Enklare handoperation uppskattades av patienterna - och minskade avfallet
9.9.2026 08:10:00 CEST | Universitetssjukhuset Örebro | Pressmeddelande
En vanlig operation för karpaltunnelsyndrom kan genomföras på ett enklare sätt med flera positiva effekter som följd. En ny studie från Universitetssjukhuset Örebro visar att patienterna uppskattar den enklare operationen samtidigt som vårdens resursanvändning effektiviseras och mängden avfall minskar.

Karpaltunnelsyndrom beror på att en nerv kommer i kläm i handleden och kan orsaka domningar, smärta och nedsatt kraft i handen.
I studien testade forskarna ett nytt och enklare arbetssätt vid operationen. I stället för ett traditionellt operationsflöde fick patienterna gemensam information i en mindre grupp på cirka sex personer samma dag som operationen. Om patienterna hade frågor gick det bra att ställa dem enskilt.
– Operationerna genomfördes i vanliga mottagningsrum i stället för operationssal. Vi använde oss av så kallad WALANT-teknik. Det innebär att patienten då är vaken och bara får lokalbedövning, utan narkos och utan att blodflödet i armen behövde stoppas med en manschett, berättar Daniel Reiser, överläkare och sektionschef inom Verksamhetsområde ortopedi och handkirurgi.
Det nya arbetssättet uppskattades av patienterna. De beskrev vårdtillfället som tryggt och smärtfritt, och de som hade erfarenhet av båda metoderna föredrog det nya sättet att opereras. Ingen föredrog det traditionella arbetssättet.
Mindre avfall och bättre resursanvändning
Mängden avfall minskade med 75 procent, från 2,2 till 0,55 kilo per operation. Arbetssättet gjorde också att sex operationer kunde genomföras under en halvdag, jämfört med fem i det traditionella flödet. Beräkningarna visar dessutom på kostnadsbesparingar för vården.
– Det är särskilt roligt att se att ett enklare arbetssätt inte bara kan spara resurser utan också uppskattas av patienterna. Det visar att effektivare vård inte behöver innebära en sämre eller mindre personlig upplevelse, säger Daniel Reiser.
Karpaltunneloperation är ett av de vanligaste handkirurgiska ingreppen. Om arbetssättet kan användas för fler lämpliga patienter skulle det kunna frigöra operationssalar och personal för mer komplicerade operationer. Det skulle också kunna bidra till kortare väntetider, lägre kostnader och minskad miljöpåverkan.
Forskarna betonar samtidigt att studien är en pilotstudie med relativt få patienter och utan en separat kontrollgrupp. Flera delar av vårdförloppet förändrades samtidigt och större studier behövs därför för att bekräfta resultaten.
– Resultaten är lovande och visar att det går att tänka nytt kring hur vanliga operationer kan genomföras. Nästa steg är att undersöka arbetssättet vidare och se om det kan passa även för andra mindre kirurgiska ingrepp, avslutar Daniel Reiser.
Faktaruta
- Studien heter: Patient experience after shared medical appointments and in-office WALANT carpal tunnel release: a prospective evaluation of satisfaction, cost and waste reduction och har publicerats i JPRAS, Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery.
- Bakom studien står forskarna Daniel Reiser, Simon Briland, Marcus Sagerfors och
Mattias Hedspång från Verksamhetsområde ortopedi och handkirurgi. - I studien opererades 60 patienter vid 62 tillfällen.
- Operationen utfördes i ett vanligt mottagningsrum med så kallad WALANT-teknik. Patienten är då vaken och får bara lokalbedövning och ingen narkos.
Nyckelord
Kontakter
DanielÖverläkare och sektionschefVerksamhetsområde ortopedi och handkirurgi
Hälso- och sjukvårdsförvaltningen
Elin AbelsonKommunikatörKommunikation
Hälso- och sjukvårdsförvaltningen
Bilder

Det personliga universitetssjukhuset
Som universitetssjukhus vill vi erbjuda våra patienter en modern och tillgänglig sjukvård på bästa möjliga vetenskapliga grund. Du som bor i Örebro län kan vara trygg i att ha tillgång till specialistsjukvård i din närhet. Flera specialiteter är uppmärksammade utanför landets gränser och forskning bedrivs inom många områden. USÖ har ca 550 vårdplatser och är ett av landets sju universitetssjukhus. Det är också en av länets största arbetsplatser med mer än 3 500 anställda.
Tillsammans med Örebro universitet utvecklar vi medicinsk forskning och utbildning. Samarbetet har bland annat lett till att en komplett läkarutbildning erbjuds i Örebro från och med 2011. Läkarutbildningen medverkar till att lösa den nationella bristen på läkare och bidrar till att förbättra tillgängligheten i vården. För USÖ innebär läkarutbildningen stora möjligheter för fortsatt utveckling som universitetssjukhus, inte bara beträffande undervisning, utan också vad gäller forskning och högspecialiserad vård.
Följ Universitetssjukhuset Örebro
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Universitetssjukhuset Örebro
Forskning för ungas psykiska hälsa1.9.2026 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
Ungas psykiska hälsa är en av våra stora samhällsutmaningar. Inför Dagen för ungas psykiska hälsa den 4 september vill vi berätta om en studie som fått stöd från Nyckelfonden. Den fokuserar på vad skolan kan göra för att främja gymnasieelevers psykisk hälsa.
Ny forskning kan förändra behandlingen av peniscancer31.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Många män med peniscancer kan slippa en omfattande operation i ljumskarna. Det visar forskning från Universitetssjukhuset Örebro. ”Vi såg också att sjukdomen kan påverka immunförsvaret tidigt samt att vården behöver bli bättre på att uppmärksamma symtom på andra HPV-relaterade cancerformer hos dessa patienter”, berättar forskaren Dominik Glombik.
Ny analys visar hur patienter sannolikt reagerar på läkemedel26.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Två personer kan få samma läkemedel men reagera helt olika. Med en ny genetisk analys framtagen på Universitetssjukhuset Örebro kan vården bättre förutse hur en patient kommer att svara på en läkemedelsbehandling innan den sätts in. ”Analysen används redan hos oss idag och samtliga universitetssjukhus är nu involverade i ett nationellt projekt för att införa och vidareutveckla metoden”, berättar forskaren Anna Green.
Att komma upp tidigt efter operation är säkert även för sköra äldre12.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Att hjälpa patienter upp ur sängen så snart som möjligt efter en operation är en viktig del av återhämtningen. Nu visar ny forskning från Universitetssjukhuset Örebro att det är både säkert och möjligt att låta patienter komma upp ur sängen redan på uppvakningsavdelningen. Det gäller även äldre personer med lindrig skörhet.
Örebroforskning stärker kampen mot antibiotikaresistent gonorré18.6.2026 08:35:00 CEST | Pressmeddelande
Gonorré orsakar omkring 82 miljoner nya fall i världen varje år, och bakterien blir alltmer motståndskraftig mot antibiotika. Nu har forskaren Daniel Golparian vid Universitetssjukhuset Örebro kartlagt gonorrébakteriens evolution och utvecklat ett nytt verktyg som kan hjälpa vården att snabbare välja rätt behandling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum