ÖoB

ÖoB i Nybro får ny kostym – Årets varuhus laddar för nästa steg

9.9.2026 11:15:39 CEST | ÖoB | Pressmeddelande

Dela

Onsdagen den 16 september slår ÖoB upp dörrarna till sin nyrenoverade butik i Nybro. Efter att ha utsetts till Årets varuhus i kedjan 2025 tar butiken nu nästa steg med en fräschare och mer inspirerande butik där kunderna lättare ska kunna få överblick över sortimentet. Under öppningsdagen bjuds besökare på en festlig atmosfär med erbjudanden, aktiviteter och inspiration. De 100 första betalande kunderna får dessutom en goodiebag på öppningsdagen och dagen efter. 

Elias Nilsson, Jesper Lindersson, Mario Mikuljan, Selma Fagergård, Gordana Zverzina, Ena Matijevic, Heidi Franse'n
Elias Nilsson, Jesper Lindersson, Mario Mikuljan, Selma Fagergård, Gordana Zverzina, Ena Matijevic, Heidi Franse'n

Varuhuschefen Jesper Lindersson har lett ÖoB i Nybro i omkring två och ett halvt år. Under den tiden har teamet arbetat målmedvetet med bland annat ordning, rutiner och kundbemötande. Ett arbete som 2025 resulterade i utmärkelsen Årets varuhus i kedjan.

För Jesper är satsningen dessutom extra speciell. Han bor själv i Nybro och beskriver möjligheten att få utveckla en butik på sin egen hemort som en viktig drivkraft.

– Det är väldigt roligt att få vara med på den här resan och samtidigt utveckla butiken här på min hemmaort. Jag vill göra den så bra som det bara går utifrån de förutsättningar vi har, säger han.

Helt nytt kundvarv

Moderniseringen innebär ett rejält lyft för butiken. Entrén och kassorna blir kvar på samma plats, men i övrigt görs kundvarvet om från grunden. Avdelningar som hör ihop placeras närmare varandra, skyltningen förändras och erbjudandena ska bli tydligare för kunderna. Med ett starkare fokus på produkter för vardagen och välkända varumärken som Fiskars, Tefal och Weibull ska det bli både enklare och roligare att handla.

Jesper är särskilt stolt över de nya hem- och köksavdelningarna, med bland annat heminredning och dekoration. Dessutom utökas sortimentet med garn, något han tror kan bli uppskattat av många kunder. Samtidigt är det viktigt att det som redan fungerar bra finns kvar.

– Vi får en ny kostym, men vi som jobbar här är fortfarande samma personer och vi kommer fortsätta ta hand om våra kunder. Bra service och ordning och reda kommer alltid vara det viktigaste, säger Jesper.

Nyöppningen i Nybro är en av flera planerade under 2026 och 2027, där ÖoB successivt förnyar sitt butiksnät i Sverige.

Faktaruta
Adress: Norra Vägen 2
Öppningsdatum: 16 september kl 9.00
Happenings öppningsdagen: fika, snacks, tävlingar, erbjudanden samt goodiebag till de 100 första betalande kunderna på onsdagen och torsdagen. 

Kontakter

Om ÖoB

ÖoB är en svensk detaljhandelskedja med fokus på prisvärda produkter och ett brett sortiment för hem och vardag, fest och årets alla högtider. De närmare 100 varuhusen erbjuder över 10 000 produkter, från välkända varumärken till plånboksvänliga alternativ. Med djupa rötter i svensk detaljhandel har ÖoB under decennier gjort det enklare för sina kunder att få mer för pengarna. Sedan 2024 är ÖoB en del av Europris, en av Nordens ledande detaljhandelskoncerner inom lågpris.

Följ ÖoB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från ÖoB

Efter lång väntan – nu får ÖoB i Vällingby ett rejält lyft13.10.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

Onsdagen den 21 oktober slår ÖoB upp dörrarna till sin nyrenoverade butik i Vällingby. Det är en efterlängtad förändring; enligt tillförordnade varuhuschefen Jenny Karlsson frågar kunderna nästan dagligen när det är dags för ombyggnad. Nu väntar en ljusare, tydligare och mer inspirerande butik. Det firas med att besökare bjuds på en festlig atmosfär med erbjudanden, aktiviteter och inspiration. De 100 första betalande kunderna får dessutom en goodiebag på öppningsdagen och dagen efter.

ÖoB firar 20 år i Piteå - med nyrenoverat varuhus13.10.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

20 år efter att ÖoB slog upp dörrarna i Piteå är det dags för nästa kapitel. Onsdagen den 21 oktober nyöppnar varuhuset efter en omfattande modernisering. På plats som varuhuschef finns Linda Wallerström, som själv varit med ända sedan starten 2006. Öppningsdagen firas med att besökare bjuds på en festlig atmosfär med erbjudanden, aktiviteter och inspiration. De 100 första betalande kunderna får dessutom en goodiebag på öppningsdagen och dagen efter.

Efter över 30 år får ÖoB på Öland ett helt nytt utseende13.10.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

Onsdagen den 21 oktober slår ÖoB upp dörrarna till sin nyrenoverade butik på Öland. Det blir en stor förändring för en butik som enligt varuhuschefen Nils Andersson inte har byggts om sedan 2004, och som genom åren blivit något av ett utflyktsmål för både ölänningar och semesterfirare. Öppningsdagen firas med att besökare bjuds på en festlig atmosfär med erbjudanden, aktiviteter och inspiration. De 100 första betalande kunderna får dessutom en goodiebag på öppningsdagen och dagen efter.

ÖoB i Mariestad får ett rejält lyft - ska bli lättare att hitta och inspireras13.10.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

Onsdagen den 21 oktober slår ÖoB upp dörrarna till sin nyrenoverade butik i Mariestad. Efter en omfattande modernisering väntar en fräschare och mer strukturerad butiksmiljö, där varuhuschefen Charlotte Nordh hoppas kunna erbjuda kunderna mer av ÖoB:s sortiment. Öppningsdagen firas med att besökare bjuds på en festlig atmosfär med erbjudanden, aktiviteter och inspiration. De 100 första betalande kunderna får dessutom en goodiebag på öppningsdagen och dagen efter.

Från praktikant till varuhuschef - nu leder Mohamed ÖoB:s nystart i Gränbystaden13.10.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

Onsdagen den 21 oktober slår ÖoB upp dörrarna till sin nyrenoverade butik i Gränbystaden. För varuhuschefen Mohamed Ali Ibrahim blir nyöppningen ett nytt kapitel i en resa som började redan 2010, då som praktikant i ÖoB:s butik i Uppsala. Öppningsdagen firas med att besökare bjuds på en festlig atmosfär med erbjudanden, aktiviteter och inspiration. De 100 första betalande kunderna får dessutom en goodiebag på öppningsdagen och dagen efter.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye