Helsingborg Arena & Scen

Prisbelönt AI-pjäs spelas för alla gymnasietvåor i Helsingborg

1.11.2023 10:18:46 CET | Helsingborg Arena & Scen | Pressmeddelande

Dela

Under vecka 45 får 1 200 specialinbjudna gymnasieelever se den innovativa teaterföreställningen ”SH4D0W” – den första scenproduktionen med en artificiell intelligens (AI) i huvudrollen. Vi hälsar pressen varmt välkommen till Helsingborgs stadsteaters Lillan tisdagen den 7 november klockan 9.50 för att se föreställningen och träffa regissör med flera!

Ett av årets största innovationsprojekt inom Helsingborg Arena och Scen AB är teaterföreställningen ”SH4D0W”. Det är en uppsättning som, med inspiration av HC Andersens klassiska saga ”Skuggan” (”The Shadow”), har förvandlats till den allra första scenproduktionen med en artificiell intelligens (AI) i huvudrollen.

Helsingborg Arena och Scen har bjudit in stadens gymnasielever till Helsingborgs stadsteater för att uppleva AI-föreställningen i förhoppningen att väcka en kreativ diskussion kring AI:s påverkan på bland annat samhället, arbetsmiljön, arbetsmarknaden, konsten, religionen, historien och framtiden. Gensvaret från skolorna har varit fantastiskt, med totalt 1 200 elever anmälda. Alla elever i årskurs 2 kommer att få se föreställningen under vecka 45.

Tillsammans med Skol- och fritidsförvaltningen har Helsingborg Arena och Scen tagit fram ett pedagogiskt material för lärarna att använda sig av både innan, under och efter teaterbesöket. Detta har möjliggjorts tack vare bidrag från Sparbanksstiftelsen Skåne.

– Det är så glädjande och viktigt att kunna erbjuda och engagera Helsingborgs stads gymnasieungdomar i en föreställning som berör om möjligheter och risker kring AI-teknologin. Genom samarbete med Helsingborg Arena och Scen, Helsingborgs stadsteater och Sparbanksstiftelsen Skåne kan vi ge eleverna en helhetsupplevelse. De får ta del av pedagogiskt material, dialog med konstnärligt team, upplevelsen och efterarbetet i klassrummet med sina lärare, säger utbildningsdirektör Tony Mufic.

Föreställningen spelas totalt nio gånger under vecka 45, måndagen den 6 november till och med fredagen den 10 november.

Vi har nöjet att även bjuda in pressen, med möjlighet att se föreställningen i sin helhet eller delvis, samt träffa regissören Mikael Fock och Helsingborg Arena och Scens tillförordnade vd Jesper Larsson.

Varmt välkommen till Lillan på Helsingborgs stadsteater, tisdagen den 7 november klockan 09:50. Föreställningen startar klockan 10.00 och varar i ca 60 minuter. Därefter finns det möjlighet för intervjuer och fotografering. Föreställningen är fullbokad av elever och lärare.

Vänligen anmäl dig senast måndag 6 november klockan 15.00 tillmartina.arner@helsingborg.se länk

MER OM SH4D0W

Föreställningen ”SH4D0W” är inspirerad av HC Andersens saga ”Skuggan” och är den första scenkonstproduktionen med en artificiell intelligens (AI) i huvudrollen. En skådespelare improviserar live på scenen med AI, vilket gör att alla föreställningar blir olika. I pjäsen sammankopplar regissören Mikael Fock förhållandet mellan människa och maskin. I fokus står människans möte med sin virtuella skugga, som representeras av den datadrivna artificiella intelligensen. Den här föreställningen är ett antropologiskt experiment. Den undersöker om vi kan skapa den perfekta maskinen; den intelligenta artificiella maskinen; den konstnärliga maskinen; maskinen med mänskliga känslor – ja, kanske till och med mer än så; maskinen som vågar ta steg som människorna själva inte vågar ta: SH4D0W!

Föreställningen är en resa in i den artificiella intelligensens allra innersta. ”SH4D0W” är en fängslande upplevelse, driven av en levande AI, som skapar ett 3D-universum av ljud och ljus. Pjäsen spelas i en 4D Box, en teaterscen som kan skapa illusioner av så kallad blandad verklighet där virtuella 3D-objekt interagerar med människor.

Den danske regissören och producenten Mikael Fock står bakom idé och koncept. Han och hans team har under åren varit tvungna att kassera minst 20 manusversioner för att skapa en föreställning utan klassisk manusdramaturgi, men med den artificiella intelligensens förmåga att skapa nya berättelser genom liveimprovisationer med skådespelare och publik.

”SH4D0W” fick årets Reumert i kategorin Special Award i juni 2023. Reumert är det finaste danska teaterpriset som man kan få. Uppsättningen fick också ett hedersomnämnande på Ars Electronica Festival i kategorin "AI and Live Art" i Linz Österrike.

KONTAKT:

Martina Arnér, projektledare/innovationsledare Helsingborg Arena & Scen: 0706-17 37 78, martina.arner@helsingborg.se

Jesper Larsson, tf vd Helsingborg Arena & Scen: 0708-24 26 19, jesper.larsson@helsingborg.se

Bilder

Teaterföreställningen ”SH4D0W” – den första scenproduktionen med en artificiell intelligens (AI) i huvudrollen.
Teaterföreställningen ”SH4D0W” – den första scenproduktionen med en artificiell intelligens (AI) i huvudrollen.
Ladda ned bild
Ladda ned bild

Följ Helsingborg Arena & Scen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Helsingborg Arena & Scen

Först i Sverige – nu tar Helsingborg Arena och Scen ett nytt steg för att göra kulturen tillgänglig för fler.23.9.2026 07:38:28 CEST | Pressmeddelande

Vad händer när en besökare behöver stöd, men ingen kan se det? Helsingborg Arena och Scen blir nu den första kulturinstitutionen i Sverige att ansluta sig till det internationella initiativet Hidden Disabilities Sunflower – i Sverige kallad Solrosen – ett program som arbetar för att synliggöra osynliga funktionsnedsättningar och skapa tryggare, mer inkluderande upplevelser för alla.

Mindre än två veckor kvar till World Choir Games – nu släpps den officiella låten24.7.2026 10:44:02 CEST | Pressmeddelande

Den 6–16 augusti fylls Helsingborg av körsång från hela världen när World Choir Games, världens största internationella körtävling, intar staden. Fredagen den 24 juli släpps mästerskapets officiella låtThe Sound of the World. Låten framförs av Laila Adèle tillsammans med Maria Gospel och blir en av höjdpunkterna under invigningsceremonin den 6 augusti på Helsingborg Arena.Musik som förenar människor över hela världen När över 8 500 körsångare från mer än 40 länder och regioner samlas i Helsingborg för den 14:e upplagan av World Choir Games blirThe Sound of the World mästerskapets musikaliska signatur. Bakom låten står det svenska låtskrivarkollektivet Elderflower Productions, bestående av Niklas Ljungfelt, Rickard Bonde Truumeel och Thomas Rödin. Tillsammans har de skapat en nyskriven hymn som speglar World Choir Games grundidé – att musik har kraften att förena människor över språk-, kultur- och nationsgränser. Laila Adèle, som räknas som en av Sveriges främsta soulartister och har be

Ulrika Sjöholm-Andersson ny ekonomichef på Helsingborg Arena och Scen AB7.5.2024 11:01:15 CEST | Pressmeddelande

Den 31 maj kliver Ulrika Sjöholm-Andersson in som ny ekonomichef på Helsingborg Arena och Scen AB. Ulrika har en bakgrund som utvecklings- och affärsorienterad civilekonom med bred erfarenhet av verksamhetsstyrning, effektiviseringar och solid erfarenhet av ekonomi. Hon har de senaste åren utfört olika interimsuppdrag och har även en bakgrund från andra kommunalt ägda bolag såsom Kraftringen, Ängelholmshem samt Öresundskraft. – Jag är väldigt stolt och glad över att ha fått förtroendet att leda denna viktiga funktion inom Helsingborg Arena och Scen AB. Det är ett spännande och intressant uppdrag och jag ser verkligen fram emot att, tillsammans med mina kommande kollegor, bidra till bolagets utveckling, säger Ulrika Sjöholm-Andersson. – Ulrika har en lång erfarenhet av att jobba med B2B, B2C, marknad och produktion i komplexa verksamheter. Hon har även arbetat i lednings-, styr- och projektgrupper samt bidragit till hela den affärsdrivande verksamheten i såväl målsättning som genomföran

Verksamheterna Sofiero Slott och Slottsträdgård och Helsingborg Arena slås ihop och enheten Drift och Säkerhet bildas5.4.2024 10:00:45 CEST | Pressmeddelande

Helsingborg Arena och Scen AB slår ihop verksamheterna Sofiero Slott och Slottsträdgård och Helsingborg Arena samt bildar en ny enhet under namnet Drift och Säkerhet. Drift och Säkerhet kommer att samverka och samordna bolagets fastighetsfrågor, investeringar, IT, drift och säkerhet. Bolaget har i dagsläget ingen dedikerad funktion som enbart arbetar med de aktuella frågorna, trots att hyres- och driftkostnader utöver löner är bolagets största kostnad. Helsingborg Arena och Scen ökar på detta sätt även verksamheternas trygghet och säkerhet. Nuvarande verksamhetschef för Helsingborg Arena, Charlie Fält, blir ansvarig för den nya enheten. - Bolaget står inför ett antal utmaningar de kommande åren och nya organisatoriska förutsättningar kan hjälpa oss att tänka nytt och hitta nya angreppssätt där det behövs. Ovanstående förslag är framtagna för att göra organisationen tydligare med syfte att nå bolagens mål, avslutar Jeanette Gustafsdotter. Verksamheten Sofiero Slott och Slottsträdgård sl

Scenkonsten når nya målgrupper18.3.2024 10:45:31 CET | Pressmeddelande

Nu kan besökarna på Väla köpcenter köpa biljetter i Väla Infocenter till Helsingborg Arena och Scens alla egna produktioner på Helsingborgs stadsteater, Helsingborgs Konserthus, Helsingborg Arena och Sofiero slott och slottsträdgård hos Väla infocenter. Det nya samarbetet innebär att Väla breddar sitt erbjudande till sina kunder och besökare ytterligare och för Helsingborg Arena och Scen betyder det att man når delvis nya kundgrupper. –Att vi i vårt infocenter nu kan sälja biljetter till Helsingborgs stadsteater, Konserthus, Arenan och Sofiero innebär att vi kan erbjuda ett utökat värde till våra besökare på Väla och det är givetvis något vi med spänning ser framemot, säger Ulrika Nordström, marknadschef på Väla köpcenter. Utöver möjligheten att köpa biljetter kommer Välas kunder också att få ta del av olika specialerbjudanden och tävlingar vid kring utvalda evenemang. Under våren gäller det till exempel stadsteaterns storsatsning på 90-talets kultförklarade TV-serie ”Riket” och skatep

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye