Unionen

Unionen varslar om strejk på King

15.9.2026 10:22:59 CEST | Unionen | Pressmeddelande

Dela

Efter ett år av samtal och förhandlingar om kollektivavtal varslar nu Unionen om strejk på spelbolaget King. Varslet läggs efter att parterna inte kunnat nå en överenskommelse. Om ingen lösning nås träder strejken i kraft den 25 september. 

Peter Jönsson Fri användning

Unionen har under en tid förhandlat om kollektivavtal för våra medlemmar på King utan framgång. Förhandlingarna har nu avslutats utan uppgörelse om kollektivavtal därför varslar Unionen idag, tillsammans med Sveriges ingenjörer, om strejk på det svenska spelbolaget King. 

– För Unionen är det självklart att företag verksamma i Sverige har kollektivavtal. Under lång tid har vi fört samtal och förhandlingar med King för att hitta en lösning, men trots ett starkt stöd bland våra medlemmar på arbetsplatsen har vi inte lyckats nå en överenskommelse. Därför ser vi nu ingen annan möjlighet än att varsla om stridsåtgärder, säger Martin Wästfelt, Unionens förhandlingschef.  

Arbetet för kollektivavtal på King har drivits av ett stort medlemsengagemang. Unionen organiserar en stor del av tjänstemännen på företaget och medlemmarnas budskap är tydligt: de vill ha ett kollektivavtal som stärker tryggheten och ger större inflytande över villkoren på arbetsplatsen.  

– Våra medlemmar uppskattar King som arbetsplats och de vill vara med och bidra till företagets fortsatta framgång. Samtidigt finns en stark övertygelse om att långsiktig trygghet och verkligt inflytande kräver ett kollektivavtal. Det engagemang som medlemmarna har visat gör mig stolt, och det visar att de är beredda att kämpa för rätten att få vara med och påverka sina villkor, säger Kajsa Sima Falck, ordförande för Unionenklubben på King.  

I dag, den 15 september, lämnade Unionen sitt varsel till King. Om ingen överenskommelse nås träder strejken i kraft den 25 september. 

– Vår förhoppning är att vi kan hitta en lösning tillsammans med King. Unionen är redo att fortsätta förhandlingarna och teckna ett kollektivavtal innan konflikten bryter ut, säger Martin Wästfelt. 

Fakta: King i Sverige 

King verkar i Sverige genom bolaget Midasplayer AB.  

Företaget utvecklar mobilspel och är mest känt för succén Candy Crush.  

King är en del av Microsoft-koncernen sedan Microsofts förvärv av Activision Blizzard. Microsofts svenska verksamhet omfattas av kollektivavtal.  

Midasplayer AB har verksamhet i både Stockholm och Malmö.  

Unionen organiserar en stor del av tjänstemännen på företaget. 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Kajsa Sima Falck, ordförande för Unionenklubben på King.
Kajsa Sima Falck, ordförande för Unionenklubben på King.
Ladda ned bild

Unionen är Sveriges största fackförbund med över 700 000 medlemmar på 88 000 arbetsplatser. Vi är 35 000 förtroendevalda på drygt 15 000 arbetsplatser. Unionen finns för tjänstemän på den privata arbetsmarknaden och du hittar oss i allt från stora internationella koncerner till små familjeföretag, ensamföretag, organisationer och föreningar. Tillsammans är vi i Unionen den ledande kraften som skapar framgång, trygghet och glädje i arbetslivet.

Unionen press svarar på medias frågor om Unionen. Vi förmedlar kontakter till våra förtroendevalda och experter inom bland annat arbetsmiljö, kompetensutveckling, utmaningar i tjänstemännens arbetsliv, lön och jämställdhet.

Välkommen att kontakta oss!

Följ Unionen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Unionen

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye