.
Socialdemokraterna har genomfört en miljon samtal11.9.2026 17:38:49 CEST | Pressmeddelande
I dag har Socialdemokraterna haft över en miljon samtal vid dörr och närmar sig valrörelsens samtalsmål.
S presenterar plan för fler behöriga lärare och nollvision mot bristande läskunnighet11.9.2026 13:55:32 CEST | Pressmeddelande
Idag höll Socialdemokraternas utbildningspolitiska talesperson Anders Ygeman en pressträff där nya förslag för fler behöriga lärare och en nollvision mot bristande läskunnighet presenterades.
Anders Ygeman presenterar nya förslag för att vända skolresultaten11.9.2026 08:16:09 CEST | Pressmeddelande
Idag, fredag den 11 september, kl 13.00 håller Anders Ygeman en pressträff på Sveavägen 68. På pressträffen kommer nya förslag för att vända skolresultaten presenteras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum