Stiftelsen Skansen

I helgen blir det historisk Höstmarknad på Skansen

21.9.2026 11:00:00 CEST | Stiftelsen Skansen | Pressmeddelande

Dela

Knallar ropar ut sina varor, torgmadamer pratar med förbipasserande och i vägkorset blir det dans. Den 26–27 september återvänder Höstmarknaden till Skansen och för en helg väcks en marknadsdag kring sekelskiftet 1900 till liv. Här står gäster inte bredvid och betraktar historien utan kliver rakt in i den.

I helgen blir det Höstmarknad som år 1900 på Skansen
I helgen blir det Höstmarknad som år 1900 på Skansen Alex Hinchcliffe

Hagen framför Skånegården fylls av bönder, torpare, tillresta knallar och andra karaktärer från tiden. Samtal pågår, affärer görs och upptåg tar form. Krögarna serverar tidens mat, marknadsstånden fylls med hantverk och säsongens smaker och någonstans i vimlet kan nästa oväntade möte vänta. 

– Under Höstmarknaden händer något alldeles särskilt på Skansen. Hela platsen fylls av människor, musik, dofter och smaker från en annan tid. Det går att komma hit för hantverket eller maten och plötsligt glömma bort, för en stund, vilken tid man befinner sig i. Den sortens möte med historien är svårt att uppleva någon annanstans, säger Liza Carlefred, program- och utställningschef på Skansen. 

I marknadsstånden finns bland annat grönsaker, karameller, ostar, korvar, textilier, träslöjd, skinnvaror, handslagna rep och leksaker. Marknaden rymmer också historiska kamplekar som dragkamp och brottning, knuffstock, lek i halmstacken och porslinskrossning. Gäster kan även klä sig i kulturhistoriska kläder och låta sig fotograferas framför en historisk kuliss. 

En folkfest med historiska rötter 

Runt sekelskiftet 1900 var marknadsdagen betydligt mer än ett tillfälle att handla. För många hörde den till årets viktigaste festdagar. Efter höstens arbete samlades människor för att göra affärer, ta del av nyheter och skvaller, träffa gamla bekanta och kanske möta en framtida partner. Marknaden var handel, nöje och socialt liv på samma gång. 

Den historien ligger till grund för Höstmarknaden på Skansen. Sedan 1991 har Skansens byalag återskapat den traditionella småländska marknaden. 

– Marknadsdagen var en folkfest som människor såg fram emot under lång tid. Den känslan vill vi väcka till liv – förväntan, kommersen, nöjena och alla möten mellan människor. När hela marknaden sjuder av liv går det nästan att föreställa sig hur en sådan dag kunde ha känts för mer än hundra år sedan, säger Berit Forsberg från Skansens byalag. 

Praktisk information 

Höstmarknad, 26-27 september kl  11.00-16.00 

Ingår i ordinarie endagsbiljett och årskort. Barn upp till 15 år har alltid fri entré. 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

I helgen blir det Höstmarknad som år 1900 på Skansen
I helgen blir det Höstmarknad som år 1900 på Skansen
Alex Hinchcliffe
Ladda ned bild
Försäljning på höstmarknaden
Karameller, grönsaker, ostar, korvar, textilier, träslöjd, handslagna rep och leksaker är några av de saker som säljs på markanden.
Alex Hinchcliffe
Ladda ned bild
Lekar på Höstmarknaden
Dragkamp och brottning, knuffstock, lek i halmstacken och porslinskrossning är några av Höstmarknadens lekar.
Therese Jahnson
Ladda ned bild
Skansens folkdanslag höstmarknaden
Musik och dans på Höstmarknaden.
Alex Hinchcliffe
Ladda ned bild

Länkar

Om Skansen

Stiftelsen Skansen är ett friluftsmuseum, en djurpark och en levande mötesplats för firanden, evenemang och gemenskap – allt i en världsunik miljö mitt i hjärtat av Stockholm. Här möts kultur, natur och djur i miljöer som är skapade för att utforskas, om och om igen.

Skansen grundades 1891 och är en stiftelse med en rik historia och ett tydligt uppdrag: att bevara och levandegöra Sveriges natur och kultur. Verksamheten vilar på en folkbildande grund där historia, samtid och framtid ryms på en och samma plats. På Skansen får människor i alla åldrar möjlighet att uppleva Sveriges djur, natur och kulturarv på ett lustfyllt och lärorikt sätt.

Skansen är öppet för alla, varje dag hela året, och välkomnar årligen omkring 1,4 miljoner gäster från Sverige och världen.

Följ Stiftelsen Skansen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen

Halloween på Skansen blir tre gånger så stort – mer bus, fler karaktärer och lagom läskigt9.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande

Efter förra årets premiär är Halloween på Skansen tillbaka – nu tre gånger så stort. När mörkret faller fylls Skansen av spöken, dansande djävlar och andra knasiga karaktärer, med nya upplevelser och lagom läskigt för hela familjen. Det mesta är lekfullt och passar även de yngsta – men den som vill ha det lite kusligare kan våga sig fram till kyrkogården.

Ida Bauhn öppnar Verandan på Skansen med jakt, fiske och svenska råvaror i fokus31.8.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Den anrika restaurangbyggnaden vid Sollidenscenen på Skansen har genomgått en omfattande renovering. Den 26 september öppnar Ida Bauhn Verandan, nästa restaurangetablering i utvecklingen av matupplevelser på Skansen. 2025 vann Ida Bauhn titeln Årets Kock och nu välkomnar hon gäster till restaurangen, där hennes stora kärlek till den svenska naturen och svenska råvaror får ta plats. Här samlas det bästa från det svenska skafferiet i en generös brunch, där jakt, fiske och säsongerna sätter tydlig prägel på menyn.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye