Fastighetsägarna

Olycklig reglering av bostadspolitiken från EU-kommissionen

9.9.2026 13:20:29 CEST | Fastighetsägarna | Pressmeddelande

Dela

EU-kommissionen presenterade i dag sitt förslag till en Affordable Housing Act. Förordningen ska göra det lättare för medlemsstater eller regionala och lokala myndigheter att införa restriktioner på ansträngda bostadsmarknader, områden där bostäder är dyra i förhållande till hushållens inkomster. Det handlar dels om korttidsuthyrning, dels – och mer problematiskt – om möjligheten att begränsa förvärv och användning av bostäder som inte är någons permanentbostad.

Eftersom det handlar om en EU-förordning blir reglerna direkt gällande även i Sverige om och när de börjar tillämpas.

– Det är bra att EU-kommissionen tar initiativ för att förbättra bostadsmarknaden. Att den så gärna faller tillbaka på sin paradgren med ytterligare reglering är det däremot inte. Sverige utgör ett varnande exempel på hur en lång rad regleringar har bidragit till en mindre effektiv bostadsmarknad, säger Martin Lindvall, samhällspolitisk chef på Fastighetsägarna.

Kommissionen konstaterar själv att ett otillräckligt bostadsutbud är den strukturella orsaken till problemen och att varaktiga förbättringar kräver ett ökat utbud. Här erbjuder förordningen inte mycket hjälp. I stället öppnar förslaget för restriktioner mot förvärv och användning av bostäder som inte används som permanentbostad.

– Det här borde få varningsklockorna att ringa. EU-kommissionen öppnar för begränsningar av människors rätt att förvärva och använda bostäder. Här måste egendomsrätten värnas, säger Martin Lindvall.

– I en svensk kontext väcker förslaget ganska konkreta frågor. Skulle en kommun i framtiden kunna begränsa möjligheten att ha en fritidslägenhet, till exempel i Visby? Hur ska en övernattningslägenhet för en veckopendlare bedömas – exempelvis de lägenheter som riksdagsledamöter använder i Stockholm? Och vad händer med företag som behöver ordna bostad åt medarbetare under en begränsad period? Det här är fullt legitima sätt att använda bostäder som inte bör klumpas ihop med kommersiell korttidsuthyrning, säger Martin Lindvall.

Förslaget kräver visserligen att marknadsinterventioner på en ansträngd bostadsmarknad ska vara väl underbyggda, nödvändiga och proportionerliga. Det finns inte utrymme för subjektiva bedömningar.

EU-kommissionen lämnar samtidigt en rekommendation till medlemsländerna om snabbare tillståndsprocesser, investeringar, markmobilisering och bättre användning av befintliga byggnader.

– Det är den typen av åtgärder som bör stå i centrum. Det blir en märklig bostadspolitik om det är enklare att begränsa vem som får använda en bostad än att få fram en ny. I stället för fler regleringar på en redan hårt reglerad marknad bör EU hjälpa medlemsländerna att undanröja hinder för bostadsbyggande och underlätta tillgång till bostadsmarknaden för resurssvaga hushåll och hemlösa, avslutar Martin Lindvall.

Kontakter

Om oss

Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad


Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.

Följ Fastighetsägarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye