Karlskoga lasarett i topp tre när landets AT-platser rankas
11.9.2026 09:50:00 CEST | Universitetssjukhuset Örebro | Pressmeddelande
Nyligen släpptes yrkesföreningen Sylfs årliga nationella rankinglista över allmäntjänstgöring, AT, för läkare. Karlskoga lasarett har klättrat från bottenplacering till tredjeplats på två år. ”Resultatet i rankingen är ett kvitto på ett träget förbättringsarbete över tid som nu får utdelning”, säger Rebecka Runnamo, chef för AT-läkarna vid Karlskoga lasarett.

Sylfs AT-rankning bygger på en enkät där AT-läkare får bedöma bland annat introduktion, handledning och kollegialt stöd.
En viktig del i arbetet på Karlskoga lasarett har varit att skapa bättre struktur när det gäller schemaläggning och innehåll i tjänstgöringen.
– Vi har även fantastiskt duktiga klinikstudierektorer som arbetar nära AT-läkarna och engagerade chefer och handledare som ser AT-läkarna som framtida specialistkollegor, berättar Rebecka Runnamo.
Universitetssjukhuset Örebro har också tagit ett stort kliv uppåt i rankingen och får nu en andraplats bland universitetssjukhusen i Sverige och samtliga svarande AT-läkare från länets tre sjukhus anger att de skulle rekommendera sin AT-ort till yngre kollegor.
AT-läkarnas engagemang bidrar till förbättring
Enligt Sylf hänger listplaceringen delvis ihop med hur stora möjligheter AT-läkarna upplever att de har att påverka sin arbetsplats. På arbetsplatser som ligger högre på listan är det en större andel som uppger att de får vara med och påverka. Därför kan en av de faktorer som har bidragit till Karlskoga lasaretts förbättrade resultat vara AT-läkarnas eget engagemang.
– Genom sitt engagemang bidrar AT-läkarna till att synliggöra viktiga utvecklingsområden, och på det sättet förbättra sin egen och kommande AT-kollegors utbildning och arbetsmiljö. Men det är också ett lagarbete, verksamheternas utvecklingsarbete och vilja att lyfta AT-läkarna har haft stor betydelse, säger Rebecka Runnamo.
Hon får medhåll från Ann-Kristin Rönnberg, verksamhetschef vid Utbildningscentrum.
– En eloge till alla inblandade, vi tar med oss denna positiva utveckling in i vårt fortsatta arbete med att på bred front införa bastjänstgöring, BT, för läkare i Region Örebro län under 2027, avslutar Ann-Kristin Rönnberg.
Faktaruta
- Sveriges yngre läkares förening, Sylf, är en yrkesförening inom Sveriges läkarförbund som organiserar underläkare.
- AT-rapporten består av tre huvuddelar. Den inledande delen beskriver den övergripande situationen för AT, med fokus på behov kontra tillgång till tjänster. Den andra delen belyser AT-läkarnas utbildningsmiljö, baserat på svar från en skriftlig enkät till AT-läkare. I den tredje och avslutande delen presenteras själva AT-rankingen utifrån de omdömen som landets AT-läkare gett.
- Här kan du läsa rapporten från Sylf
Nyckelord
Kontakter
Rebecka RunnamoChef för AT-läkarna vid Karlskoga lasarettOmråde forskning och utbildning
Hälso- och sjukvårdsförvaltningen
Elin AbelsonKommunikatörKommunikation
Hälso- och sjukvårdsförvaltningen
Bilder


Det personliga universitetssjukhuset
Som universitetssjukhus vill vi erbjuda våra patienter en modern och tillgänglig sjukvård på bästa möjliga vetenskapliga grund. Du som bor i Örebro län kan vara trygg i att ha tillgång till specialistsjukvård i din närhet. Flera specialiteter är uppmärksammade utanför landets gränser och forskning bedrivs inom många områden. USÖ har ca 550 vårdplatser och är ett av landets sju universitetssjukhus. Det är också en av länets största arbetsplatser med mer än 3 500 anställda.
Tillsammans med Örebro universitet utvecklar vi medicinsk forskning och utbildning. Samarbetet har bland annat lett till att en komplett läkarutbildning erbjuds i Örebro från och med 2011. Läkarutbildningen medverkar till att lösa den nationella bristen på läkare och bidrar till att förbättra tillgängligheten i vården. För USÖ innebär läkarutbildningen stora möjligheter för fortsatt utveckling som universitetssjukhus, inte bara beträffande undervisning, utan också vad gäller forskning och högspecialiserad vård.
Följ Universitetssjukhuset Örebro
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Universitetssjukhuset Örebro
Enklare handoperation uppskattades av patienterna - och minskade avfallet9.9.2026 08:10:00 CEST | Pressmeddelande
En vanlig operation för karpaltunnelsyndrom kan genomföras på ett enklare sätt med flera positiva effekter som följd. En ny studie från Universitetssjukhuset Örebro visar att patienterna uppskattar den enklare operationen samtidigt som vårdens resursanvändning effektiviseras och mängden avfall minskar.
Forskning för ungas psykiska hälsa1.9.2026 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
Ungas psykiska hälsa är en av våra stora samhällsutmaningar. Inför Dagen för ungas psykiska hälsa den 4 september vill vi berätta om en studie som fått stöd från Nyckelfonden. Den fokuserar på vad skolan kan göra för att främja gymnasieelevers psykisk hälsa.
Ny forskning kan förändra behandlingen av peniscancer31.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Många män med peniscancer kan slippa en omfattande operation i ljumskarna. Det visar forskning från Universitetssjukhuset Örebro. ”Vi såg också att sjukdomen kan påverka immunförsvaret tidigt samt att vården behöver bli bättre på att uppmärksamma symtom på andra HPV-relaterade cancerformer hos dessa patienter”, berättar forskaren Dominik Glombik.
Ny analys visar hur patienter sannolikt reagerar på läkemedel26.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Två personer kan få samma läkemedel men reagera helt olika. Med en ny genetisk analys framtagen på Universitetssjukhuset Örebro kan vården bättre förutse hur en patient kommer att svara på en läkemedelsbehandling innan den sätts in. ”Analysen används redan hos oss idag och samtliga universitetssjukhus är nu involverade i ett nationellt projekt för att införa och vidareutveckla metoden”, berättar forskaren Anna Green.
Att komma upp tidigt efter operation är säkert även för sköra äldre12.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Att hjälpa patienter upp ur sängen så snart som möjligt efter en operation är en viktig del av återhämtningen. Nu visar ny forskning från Universitetssjukhuset Örebro att det är både säkert och möjligt att låta patienter komma upp ur sängen redan på uppvakningsavdelningen. Det gäller även äldre personer med lindrig skörhet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum