Sympatistrejk mot King
17.9.2026 10:16:18 CEST | Akademikerförbundet SSR | Pressmeddelande
Akademikerförbundet SSR har beslutat att i sympati med Sveriges Ingenjörer och Unionen varsla om stridsåtgärder mot spelbolaget King (Midasplayer AB). Om fackförbund och arbetsgivare inte kommer överens om ett kollektivavtal kommer även Akademikerförbundet SSR:s medlemmar hos King att omfattas av stridsåtgärder och total arbetsnedläggelse. Detta trots att företaget vägrat ta emot konflikthandlingarna. Om kollektivavtal inte träffats träder Akademikerförbundet SSR:s sympatiåtgärder i kraft 29 september klockan 05:00.

- Om Sverige på allvar ska konkurrera med kompetens i en växande spel- och techbransch måste de anställda ha trygghet, rätt till bra arbetsvillkor och större inflytande. Då krävs kollektivavtal oavsett hur snabbväxande bolaget är, säger Heike Erkers ordförande Akademikerförbundet SSR.
- Det är anmärkningsvärt att King vägrade ta emot oss och strejkvarslet. Att gömma sig och att vägra delta på arbetsmarknadens spelregler fungerar inte i Sverige. Vi har varit i kontakt med Medlingsinstitutet och kan konstatera att företaget inte följer spelreglerna. Fackförbundens strejkhot kommer oavsett om företaget vill ta emot det eller inte, säger Mikael Smeds chefsjurist Akademikerförbundet SSR
Sveriges Ingenjörer och Unionen begärde gemensamt förhandling i maj 2025 för att få till stånd kollektivavtal för medlemmar och övriga anställda vid Midasplayer AB (556653-2064), mer känt som King. Förhandlingarna mellan parterna har därefter varit resultatlösa. Förhandlingarna avslutades i juni utan att kollektivavtal kommit på plats.
Sveriges Ingenjörer och Unionen har redan varslat om stridsåtgärder mot Midasplayer AB den 15 september 2026, i avsikt att få till stånd kollektivavtal för sina medlemmar. Stridsåtgärderna omfattar total arbetsnedläggelse (strejk) samt förbud mot inhyrning eller nyanställning i syfte att utföra blockerat arbete. Åtgärderna träder i kraft den 25 september 2026 kl. 05:00 om inget avtal kommit på plats före dess.
- Kollektivavtal är grunden för trygga jobb och bra villkor i Sverige. Vi står bakom Sveriges Ingenjörer och Unionen och kommer att stötta medlemmar och anställda hos King tills ett kollektivavtal har slutits, säger Josefine Johansson förhandlingschef Akademikerförbundet SSR.
Sveriges Ingenjörer har bett Akademikerförbundet SSR om stödjande sympatiåtgärder och det är därför förbundet nu varslar om strejk.
Tidpunkter för stridsåtgärder:
- Sveriges Ingenjörer och Unionen varslade: 15 september 2026
- Sveriges Ingenjörer och Unionens åtgärder träder i kraft: 25 september 2026 kl. 05:00
- Akademikerförbundet SSR:s sympatiåtgärder träder i kraft: 29 september 2026 kl. 05:00
Vad är en sympatiåtgärd? En sympatiåtgärd (stödjande stridsåtgärd) vidtas för att stödja en annan, redan lovlig, pågående stridsåtgärd – i det här fallet Sveriges Ingenjörers och Unionens konflikt med Midasplayer AB. Rätten att vidta sympatiåtgärder regleras bland annat i 41 § medbestämmandelagen (MBL). En förutsättning för att åtgärden ska vara lovlig är att den inte hindras av fredsplikt i lag eller avtal, och att den inte i grunden syftar till att ändra det egna kollektivavtalet.
Nyckelord
Kontakter
Victor HarjuPresschefAkademikerförbundet SSR
Tel:070 690 44 23victor.harju@akademssr.seOm oss
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra över 84 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Vinnaren av årets HR-forskningspris16.9.2026 10:15:46 CEST | Pressmeddelande
HR-forskningspriset för 2026 tilldelas Johanna Finnholm vid Göteborgs universitet för avhandlingen HR i förändring – Emotionshantering och förändringskompetens i ett devolverat HR-arbete.
Akademisk frihet måste skyddas från politiken20.8.2026 14:33:06 CEST | Pressmeddelande
Idag presenterades utredningen om stärkt skydd av den akademiska friheten. Akademikerförbundet SSR är positiva till förslagen att stärka lärosätenas självständighet samt att en ny utredning för att grundlagsskydda den högre utbildningen.
Nytt SiS välkomnas av facket17.8.2026 14:50:32 CEST | Pressmeddelande
Regeringens utredare har idag presenterat sitt förslag om att reformera den statliga barn- och ungdomsvården i grunden. Statens institutionsstyrelse (SiS) föreslås ersättas av en ny myndighet med ett tydligare barnrättsligt och vårdande uppdrag. Akademikerförbundet SSR, som organiserar akademikerna som arbetar på SiS, välkomnar inriktningen, men understryker att bristerna inom SiS är en direkt följd av decennier av underfinansiering, och ett bristfälligt uppdrag, oavsett vilka partier som suttit i regering.
14-åringar i fängelse kommer öka problemen13.8.2026 09:11:46 CEST | Pressmeddelande
Idag kommer riksdagen troligtvis rösta igenom att 14-åringar ska sitta i fängelse. Det är ett beslut som riskerar att bli ett historiskt misslyckande. Akademikerförbundet SSR är fackförbundet för anställda inom Socialtjänsten, Kriminalvården och Statens institutionsstyrelse (SiS) och ser problem med de nya barnfängelserna. Vi föreslår istället en högspecialiserad behandlingsvård i små enheter och kraftfull eftervård.
Inför legitimation för socialsekreterare22.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Socialsekreterare utreder några av de mest ingripande beslut som samhället kan fatta, beslut om att omhänderta barn för att skydda dem från våld, övergrepp och försummelse. På DN-debatt kräver Akademikerförbundet SSR idag att nästa regering inleder arbetet med att införa legitimation för socionomer som arbetar med myndighetsutövning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum