Ladda för polisutbildningen på Friskis
12.10.2026 08:00:00 CEST | Friskis&Svettis | Pressmeddelande
Enligt Polismyndigheten behövs fler poliser i Sverige. Men att söka till polisutbildningen kan vara ett stort beslut och ibland kan det vara fystesterna som står i vägen för en yrkesdröm. Här vill Friskis göra nytta.

– Med polisens hjälp har vi tagit fram skräddarsydd träning i form av hela pass och program att följa. Det handlar om både styrka och kondition, säger Andreas Dahlqvist träningsutvecklare på Friskis.
I det träningspaket som tagits fram ingår Polispasset hemma, Polispasset gymmet och ett träningsprogram på fyra veckor. Hela materialet blir tillgängligt för Friskis dryga halvmiljon medlemmar. Polispasset hemma kommer även läggas upp öppet för alla på Youtube.
– Prövningen till polisutbildningen består av fasta, mätbara gränser som det är väldigt inspirerande att ta sikte på. Träningen är speciellt framtagen för att du ska vara väl förberedd när det väl är dags, säger Andreas Dahlqvist.
Självklart kan även den som inte vill söka utbildningen anta utmaningarna och få riktigt bra träning. Likaså de som redan idag jobbar som poliser och på ett roligt sätt vill hålla sig i form.
Patrik Widell är Polis i Jönköping och har varit med och spelat in den digitala träningen.
– Fystesterna är en självklar del av prövningen till polisutbildningen eftersom du i själva jobbet har nytta av allt som träning ger dig. Styrka, uthållighet men också ökad stresstålighet. Man vet aldrig när man kan behöva springa upp för trappor, bedöma ett krisläge eller kanske bryta upp en dörr. Då måste du vara förberedd. Och de här träningspassen är ett utmärkt första steg, säger han.
Under en helg i oktober kan de som vill träffa poliser på Friskis för att träna, snacka och göra utmaningar. Det rör sig om Friskis Tyresö den 17 oktober kl 12-15 samt Friskis Uppsala 18 oktober, kl 12-15.
Följ Friskis&Svettis
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Friskis&Svettis
Friskis öppnar dörrarna på #BEACTIVE DAY18.9.2026 13:33:05 CEST | Pressmeddelande
Den 23 september 2026 är det dags för #BEACTIVE DAY. Årets tema är psykisk hälsa och välbefinnande. Friskis uppmärksammar dagen med öppet hus på flera orter runt om i landet.
Nytt samarbete ska ge fler tillgång till trygg träning vid cancer28.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Träning under och efter cancerbehandling är en väl belagd åtgärd för att minska vanliga biverkningar och öka livskvaliteten. Ändå varierar möjligheten till rehabilitering runt om i landet. Ett nytt samarbete mellan ledande aktörer inom forskning och träning inleds för att fler ska få tillgång till evidensbaserad träning.
Hygienoro träningshinder för 1,5 miljoner svenskar – Essity och Friskis lanserar pilotprojekt27.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
1,5 miljoner svenskar begränsar sin träning på grund av oro för exempelvis smittorisk, mens eller urinläckage. Nu inleder hygien- och hälsobolaget Essity ett samarbete med träningsaktören Friskis för att undersöka vad som kan minska människors hygienoro så att träningen kan bli av. Under hösten kommer olika åtgärder att testas och utvärderas, bland annat riktade träningsaktiviteter, gratis hygienprodukter och förändringar i träningsmiljön.
Friskis satsar stort på Pilates21.8.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Kom igång efter sommaren med Friskis träningsnyhet Pilates. Du bjuds på ett flödande pass där styrka, rörlighet, balans och andning står i fokus. Närmare 200 utbildade ledare står redo på Friskis runt om i landet.
Hit kommer Friskis mobila gym i sommar9.6.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Det mobila gymmet Friskis Pop up dyker upp på flera platser runt om i landet för att erbjuda gymträning, pass och utmaningar i sommar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum