Europaparlamentet

Parlamentet debatterar tillståndet i EU: ekonomi, säkerhet, klimat, AI, sociala medier

16.9.2026 16:55:14 CEST | Europaparlamentet | Pressmeddelande

Dela

Under den årliga debatten om tillståndet i EU diskuterade ledamöterna och kommissionsordförande von der Leyen kommissionens arbete under det gångna året samt EU:s mest akuta utmaningar.

      Parlamentets talman Roberta Metsola inledde onsdagens debatt med att säga: ”Vår union har alltid rör sig framåt tack vare att människor varit beredda att ta ett språng när situationen krävt det och förvandla osäkerhet till möjligheter. Människor förväntar sig en union som gör mer för att skydda dem, stödja dem och försvara deras intressen – när det gäller säkerhet, konkurrenskraft, rimligt prissatta bostäder, jobb av god kvalitet, klimat och gränser. De vill ha ett Europa som stolt står på egna ben och stolt står upp för sina värden. Nu är det dags för mod, ambition och resultat.”

      ”Tillståndet i vår union är starkare än någonsin. Tillståndet i vår union kan samtidigt kännas mer osäkert än någonsin”, sade EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen. Hon betonade att det är vår högsta prioritet att få fart på Europas ekonomi, pekade på färdplanen ”Ett Europa, en marknad” och konstaterade att vi senast i slutet av nästa år ”kan och måste fullfölja denna historiska omstrukturering av den inre marknaden”.

      ”Vår framtida välfärd och säkerhet kommer i hög grad att bero på hur vi hanterar vår tids avgörande vändpunkter: klimatförändringarna och AI”, sade hon och betonade att ”Europa kan, måste och kommer att hålla fast vid våra klimatmål”. Hon tillkännagav att kommissionen kommer att lägga fram ett nytt ramverk för klimatresiliens, en klimatförsäkringsallians, en europeisk plan för värmeböljor och ett europeiskt vatteninitiativ.

      När det gäller AI betonade Ursula von der Leyen att Europa måste kraftigt öka sin datorkapacitet och utveckla nya sätt att använda offentliga och privata medel för att investera i de mest lovande europeiska start-ups och företagen. Inom hälsa, transport, jordbrukssektorn, avancerad tillverkning samt försvar och rymd har industriell AI den största potentialen, sade hon, och tillade att kommissionen snart skulle presentera ”banbrytande initiativ inom dessa sektorer”.

      När hon talade om det splittrade internationella regelbaserade systemet sade kommissionsordföranden att ”vi måste omgående ompröva våra partnerskap”. Hon vände sig direkt till Kanadas premiärminister Mark Carney i kammaren och sade: ”Jag skulle vilja samarbeta med er för att bana väg för att Kanada ska bli EU:s första associerade medlem”.

      När hon talade om säkerhet och de hybridhot som Europa står inför sade von der Leyen att Europa behöver ett säkerhetsprotokoll för nödsituationer för att samordna den europeiska insatsen, förhindra ytterligare eskalering och mildra konsekvenserna. Med tanke på de aktuella riskernas karaktär och omfattning tillkännagav hon att EU-kommissionen kommer att lägga fram sina förslag för att ”förverkliga ett europeiskt säkerhetsråd”. När det gäller Rysslands anfallskrig mot Ukraina upprepade hon EU:s orubbliga stöd för Ukraina och sade att EU kommer att skärpa sina sanktioner mot Ryssland.

      Med hänvisning till händelserna i spanska Ceuta under sommaren sade von der Leyen att ”Ceutas gräns är en europeisk gräns. För Ceuta är Spanien. Ceuta är Europa. Och Europa kommer att finnas där för er”. Hon pekade också på att antalet olagliga inresor i Europa har minskat med 55 procent under de senaste två åren, med en ytterligare minskning på 35 procent i år. ”Budskapet från Europa är tydligt: vi kommer alltid att respektera våra värden och grundläggande rättigheter. Men vi kommer aldrig att kompromissa när det gäller att skydda våra gränser.”

      När det kommer till sociala medier tillkännagav von der Leyen förslaget om en ”EU Kids Act”, som ska presenteras i morgon. ”Inga sociala medier för barn under 13 år. Inga personliga konton för barn under 15 år”. Från 13 års ålder till dess att barnet fyller 15 år skulle endast så kallade ”minikonton” kunna skapas, som ska kunna övervakas av föräldrarna och inkludera en tidsbegränsning på en timmes användning per dag. Och för barn mellan 15 och 18 år kommer plattformarna att vara skyldiga att tillämpa en säker utformning. ”Europa har makten att agera. Det är vi som bestämmer våra regler, inte de stora teknikföretagen”, sade von der Leyen.

      Anföranden av representanter för Europaparlamentets politiska grupper

      Manfred Weber (EPP, Tyskland) sade att Europa drabbas av tre stora omvälvningar: en snabb teknisk utveckling som drivs av AI, en genomgripande geopolitisk omvandling och en växande ekonomisk osäkerhet som återspeglas i förlusten av arbetstillfällen inom industrin. Han menade att Europa måste bemöta detta genom att lyssna på medborgarna – inte läxa upp dem – och genom att driva en pragmatisk politik, bland annat när det gäller klimatfrågan och bilindustrin. Han ställde sig bakom ordförande von der Leyens förslag om att stärka skyddet för barn på nätet och efterlyste ett betydligt djupare europeiskt samarbete på försvarsområdet, bland annat en inre marknad för vapen, gemensamma befälsstrukturer, drönare och satelliter. När det gäller ekonomin uppmanade Weber till större satsningar på AI och konkurrenskraft, och ställde sig bakom en robust långsiktig EU-budget (den fleråriga budgetramen). Handelsavtal som Ceta (mellan EU och Kanada) handlar, enligt honom, inte bara om marknadstillträde utan också om att bygga allianser i en föränderlig världsordning.

      Iratxe García (S&D, Spanien) uppmanade EU att ”vara modigt” i kampen mot klimatförändringarna och att sätta stopp för beroendet av fossila bränslen från auktoritära regimer. Det europeiska projektet ”kommer inte att överleva om våra medborgare inte kan leva med värdighet”, sade hon och efterlyste att förordningen om bostäder till överkomlig kostnad ska antas, liksom lagstiftning om jobb av god kvalitet. Iratxe García krävde en garanti för kvinnors rättigheter. Hon insisterade också på att EU:s gränser måste försvaras ”utan att vi överger våra värden”. Hon krävde att associeringsavtalet mellan EU och Israel ska upphävas och att ryska frysta tillgångar måste konfiskeras. När det gäller EU:s budget underströk hon att ”vi inte kan göra mer med mindre”. Iratxe García avslutade med att säga att ”2000-talets Europa kommer endast att vara möjligt om de proeuropeiska krafterna samarbetar, utan att vända blicken mot extremhögern.”

      “Det finns nu, år 2026, två Europa”, förklarade Jordan Bardella (PfE, Frankrike). ”Det finns det Europa som består av dem som skriver reglerna, av byråkrater som slösar bort offentliga medel och som hittar på morgondagens skatter (...) och så finns det det Europa som består av dem som måste betala”. Han kritiserade, med anledning av ETS2-lagstiftningen, den ”outhärdliga pressen på medel- och arbetarklassen” och tillade att Europa ”också skyddar allt mindre”, samtidigt som han lyfte fram situationen i Ceuta. ”Europas folk väntar på en enda sak: att ni ska skydda våra gränser”, förklarade han. När det gäller den ekonomiska politiken fördömde Bardella ”den stora europeiska paradoxen”: ”Vi reglerar det vi inte längre vet hur man tillverkar, och vi importerar det vi själva har förbjudit oss att producera (...) låt oss äntligen anamma den europeiska preferensen vid offentlig upphandling”, förklarade han.

      Patryk Jaki (ECR, Polen) sade att den överdrivna EU-byråkratin fortsätter att hämma tillväxt och innovation. Han efterlyste åtgärder för att skydda medborgare och företag mot stigande energipriser, bland annat genom en översyn av den gröna politiken som, enligt hans uppfattning, ökar kostnaderna och hämmar konkurrenskraften. När det gäller migration krävde Patryk Jaki en striktare tillämpning av befintliga regler och mer resurser för gränsförvaltning och skydd av EU:s gränser. Han kritiserade också planerna på att begränsa ungdomars tillgång till sociala medier och hävdade att ungdomar behöver större ekonomisk stabilitet, kvalitetsjobb och anständiga levnadsvillkor snarare än begränsningar av deras frihet både online och offline.

      Valerie Hayer (Renew Europe, Frankrike) efterlyste en ny vision för Europeiska unionen och en proeuropeisk radikalism. Hon krävde europeiska lagar om klimatresiliens och riskhantering, liksom investeringar i innovation och globalt ledarskap för ett nytt rättsligt ramverk för artificiell intelligens. Europa måste visa styrka i att stå upp mot Ryssland och fortsätta att stödja Ukraina, sade hon. EU måste utöka sitt inflytande och bli en fristad för världens demokrater, tillade Valerie Hayer. Hon avslutade med att efterlysa en ambitiös EU-budget som ger resultat för medborgarna.

      Terry Reintke (De gröna/EFA, Tyskland) betonade att Europa redan befinner sig i ett klimatnödläge och anklagade EU:s ledare för att inte ha reagerat tillräckligt på sommarens skogsbränder, värmeböljor och värmerelaterade dödsfall. Hon kritiserade försöken att försvaga EU:s gröna giv och tillkännagav att hennes grupp skulle verka för att inrätta en parlamentarisk undersökningskommitté för att granska bristerna i tillämpningen av den överenskomna EU-klimatlagstiftningen. Terry Reintke efterlyste en tydlig tidsplan för utfasningen av fossila bränslen, en skatt på oförutsedda vinster för att få förorenarna att betala, samt en välfinansierad klimatanpassningsplan i nästa EU-budget. Hon uppmanade Europa att agera med större självförtroende mot vad hon beskrev som mäktiga motståndare, däribland USA:s president Donald Trump, teknikoligarker och Rysslands president Vladimir Putin.

      ”En full tank bensin kostar redan över 100 euro och miljontals människor tvingas välja mellan att äta, ha tak över huvudet och ta sig fram”, förklarade Manon Aubry (Vänstern, Frankrike). Hon efterlyste ett prisstopp och en ”skatt på oljebolagens supervinster”. Manon Aubry fördömde också EU-kommissionens ”omfattande avregleringsagenda”. ”Ni föredrar den brända jordens politik som utpekar ekologin som fienden framför en genomgripande omvandling av de ekonomiska modellerna”, klagade hon. Manon Aubry kritiserade avsaknaden av ett ”demokratiskt och folkligt mandat” för att inrätta ett europeiskt säkerhetsråd och ett särskilt förhållande till Kanada. Hon fördömde också avsaknaden av sanktioner mot Israel och underlåtenheten att upphäva associeringsavtalet som svar på situationen i Gazaremsan.

      René Aust (ESN, Tyskland) beskrev tillståndet i unionen som ett tillstånd av förlorade gränser och förlorad konkurrenskraft. Han sade att situationen hade varit katastrofal under en sju veckor lång attack mot EU:s gränser, men att ingenting hade gjorts, och att Europa inte var någon fästning. Han efterlyste mindre europeisk byråkrati, och konstaterade att man hade gjort raka motsatsen. René Aust välkomnade också att de patriotiska partierna vinner mark i Europa och arbetar för att uppnå ”det Europa vi alla vill ha”.

      Du kan se hela debatten genom att klicka på denna länk.

      Mer information 

      Kontakter

      Om oss

      Europaparlamentet är EU:s enda direktvalda institution och stiftar EU-lagar tillsammans med ministerrådet. Europaparlamentets presstjänst levererar fullständig och opartisk information till media och svarar på pressfrågor om Europaparlamentets dagliga verksamhet samt hjälper Europaparlamentariker i deras kommunikationsverksamhet.

      Följ Europaparlamentet

      Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

      Senaste pressmeddelandena från Europaparlamentet

      Europaparlamentet vill stärka EU:s demokrati och bekämpa utländsk inblandning15.9.2026 13:56:04 CEST | Pressmeddelande

      Ryssland är det främsta yttre hotet. Belarus, Kina, Iran och Nordkorea är också aktiva Att skydda fria och oberoende medier och bekämpa valinblandning på nätet är mycket viktigt Tydligt uppdrag och egen budget för EU:s nya centrum mot utländsk inblandning Nätplattformar måste ingripa mot botdriven valinblandning Utländsk inblandning och desinformationshot utgör ett angrepp på ”själva kärnan i det europeiska projektet”. Det varnade ledamöterna för och påpekade att medborgarna drabbas värst. På tisdagen antog Europaparlamentet ett betänkande om det särskilda demokratiförsvarsutskottets slutsatser, med konkreta rekommendationer om hur EU bättre ska försvara sina demokratiska institutioner och stärka de verktyg som redan finns. Texten antogs med 420 ja-röster, 220 nej-röster och 26 nedlagda röster. Parlamentets särskilda utskott inrättades i december 2024 för att granska den allt vanligare fientliga verksamheten riktad mot EU och hur den påverkar oss. Det gäller allt från utländsk informat

      Sista chansen: Vill du följa med på pressresa till Bryssel i november?14.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande

      Europa står inför stora frågor om bland annat säkerhet, konkurrenskraft och klimatomställning, samtidigt som förhandlingarna om EU:s nästa långtidsbudget pågår. Nu kan du som yrkesverksam journalist ansöka om resestipendium till Europaparlamentet i Bryssel den 16–18 november och få inblick i aktuella diskussioner, förhandlingar och utmaningar. Sista ansökningsdag: 15 september.

      I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

      Besök vårt pressrum
      World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye