Scouterna

Almedalen 2026: Scouterna surrar med statsministern

26.6.2026 08:21:00 CEST | Scouterna | Pressmeddelande

Dela

Onsdagen den 24 juli besökte statsministern Scouternas läger i Almedalen. Scouter från Gotland visade tillsammans med Scouternas generalsekreterare Louise Fielder Frisk hur scouting och scoutmetoden stärker barns och ungas förmågor och därmed bidrar till ett starkare, tryggare och mer motståndskraftigt samhälle. Men för att kunna fortsätta nå fler barn och unga behövs långsiktiga förutsättningar.

Scouternas generalsekreterare Louise Fielder Frisk i samtal med statsminister Ulf Kristersson (M) under Almedalen 2026. Foto: Johan Nalle Hedberg
Scouternas generalsekreterare Louise Fielder Frisk i samtal med statsminister Ulf Kristersson (M) under Almedalen 2026. Foto: Johan Nalle Hedberg

Motståndskraft handlar inte bara om att kunna hantera en kris. Det handlar också om den beredskap som byggs varje dag när människor hjälper varandra, tar ansvar, samarbetar och litar på sin egen och andras förmåga. Just detta fick statsministern uppleva genom aktiviteter som visar hur barn och unga inom Scouterna utvecklar ledarskap, samarbetsförmåga, initiativkraft och demokratiskt engagemang. Tillsammans med scouterna Emilia Thomasson från Equmenia Gotlands östra scoutkår och Albin Haglund från Sollentuna södra scoutkår surrade statsministern en bro och fick smaka popcorn tillagade på stormkök.

– Meningsfull fritid är inte bara viktigt för individen. Det är en investering i samhällets framtida motståndskraft. När regeringen nu går in i kommande budgetförhandlingar hoppas vi att barn och ungas möjligheter att utvecklas, ta ansvar och engagera sig får den prioritet de förtjänar, säger Louise Fielder Frisk.

Andelen unga som upplever att de kan påverka samhället har minskat kraftigt de senaste åren. Samtidigt känner många oro för demokratins utveckling och för samhällsutmaningar som klimatförändringar, krig och kriser. Trots det har statsbidraget till barn- och ungdomsorganisationer, som delas ut av MUCF och är en viktig del av Scouternas finansiering, sjunkit med över en tredjedel i värde de senaste 15 åren. Scouterna förespråkar en höjning med 150 miljoner kronor av bidraget för att kunna göra skillnad för fler barn och unga.

Under besöket i Almedalen frågade Scouterna statsministern vad han kommer att göra för att stötta Scouternas verksamhet, om han blir omvald till statsminister i höstens riksdagsval.

– Jag har väl inga sådär färdiga förslag för just scouter. Men att barn och unga människor ska vara i rörelse, vara i natur, träffa andra, lära sig samarbeta och lösa problem tillsammans - det tycker jag är jätteviktigt. Och nu fick jag ju ett medskick här att idrotten har mycket, mycket bättre finansiering än vad Scouterna har. Så jag tar med det medskicket, säger Ulf Kristersson, Sveriges statsminister.

Genom personlig utveckling, praktiskt ledarskap, demokratisk träning och fredsfrämjande verksamhet får barn och unga i Scouterna verktyg att möta framtidens utmaningar och vara aktiva samhällsmedborgare.

– Vi gör barn och unga redo att agera för varandra, för samhället och för en bättre värld. Vår vision är just ”unga som gör världen bättre”. Med en bättre värld menar vi en hållbar, jämlik, fredlig och demokratisk värld där unga är med och påverkar, säger Louise Fielder Frisk, generalsekreterare för Scouterna.

Scouterna är en del av en global rörelse med omkring 60 miljoner medlemmar i över 200 länder och territorier. Genom internationella möten, läger och samarbeten byggs vänskap, förståelse och engagemang över nationsgränserna. Det är en av anledningarna till att scouting ofta beskrivs som världens största fredsrörelse.

Relaterade länkar

Läs mer om Scouternas påverkansarbete

Webbartikel: Scouterna i dialog med riksdagspolitiker:

Stärk barn- och ungdomsverksamheten i Sverige!

Nyckelord

Kontakter

Bilder

I Scouterna formas barn och unga av äventyr!

Scouterna är en partipolitiskt och religiöst obunden riksorganisation för nära ett tusen scoutkårer, som idag samlar drygt 86 000 barn och vuxna i Sverige. Vi bedriver scoutverksamhet i 280 av landets 290 kommuner – från Kiruna i norr till Trelleborg i söder. I Scouterna formas barn och unga av äventyr, av de som sker i naturen men också av de som sker inom oss när vi upptäcker, utmanar och hittar mod tillsammans.

Följ Scouterna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Scouterna

Pressinbjudan: Besök eller rapportera om Jamboree26, sommarens största läger för barn och unga1.7.2026 11:39:00 CEST | Pressmeddelande

I juli samlas över 17 000 scouter från Sverige och världen på fältet Norra Åsum utanför Kristianstad. Scouternas nationella läger arrangeras vart fjärde år. Under en vecka träffas scouter från Sverige och världen för att uppleva lägermagi utöver det vanliga. – Att vara på en jamboree är som att kliva in i en helt ny värld. Det är svårt att jämföra med något annat, men tänkt ett OS eller en festival. Det är här barn växer, blir modiga, och upplever en ny del av världen, säger Albin Haglund, programansvarig för Jamboree26. Förutom svenska deltagare väntas internationella gäster från ett 30-tal länder från bland annat Kanada, Storbritannien, Hongkong och Österrike. Under onsdagen besöks lägret av politiker från Sveriges riksdag för att delta i samtal med unga om ungas framtid. Lägret erbjuder aktiviteter för olika åldrar som: konserter, sport, hantverk, utmaningar i scoutpatrullen, hinderbanor, bad och lägerbål. Vill du redan nu komma i kontakt med en lokal scoutkår eller scout som ska ti

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye