Fazer möter KESO® Cottage cheese i nytt proteinrikt fullkornsbröd
16.9.2026 10:14:39 CEST | Arla | Pressmeddelande
Att baka bröd med cottage cheese har blivit en favorit i sociala medier, och nu har Fazer inspirerats av trenden. I ett nytt samarbete mellan Fazer Bageri och Arla lanseras KESO® Cottage cheese Kusar, ett saftigt mörkt portionsbröd som kombinerar fullkorn med cottage cheese.

När två välkända svenska varumärken möts uppstår något nytt i brödhyllan. I det nya portionsbrödet möter Fazers brödkunnande den välkända cottage cheese-klassikern. Lanseringen av Fazer KESO® Cottage cheese Kusar tar fasta på det ökade intresset för proteinrika livsmedel samtidigt som många konsumenter söker enkla sätt att få in mer fullkorn i vardagen. Det nya brödet är bakat med KESO® Cottage cheese, innehåller 15 gram protein per 100 gram och 24 procent fullkorn.
– Det här är ett samarbete som känns både självklart och spännande. Vi ser en tydlig efterfrågan på bröd med mer protein, samtidigt som fullkorn är en viktig del av en balanserad kost. Genom att förena Fazers brödkunnande med ett av Sveriges mest välkända proteinrika livsmedel har vi tagit fram ett saftigt fullkornsbröd som gör det enkelt att välja både smak och näring i vardagen, säger Hilda Björkman, marknadsdirektör på Fazer Bageri.
– Vi ser att KESO® Cottage Cheese har blivit en självklar ingrediens i många hemmabakade bröd. Tillsammans med Fazer och deras expertis inom området har vi nu tagit denna proteinrika konsumentfavorit till brödhyllan i en lansering som känns helt rätt i tiden, säger Lisa Engström, varumärkesansvarig på Arla.
Det nya portionsbrödet är ett saftigt mjukt bröd med en lätt nötig smak från solrosfrön och linfrön. Det är nyckelhålsmärkt, Från Sverige-märkt och bakas av Fazer i Lidköping.
Fazer KESO® Cottage cheese Kusar finns i butiker från vecka 39 och säljs i en förpackning på 280 gram.
Fazer KESO® Cottage cheese Kusar
- 15 g protein per 100 g
- 12 % KESO® Cottage cheese
- 24 % fullkorn
- Nyckelhålsmärkt
- Från Sverige-märkt
Nyckelord
Kontakter
Ebba Beck-FriisPresskontaktFazer Sverige
Tel:+46 76 128 74 85press@fazer.comArla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comBilder
Fazer-koncernen
Med fokus på matupplevelser, gör Fazer det möjligt att njuta av dagens bästa stunder. Vår mission, Mat med mening, bygger på vårt unika över 130-åriga arv, djupa konsumentinsikter och innovationer för att skapa matupplevelser för framtiden. Med våra nästan 6 000 engagerade medarbetare fokuserar vi på konsumentprodukter. Vår direkt till konsument-riktade verksamhet i Nordeuropa och export till mer än 40 länder. Vår verksamhet följer Fazers uppförandekod som baserar sig på koncernens värderingar och FN-initiativet Global Compact. Fazer-koncernens omsättning 2025 uppgick till 1,2 miljarder euro.
Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 11 200 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 166 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Från plan till verklighet – första spadtaget i Götene taget9.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
I måndags, den 7 september, togs det första spadtaget för Arlas nya ostmejeri i Götene. Därmed markerades starten för en investering på cirka 3,2 miljarder kronor – Arlas största någonsin och den enskilt mest omfattande satsningen i svensk livsmedelshistoria.
Arla utökar satsningen på innovationsgårdar i Sverige4.9.2026 11:35:30 CEST | Pressmeddelande
Hur långt går det att minska klimatavtrycket från en mjölkgård med dagens teknik, kunskap och arbetssätt? För att driva utvecklingen framåt utökar Arla sin satsning i Sverige. Kårtorp Säteri i Götene och Kullingsjö Lantbruk i Vårgårda blir nya innovationsgårdar och ansluter till Finngarne gård utanför Norrtälje. Därmed har Arla tre gårdar där nya lösningar för framtidens mjölkproduktion kan utvecklas, testas och demonstreras.
Pressinbjudan: Första spadtaget för Arlas nya ostmejeri i Götene4.9.2026 09:57:19 CEST | Pressinbjudan
Den 7 september tas det första spadtaget för Arlas nya ostmejeri i Götene. Investeringen på cirka 3,2 miljarder kronor är både Arlas största någonsin och den enskilt mest omfattande satsningen i svensk livsmedelshistoria.
Protein, kefir och nya smaker – här är Arlas höstnyheter4.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Protein fortsätter att växa, samtidigt som konsumenterna efterfrågar nya smaker och smidiga format. I höstens lanseringar från Arla finns bland annat proteinost och kvarg i portionsförpackning. Dessutom presenteras Yoggi Årets smak, en ny kefir och en lätt crème fraiche med bearnaisesmak, utvecklad tillsammans med kocken Catarina König.
McDonald's och Arla i samarbete för att restaurera naturbetesmarker3.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arla och McDonald’s inleder ett samarbete för att restaurera naturbetesmarker på fem ekologiska gårdar i Sverige. Genom Arlas hållbarhetsprogram FarmAhead investerar McDonald’s i konkreta åtgärder för biologisk mångfald på gårdsnivå, där marker som vuxit igen åter tas i bruk genom bete. Arbetet följs under fem år av forskare från Sveriges lantbruksuniversitet (SLU).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

