Borås kraftsamlar för Världens Barn, Galenskaparna uppträder i SVT:s direktsändning
9.9.2026 09:00:00 CEST | Borås & Co | Pressmeddelande
Den 26 september riktas strålkastarna mot Borås när SVT sänder live från Textile Fashion Center för Världens Barn. Nu står det klart att Galenskaparna kommer att uppträda under kvällen, ackompanjerade av Borås Brassband och att William Brynolfsson leder sändningen från Borås. Samtidigt växer engagemanget runt om i staden, där företag, organisationer och privatpersoner kraftsamlar för att få Borås insamling att växa.

Den 26 september blir Textile Fashion Center samlingsplats för Borås engagemang för Världens Barn. Från klockan 18.00 fylls området med musik, mat, aktiviteter, insamlingar och happenings innan SVT:s direktsändning drar igång klockan 20.00.
Nu är det klart att Galenskaparna intar scenen under TV-sändningen och framför den välkända låten ”Borås, Borås” tillsammans med Borås Brassband. Programleder sändningen från Borås gör William Brynolfsson, reporter och programledare på SVT.
Hela Borås kraftsamlar
Samtidigt växer engagemanget för Världens Barn runt om i hela Borås. Under september samlar företag, föreningar och privatpersoner in pengar genom lopp, tävlingar, aktiviteter och egna initiativ. Restauranger skänker delar av sin omsättning, konditorier säljer särskilda Världens Barn-bakelser och på arbetsplatser runt om i staden gör medarbetare sin fikapaus till en insats för insamlingen. På Tradera erbjuder dessutom Bara i Borås unika lokala auktioner med produkter, tjänster och upplevelser till förmån för insamlingen. Och fler initiativ är på gång.
Nu kör vi hela vägen
Borås tävlar mot Markaryd om vilken ort som lyckas samla in mest pengar till Världens Barn. Den 26 september avslöjas den aktuella ställningen i SVT:s direktsända program ”Stå upp för Världens Barn – Nu kör vi!”, men tävlingen är långt ifrån över efter det. Först den 3 oktober avgörs kampen, vilket betyder att varje initiativ och varje krona fram till dess kan göra skillnad.
– Det är en otrolig kraft som börjar byggas upp i Borås. Överallt ser vi människor, företag och föreningar som hittar sina egna sätt att bidra och tillsammans blir alla de initiativen något väldigt stort. Den 26 september samlar vi den kraften på Textile Fashion Center och visar hela Sverige vad Borås kan åstadkomma tillsammans. Nu kör vi hela vägen, säger Ulf Olsson, Kommunstyrelsens ordförande, Borås Stad.
Mer information om eventet och SVT:s direktsändning den 26 september, Borås insamling, aktuella initiativ och hur alla som vill kan vara med och bidra finns på boras.com/varldensbarn.
Kontakter
Caroline WallinProjektledareVärldens Barn
Tel:070-3626734caroline.wallin@boras.comMikaela PerssonProjektledareVärldens Barn
Tel:070-7518121mikaela.perssnn@boras.comOm oss
Borås & Co är stadens destinationsbolag, samägt av Borås Stad och Borås Näringsliv Ekonomisk förening. Vi arbetar för att stärka Borås som en attraktiv, hållbar och konkurrenskraftig plats både för invånare och besökare. Genom strategisk samverkan utvecklar vi besöksnäringen, driver projekt och evenemang samt stärker Borås platsvarumärke och regionala tillväxt.
Ladda ner bilder från vår mediabank.
Följ Borås & Co
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Borås & Co
Smoke in the North kommer till Borås och blir en del av nya Borås Barbecue Festival14.8.2026 10:01:37 CEST | Pressmeddelande
Den 21–23 augusti 2026 kommer Smoke in the North, en av Europas främsta BBQ-tävlingar, till Borås. I samband med tävlingen lanserar Borås camping Borås Barbecue festival, en ny folkfest med matupplevelser, marknad, familjeaktiviteter, livemusik och fri entré. Festivalen invigs av landsbygdsminister Peter Kullgren.
Basket 3x3-tour kommer tillbaka och nya basketplaner växer fram i Borås9.7.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
3x3-basketen återvänder till Borås den 7–9 augusti när Skandinaviens ledande turné återigen intar Stora torget. I år blir satsningen större än tidigare, med nya basketplaner runt om i staden som skapar möjligheter för spontanidrott.
Släktforskare från hela landet väntas till Borås6.7.2026 09:53:59 CEST | Pressmeddelande
Släktforskardagarna 2026 arrangeras i Borås den 22–23 augusti på Åhaga. Evenemanget, som är ett av Sveriges största inom släktforskning, samlar besökare, experter och utställare från hela landet kring temat ”Från kyrkböcker till DNA”.
Paul Frankenius är Årets Boråsambassadör 202629.6.2026 13:11:33 CEST | Pressmeddelande
Borås födelsedag firades även i år med musikunderhållning och festlig stämning i Stadsparken. Som en del av firandet tillkännagavs, enligt tradition, vem som utsetts till Årets Boråsambassadör.
Världseliten i discgolf kommer till Borås24.6.2026 08:19:53 CEST | Nyheter
Den 26–28 juni avgörs Swedish Open – presented by Kastaplast på Ymergården i Borås. Då kommer några av världens främsta discgolfspelare och bland deltagarna i herrklassen finns världsettan och regerande världsmästaren Gannon Buhr, tidigare världsmästaren Isaac Robinson och flera svenska toppspelare med koppling till Borås.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum