Kulturen presenterar ny partner för Östarps gästgivaregård
16.9.2026 10:00:11 CEST | Kulturen i Lund | Pressmeddelande
Kulturen har tecknat ett samarbets- och hyresavtal med Torna Hällestad Lanthandel AB, som tar över verksamheten på Östarps gästgivaregård. Här kommer Lanthandeln att driva restaurang och anordna konferenser, event och bröllop med mera.

– Vi är väldigt glada över det nya samarbetet med Torna Hällestad Lanthandel. De har gedigen erfarenhet av att skapa en levande verksamhet på landsbygden, där människor möts kring mat och upplevelser. Det passar väldigt väl på Kulturens Östarp och ger oss goda förutsättningar att tillsammans skapa ett gästgiveri som blir en viktig del av upplevelsen på Kulturens Östarp, säger Gustav Olsson, museichef på Kulturen.
Mat och upplevelser i skånskt kulturlandskap
Torna Hällestad Lanthandel har sedan starten 2014 utvecklats till ett populärt besöksmål och mötesplats med butik, bageri, café och restaurang, konferenser och konserter. Här ligger fokus på mat lagad från grunden med säsongsanpassade råvaror och lokala producenter.
– Kulturens Östarp och gästgiveriet är en unik plats i södra Sverige. Att få förvalta den tillsammans med Kulturen och att fortsätta vårt arbete med en levande och öppen landsbygd känns oerhört inspirerande och kompletterar vår befintliga verksamhet på ett väldigt fint sätt. Samtidigt vill vi ge oss tid att lära känna platsen, utveckla konceptet, anställa personal och skapa något som känns rätt innan vi öppnar, säger Oliver Hjort, som driver Torna Hällestad Lanthandel.
Ambitionen är att tillsammans stärka gästgiveriets roll i helheten på Östarp. Som ett första steg kommer parterna att ta fram en gemensam vision för samarbetet.
– Kulturens Östarp har haft en positiv utveckling sedan kulturreservatet bildades och vi vill fortsätta stärka platsen som besöksmål. Gästgiveriet är en viktig del av den helheten. Tillsammans med Torna Hällestad Lanthandel ser vi stora möjligheter att ta nästa steg för Östarp, säger Gustav Olsson.
Fakta: Kulturens Östarp
Kulturens Östarp är ett friluftsmuseum och kulturreservat i Sjöbo kommun. Här möter besökaren en skånsk landsbygdsmiljö med historiska byggnader, trädgård och lantrasdjur i ett äldre kulturlandskap. Platsen ger kunskap om livet på landsbygden och samspelet mellan människa, natur och landskap. Kulturens Östarp är också en viktig plats i biosfärområdet Storkriket.
Kulturen köpte den fyrlängade korsvirkesgården Gamlegård, från 1800-talet, 1922 och friluftsmuseet invigdes 1924. Inför invigningen uppfördes också Östarps gästgivaregård och Möllegården.
2021 utsågs Kulturens Östarp till Sveriges sydligaste kulturreservat. 2024 firades 100-årsjubilueet då bland annat Brödragården, från början av 1900-talet, öppnades för publik.
Kontakter
Gustav OlssonMuseichef
Tel:0765-39 04 02gustav.olsson@kulturen.comOliver HjortTorna Hällestad Lanthandel AB
Tel:0735-00 80 55Tel:046-530 05pa.hjort@gmail.comBilder





Länkar
Om Kulturen i Lund
Kulturen i Lund är ett museum som sträcker sig över två kvarter i centrala Lund, fyllda med kulturhistoriska hus och trädgårdsmiljöer som du kan besöka. Stig in i husen och upplev livet i staden och på landet, från medeltiden och fram till 1930-talet. Du kan också välja bland ett tjugotal utställningar – från folkkonst till modern design, från medeltidens historia till samtiden, från lokal kultur till världskultur. Vi har även en bred programverksamhet för alla åldrar.
Följ Kulturen i Lund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturen i Lund
Kulturen bygger om – ett nytt sekel för Vita huset15.9.2026 09:09:53 CEST | Pressmeddelande
Kulturen påbörjar nu arbetet med en omfattande och varsam ombyggnad av Vita huset, museets huvudbyggnad på Kulturen i Lund, för att skapa bättre förutsättningar för framtidens utställningar och publika verksamhet. Först ut är återställandet av Vita husets karaktäristiska smidesräcken.
Donationer på 24 miljoner kronor stärker Kulturens framtid9.7.2026 09:56:44 CEST | Pressmeddelande
Kulturen i Lund har den senaste tiden tagit emot fyra större donationer och testamenten som tillsammans uppgår till ca 24 miljoner kronor. Gåvorna visar ett starkt engagemang för Kulturens verksamhet och innebär ett betydande tillskott som skapar förutsättningar för att utveckla samlingar, forskning och publika aktiviteter.
Premiär 23 juni för årets Lekfulla tidsresor!18.6.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Den 23 juni är det premiär för årets Lekfulla tidsresor på Kulturen i Lund! I år får publiken följa med till tre olika tidsepoker, där den röda tråden är Slaget vid Lund. Spelas tisdag till torsdag, två föreställningar per dag, under perioden 23 juni till 9 juli.
Interaktiv sommarteater för familjen på Kulturen i Lund11.6.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
I gränslandet – Slaget vid Lund är en interaktiv familjeföreställning som spelas tio sommarkvällar i juli, efter att museet har stängt. Här väntar en fartfylld berättelse – om att våga hjälpa varandra och skratta tillsammans när mörkret tätnar.
Fira traditionell midsommar på Kulturen i Lund och Kulturens Östarp4.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Dans kring midsommarstången, folkdans och historiska miljöer väntar när Kulturen firar midsommar i Lund och på Kulturens Östarp. På midsommardagen erbjuder vi ett särskilt program med visningar på engelska om svenska midsommartraditioner.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum