Tillväxten i Skåne kräver kraftigt förstärkt elnät
1.10.2026 08:00:00 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande
Skåne står inför en stor ökning av effektbehovet i E.ONs elnät de kommande tio åren. Enligt E.ONs nya nätutvecklingsplan väntas behovet av överföringskapacitet öka från 2 250 MW till 2 660 MW fram till 2036 – en ökning med 410 MW. Bakom utvecklingen ligger framför allt den förväntade samhällstillväxten med nya bostadsområden, mer service och en fortsatt elektrifiering av transporterna.

Skåne är en växande region och i många städer och orter planeras nya bostadsområden och verksamheter. När samhällena växer ökar också behovet av el och kapacitet i elnätet. Samtidigt väntas elektrifieringen av transportsektorn bidra till ett betydande ökat effektbehov.
– Skåne fortsätter att växa och det är framför allt den breda samhällsutvecklingen som driver behovet av mer kapacitet. Nya bostäder och verksamheter ska anslutas samtidigt som allt fler transporter elektrifieras. Elnätet behöver utvecklas i takt med samhället så att brist på kapacitet inte blir ett hinder för fortsatt tillväxt, säger Peter Hjalmar, regionchef på E.ON.
Ett elsystem med nya flöden
Utvecklingen innebär inte bara att mer el ska kunna överföras till kunderna. Den fortsatta utbyggnaden av småskalig solkraft innebär att el under soliga perioder i stället matas in från hushåll och andra mindre producenter till elnätet. Det skapar omvända effektflöden, framför allt under sommaren, som elnätet också behöver kunna hantera.
Samtidigt finns ett antal större konsumenter som vill ansluta sig till E.ONs nät. Hur snabbt behovet utvecklas beror därför både på den allmänna samhällstillväxten och på när och var större enskilda etableringar genomförs.
För större sol- och vindkraftsparker är utvecklingen mer osäker, bland annat till följd av marknadsförutsättningar och tillståndsprocesser.
– Framtidens elnät behöver kunna hantera betydligt mer varierande flöden än tidigare. Ibland handlar det om hög efterfrågan från kunder och vid andra tillfällen om stora mängder lokal elproduktion som ska tas emot i nätet. Det ställer nya krav på både kapacitet och hur vi planerar och driver elnätet, säger Peter Hjalmar.
Investeringar kombineras med flexibilitet
För att möta utvecklingen arbetar E.ON både med att förstärka elnätet och med lösningar som gör det möjligt att utnyttja den befintliga kapaciteten effektivare. Flexibilitet innebär exempelvis att elanvändning eller produktion tillfälligt kan anpassas under de timmar då nätet är som mest belastat.
Det kan skapa utrymme för fler anslutningar samtidigt som större nätförstärkningar planeras och genomförs.
– Vi kommer att behöva bygga mycket elnät i Skåne, men vi behöver också använda det nät vi redan har så smart som möjligt. Kombinationen av investeringar och flexibilitet ger oss bättre möjligheter att möta den skånska tillväxten och skapa utrymme för nya kunder, säger Peter Hjalmar.
E.ON investerar totalt 27 miljarder kronor i sina svenska elnät under perioden 2024–2027 och har under senare år genomfört ett stort antal kapacitetshöjande projekt i södra Sverige.
E.ONs nätutvecklingsplan beskriver hur elektrifieringen och samhällsutvecklingen väntas påverka behovet av elnätskapacitet fram till 2036 och vilka åtgärder som kan behövas för att möta efterfrågan. Planen tas fram enligt Energimarknadsinspektionens krav.
Planen och information om samrådet finns på E.ONs webbplats: Nätutvecklingsplan
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om oss
I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON kommenterar: Rätt att flaskhalsintäkterna kommer elnätskunderna till del1.10.2026 10:23:25 CEST | Nyheter
Svenska kraftnät meddelade i måndags att 8,3 miljarder kronor av de så kallade flaskhalsintäkterna ska användas för att sänka transmissionsnätsavgifterna från den 1 januari 2027. E.ON välkomnar Svenska kraftnäts beslut och den tydliga inriktningen att intäkterna ska används på ett sätt som kommer de elnätskunder som varit med och betalat in dem till del.
Industrins elektrifiering driver kraftig ökning av elbehovet i Östergötland30.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Östergötland står inför en kraftig ökning av elbehovet under de kommande tio åren. Enligt E.ONs nya nätutvecklingsplan väntas effektbehovet öka från 280 MW till 438 MW fram till 2036 – en ökning med 56 procent. Bakom utvecklingen ligger framför allt industrins omställning, elektrifieringen av transportsektorn och en växande efterfrågan på el i samhället.
E.ON investerar 43 miljoner i Kälarne – stärker elnätet för framtidens behov29.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON fortsätter sin omfattande utbyggnad av elnätet i Jämtland och Västernorrland. Nästa delprojekt i det så kallade Hammarstrandsklustret är nu i gång i Kälarne i Bräcke kommun. Investeringen uppgår till cirka 43 miljoner kronor och syftar till att öka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa ett mer flexibelt elnät för framtidens behov.
Lokal elproduktion blir nyckeln när Hallands effektbehov växer28.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hallands elnät står inför ett växande effektbehov samtidigt som länet har goda förutsättningar att bidra med lokal elproduktion. Enligt E.ONs nya nätutvecklingsplan ökar effektbehovet i Halland från 341 MW till 446 MW fram till 2036. Samtidigt väntas lokal produktion spela en allt viktigare roll för att möta elektrifieringen och avlasta elnäten.
Elektrifierade transporter ökar trycket på Örebro läns elnät23.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Elektrifieringen av transporter, logistik och industri väntas kraftigt öka behovet av el i Örebro län. Enligt E.ONs nya nätutvecklingsplan ökar effektbehovet från 287 MW till 381 MW fram till 2036 – en ökning med närmare 33 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum