Laholmsbuktens VA AB

Halmstads kommun och Laholmsbuktens VA kräver ersättning på 143 Mkr av Försvarsmakten för kostnader till följd av PFAS-förorening

8.9.2026 09:00:00 CEST | Laholmsbuktens VA AB | Pressmeddelande

Dela

Genomförda utredningar visar att Försvarsmaktens verksamhet vid Galgberget i Halmstad har resulterat i PFAS-förorening i några av kommunens största vattentäkter. Halmstad kommun och Laholmsbuktens VA (LBVA) kräver nu att Försvarsmakten ersätter de omfattande kostnader - i nuläget 143 Mkr - som uppstått till följd av detta.

PFAS-föroreningar har under en tid konstaterats i vattentäkter i centrala Halmstad. Föroreningssituationen har påverkat vattenkvaliteten och medfört att PFAS-rening har behövt installeras vid två vattenverk och ett vattenverk har tagits ur drift. Syftet har varit att säkerställa dricksvattenkvaliteten på ett långsiktigt och hållbart sätt samt upprätthålla Livsmedelverkets direktiv. Åtgärderna har inneburit betydande merkostnader för LBVA.

– Det är helt avgörande att vi kan leverera ett tryggt och säkert dricksvatten. LBVA har därför behövt genomföra omfattande utredningar och investeringar för att hantera konsekvenserna av Försvarsmaktens verksamhet, det vill säga PFAS-föroreningarna. Vi anser att åtgärdskostnaderna ska bäras av den som orsakat föroreningen och inte belasta VA-kollektivet, säger Henrik Frindberg, vd på LBVA.

LBVA för en god och konstruktiv dialog med Försvarsmakten i syfte att nå en långsiktigt hållbar och rättsligt välgrundad lösning.

Kontakt

Henrik Frindberg, vd, LBVA, 076-528 32 63

Stefan Pålsson, kommunstyrelsens ordförande, Halmstad kommun, 072-085 35 71

Mats Wallmark, chefsjurist, Halmstad kommun, 070-646 40 11

Kontakter

Bilder

Välkommen till Laholmsbuktens VA AB!

Laholmsbuktens VA (LBVA) har ett livsviktigt uppdrag - att se till att rent vatten finns i kranen och att avloppsvattnet tas om hand på ett tryggt och hållbart sätt.

LBVA ansvarar för den allmänna vatten- och avloppsförsörjningen i Halmstad och Laholm och arbetar dygnet runt för att säkra denna viktiga samhällsfunktion.

Genom våra investeringar bidrar vi till att bygga ett robust samhälle, skyddar vår miljö och tar ansvar för framtidens vatten.

Följ Laholmsbuktens VA AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Laholmsbuktens VA AB

LBVA tar nästa steg i PFAS-arbetet - välkommen på kickoff för kommande stort projekt12.12.2025 09:08:00 CET | Pressmeddelande

Efter flera års noggrant arbete med att utreda och hitta den mest effektiva lösningen för att minska PFAS i dricksvattnet är vi stolta över att snart kunna sätta spaden i jorden för vårt andra stora PFAS projekt. Vi bjuder in dig till en kickoff tillsammans med vår projektgrupp och våra entreprenörer där vi presenterar hur vi tar nästa steg i PFAS-arbetet. Det här är ett avgörande och långsiktigt steg för att minska PFAS i dricksvattnet och ännu en viktig milstolpe i vårt långsiktiga hållbarhetsarbete. – Vi har ett stort projekt framför oss och vi har goda förhoppningar om att Livsmedelsverkets gränsvärden för krav på åtgärd, som börjar gälla 1 januari 2026, kommer att uppnås successivt efter att det nya teknikvalet på vattenverket Prästjorden är i drift, säger Henrik Frindberg vd på Laholmsbuktens VA (LBVA). När: Tisdag 16 december kl. 10 Var: Prästjordens vattenverk (exakt adress meddelas vid bekräftad anmälan) OSA senast: Måndag 15 december kl. 10.00 Anmälan till maria.schibli.lunda

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye